Työsuojeluilmoitus ja syrjintäsuoja

.............

Onko työsuojeluilmoituksen tekeminen syrjintäsuojan/syrjintäolettaman piirissä (kuten esim. naisen raskaus)? Saako työnantaja esimerkiksi irtisanoa työsuojeluilmoituksen tehneen työntekijän tuotannollisista ja taloudellisista syistä ilman erityisiä toteennäytettävissä olevia perusteluja?

7

1896

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niih

      Työnantaja voi irtisanoa ihan mistä syystä tahansa. Se oliko syy asiallinen ja painava, punnitaan sitten tarvittaessa oikeudessa.

      Asiallisena ja painavana syynä irtisanomiseen ei pidetä työntekijän turvautumista hänen käytettävissään oleviin oikeusturvakeinoihin.

      Työsopimuksen päättäminen ei saa perustua siihen, että työntekijä on tehnyt valituksen tai osallistunut oikeudenkäyntiin työnantajaansa vastaan tämän väitetyn lainvastaisen menettelyn johdosta. Myöskään työntekijän kääntyminen toimivaltaisen hallintoviranomaisen, kuten työsuojeluviranomaisen tai tasa-arvovaltuutetun toimiston puoleen ei oikeuta päättämään työntekijän työsuhdetta.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055#L7

    • nimet esiin.....

      Laittakaa työnantajien nimet reippaasti esille, niin loppuu toi ylimielinen pelleily työntekijöiden turvallisuuden kustannuksella.

      Kun työnantajan nimi rupee näkyyn Googlen haussa, rupee yrityksen johto viisastuun.

      • harkintaa

        Työntekijä on velvollinen olemaan lojaali työnantajalleen työsuhteen aikana ja sen jälkeen. Selvittäkää ensin, mitä saa kirjoitella tai pian huomaatte olevanne itse syytettynä vahingonaiheuttamisesta, kunnianloukkauksesta yms.


    • joghamigf

      Niin. Paras olla hiljaa ja väistellä kampittajia ja ns ammatti kantelijoita, jotka ovat aina huolehtinut vain omista eduistaan.

    • NäinSeVaanMenee

      Muistakaapa että koeaikana työsopparin saa purkaa ihan minä päivänä tahansa ilman erillistä syytä!

      • aaaaaaaaaaaaaa

        Mutta ei kuitenkaan työsopimuslain 2 luvun 2 §:ssa mainituilla perusteilla (todistustaakka on työnantajalla, mikäli on syytä epäillä työsyrjintää) eikä muutenkaan koeajan tarkoitukseen nähden epäasiallisella perusteella. Esimerkiksi tuotannollisilla ja taloudellisilla syillä koeaikapurku on laiton. Myös koeajalla olevat työsuhteet on tällöin päätettävä irtisanomalla yt-neuvottelujen kautta.

        Koeajasta säädetään työsopimuslain 1 luvun 4 §:llä. (https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055)

        Työsyrjintä on myös rikoslain mukaan rangaistava teko, josta voi saada maksimissaan puoli vuotta vankeutta.


    • mekaaniksi

      Onko saarikan yhtymässä huomioitu viikkolevot? Hoitajat epäilevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      136
      1917
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      887
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      178
      883
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      820
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      798
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      742
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      691
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      278
      690
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      46
      683
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      622
    Aihe