Maksamme sadoille tuhansille palkkaa laiskottelusta, vaikka työtä olisi tarjolla jokaiselle.
Miksi lumet on luomatta?
Tuet poikki heti
22285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
On urakoitu ja koneellistettu huolto ym. yhtiöille, ei tarvetta palkata lapioimaan ja kolaaman.
Kaupunki säästää kun mennään minimi lumitöillä eteenpäin. Kyllä minä voisin mennä apu pojaksi hommiin. Työsopparia kehiin ja maksetaan edes minimipalkkaa jne. Lumityöt saattaa olla vaarallisiakin eli vakuutukset ja työsuhdeasiat pitää olla kunnossa.
Meillä on runsaasti töitä tarjolla mutta sitä palkanmaksuhaluukkuutta ei taida olla. Tietysti nenäkkäät olettaa että työttömät tekee töitä ilmaiseksi.
nimimerkki Tuet poikki heti aka Kalervo, montako samanlaista pskaketjua ajattelit vielä postata tänne?
PS. eipä noilla töillä kaikkia työttämiä työllistettäisi vaan murto-osa. Töitä ei ole tarjolla läheskään kaikille. Osa voitaisi ja olisi hyvä työllistääkkin, työsopimuksella ja TES-palkkauksella tottakai. Tässä vaiheessa aletaankin sitten työnantajan puolelta nikotella.
Jos ei palkkatöitä tarjoa edes valtio, on oikeutettu toimeentulotukeen, eli elämisen rahalliseen tukemiseen kunnan tai valtion puolelta:
Oikeus palkkaan johtuu siitä että omatoiminen ja omavarainen selviäminen Suomessa on tehty nykyaikana mahdottomaksi ilman byrokratian koukeroita ja veroja. Minä voisin muuttaa itserakennettuun tönöön pellonlaitaan asumaan ja metsästää riistaa sekä harjoittaa elinkeinoa omavaraisesti jos A) asuminen ei maksaisi mitään omarakennetussa talossa B) metsästys olisi sallittua ilman mitään lupia C) pienimuotoisen kaupankäynnin harjoittaminen olisi sallittua ilman mitään yrityslupia, veronmaksua. Indian style! Koska kaiken tämän ympärille on kuitenkin rakennettu byrokratia joka tekee ym. mahdottomaksi, olen oikeutettu viimeistään valtion/kunnan puolelta saamaan pientä korvausta elämiseen jos minä en saa palkkatöitä, sen vuoksi, että ilmainen veroton eläminen on tehty minulle mahdottomaksi, ja tätä kautta omavarainen selviytyminen ilman palkkaa on myöskin tehty laeilla mahdottomaksi.
Valtio estää minua elämästä ja harjoittamasta elinkeinoa sekä turvaamasta toimeentuloani itsenäisesti, rajoittamatta ilman kuluja, täten minulla on oikeus tukeen valtiolta (tai kunnalta jos valtio niin osoittaa) jos minua ei hakemisesta huolimatta päästetä palkkatöihin tienaamaan elantoani työllä.
Neuvostoliitossahan työttömät pistettiin lapioimaan pikkuisilla lapioilla lunta, koska työttömyyttä ei ideologisista syistä voitu hyväksyä. Kalervostoliitossa olisi tietysti sama homma, paitsi että kyseisenkaltaisia töitä tehtäisiin työttömän nimikkeellä ja sitä kutsuttaisiin kuntoutukseksi tai harjoitteluksi.
Työtä ei yksinkertaisesti pystytä organisoimaan? Periaatteessa olisi helppo tehdä vaikka 20 tunnin viikkotyösopimuksia, mutta käytännössä ilmeisesti ei.
Palkanmaksu sitten. Noihin työllistämisiin tuskin tarvittaisiin kovin kummoisia lisärahoja. Se on vaan toistaiseksi ratkaisematon ongelma, kun välillä raha tulee kassasta, valtiolta/ Kelalta, kunnalta tai sen sisältä soskulta, eikä asioita vaan pystytä järjestelemään. Kuten toi heippa9 kirjoitti, työhalukkuuttakin isolta osalta varmaan löytyisi.
Tänäänkin lakaisin lumia, ihan palkatta.
Toissapäivänä kolasin omaa pihaa viisi tuntia. Eilen ja tänään selvisin parissa tunnissa. En ihan koko aluetta jaksanut. Voisin tietysti tarjoutua tekemään yhden päivän viikossa valtion laskuun, palkkatyöläisenä, ja kolata viereisen metsätienpätkänkin niin pitkälle kuin päivässä jaksaisin. Luopuisin riemumielin työmarkkinatuesta. Rahamäärä olisi suunnilleen sama kummassakin, mutta tämä olisi minun valintani.
Nää luomisasiat kuuluu tonne uskonto palstoille.
Jumala luo, Sinä et!
Me olemme osa jumaluutta, ystävä hyvä, ja kyllä me luomme. Jokainen ajatuksemme luo maailmastamme sellaista kuin ajattelemme. Ja luomme kirjoituksia tässäkin ketjussa. Ja sukkaakaan ei synny ilman, että mummo luo siihen silmukat. Ja mattoa ei voi kutoa luomatta ensin loimet.
Vaihdetaanko paikkaa..tule mun tilalle työttömäksi niin voin ottaa sun työpaikan.
Ei taida rohkeus riittää..?
Palkallinen työ aina kiinnostaa.
Tänään lumet kolattu myös ilman palkkaa...
Miks lunta pitäis luoda työllistämistuellla tai muullakaan pakolla?
Kyllä ne lumet tulis luotua, jos ihmiselle (myös työttömille) annettais mahdollisuus MYYDÄ ITSE OMAA osaamistaan eli kun työtön saisi itse sen hyödyn siitä että luo lumet mummon pihalta niin varmasti löytyisi halukkaita hommiin.
Nyt kun nostat persees penkistä, on verottaja, työkkäri ym viranomaiset heti kimpussa.
Siitä tulee niin paljon ongelmia ettei kukaan jaksa taistella sellaista byrogratiaa vastaan!
Niin ja sulaahan ne kuitenkin keväällä taas pois.
"Taas tuli lunta ja jättiläisvauvat makailevat koloissaan täydellä palkalla."
Taas provosoimaton ja aiheeton hyökkäys kiinteistöhuoltoja ja yksityisiä yrittäjäurakoitsijoita vastaan, se kun ottaa aikansa ennenkuin lumipyryn jälkeen kaikki paikat ehditään käydä läpi.
Otamme esimerkin, muuan Martti on työssä eräässä kiinteistöhuoltofirmassa. Martti käy päivän mittaan tekemässä lumityöt aika monen kerrostalon piha-alueilla ja parkkipaikoilla. Jos työttömät alkaisivat tehdä lumityöt noilla alueilla Martin sijasta, kiinteostöhuoltofirma luultavasti irtisanoisi Martin tarpeettomana. Ja tuskinpa Martti olisi ainoa jolle kiinteistöhuoltofirmoista tuolloin annettaisiin lopputili. Lopputulos siis olisi että työttömyys senkuin lisääntyisi ja valtakunnassa kaikki hyvin.
Sitäpaitsi jos hyökkäys oli suunnattu kelan maksamia työttömyyskorvauksia saavia vastaan, niin täyspalkka on keskimäärin 3700 euroa kuukaudessa ja kelan maksama työttömyyskorvaus noin 600 euroa kuukaudessa, joten vastaisuudessa tulisikin solvata:"Taas tuli lunta ja jättiläisvauvat makailevat koloissaan 1/6 osan palkalla."
Mutta siis että makaa kotona palkalla? Miksi ei kalevi sitten syytä Kelaa, jos työttömyyskorvaus kerran on palkka, niin silloin Kela on työnantaja, ja työnantajan velvollisuus jos se haluaa tai peräti vaatii työntekijänsä jotain tekevän olisi ensinnäkin varustaa työntekijänsä siihen tekemiseen tarvittavin työvälinein kuten lumikola tai lumilapio, myös turvallinen heijastimin varustettu vaatetus sekä epäliukkaat jalkineet tarvittaisiin, samoin vakuutussuoja jos sattuu jokin tapaturma kuten että jää kolatessa auton yliajamaksi tai että liukastuu ja kaatuessaan katkaisee jalkansa tai vaikka kolhii jonkun mersuun lommon. Myös tietoa siitä mitä tarkalleen työnantaja tässä tapauksessa työntekijältään haluaa tai odottaa siis että mikä nimenomainen alue tämän tulisi lumesta puhdistaa tarvittaisiin.
Joten ongelma jos sellainen asiassa muka on johtuu työnantajan siis Kelan tai jonkun muun työttömyyskassan kyvyttömyydestä hoitaa asiassa oma osutensa.
Pirkanmaalle kyllä tuli lunta, joten lumen luontiasiat on kunnossa. Kiitos Jumala!
Olen parina viime talvena aurannu lunta ja kaupunki maksanut laskun. Mitä enemmän lunta niin enemmän tienaan. Ja mikä parasta, työtunnit merkkaan itse eli vähän ylimääristä laitin joka kerta. Sellasia 10-12 tunnin päiviä oli paljon viime talvena koska lunta tuli paljon. Ihan mukavaa hommaa vaikka hommiin voi joutua lähtee 2 aikaan yölläkin jos on paljon lunta.
Työnteko ei kelpaa, kun Kela maksaa makailusta.
Talous ja myynti ei kasva KELA:n pienen työttömyyskorvauksen maksamisella josta ei jää käteen kulutukseen mitään (muuta kuin ruokaan, vaatteet kirppikseltä tai kierrätyskeskuksilta eurolla per kpl).
Näin ollen talous ja myynti ei myöskään kasva jos maksetaan KELA:n pienimuotoisen työttömyyskorvauksen suuruista palkkaa ihan kuukausipalkkana.
Tonni kuussa ei riitä talouden kasvattamiseen oli korvaus sitten palkka tai KELA:n raha.
ASIA HOITUU KUITENKIN HELPOSTI KUN:
...työttömille aletaan tarjota palkkatöitä pykälien mukaisella palkalla (huom. tämä on tes MINIMI).
Valitettavasti tällä hetkellä ym. palkkatöitä tarjotaan vain noin kymmenilletuhansille satojentuhansien olemalla ilman palkkatyötä.
Asia on helppo hoitaa tarjoamalla noin 10-20 kertaa nykyistä enemmän avoimia palkkatyöpaikkoja, jolloin työttömyys ei voi enää johtua muusta kuin itsestä, ja kaikki pääsee palkkatöihin.
Kun tarjotaan TES mukaisia avoimia palkkatyöpaikkoja noin 10x nykyistä enemmän haettavaksi, jolloin se riittää kaikille työttömille työnhakijoille, saadaan työttömyys helposti hoitoon! Milloin aloitatte tarjoamaan?
PS. KELA ei kilpaile yhdenkään asianmukaista minimipalkkaa pykälien mukaan maksavan yrityksen kanssa työstä, koska jokainen minimipalkka nousee reilusti KELA:n työttömyyskorvauksen yläpuolelle.
Koitatko maksaa tonnia kuussa täysipäivätyöstä ja viilata ihmisiä linssiin sekä orjuuttaa? Etkö tahdo maksaa TES minimiä ja nostaa kulutusta sekä taloutta kasvuun? Oletko AHNE?
Kuka hullu ja mielenvikainen ei tuu sulle töihin ja se on IHAN OIKEIN!.
KELA maksaa avustusta siitä että töitä ei ole tarpeeksi monelle tarjolla.
Pitäisikö töitä tarjoavien tahojen tehdä jotain palkkatöiden määrän lisäämiseksi, että töitä olisi?
Tällöin KELA:n ei tarvitsisi maksaa avustusta siksi, ettei töitä ole.
"Taas tuli lunta ja jättiläisvauvat makailevat koloissaan täydellä palkalla."
Taas provosoimaton ja aiheeton hyökkäys valtion ja kuntien viranhaltijoita kohtaan.
"Työnteko ei kelpaa, kun Kela maksaa makailusta."
ehkä, mutta avoimien työpaikkojen puuttuminen myös saattaa hieman vaikuttaa asiaan. varsinkin jos muistaa että lain mukaan korvauksia maksetaan vain jos työpaikkaa ei ole löydettävissä.
Ja saa sitä työttömänä olessa myös istua tai vaikka seistä jos tahtoo, perimmiltään tämä pyrkii olemaan vapaa maa.
Mutta miksi Kelaa yksin syytetään, esmes Loimaan kassa maksaa korkeampia korvauksia ja on työnantajien perustama ja osin ylläpitämä.
Työttömyys ei johdu laiskottelusta
http://www.binar.fi/17
Sen sijaan, että me, veronmaksajat, maksamme toisillemme korvausta siitä, että palkkatyötä ei ole, muutetaan työmarkkinatuki yhden tai kahden päivän palkaksi eläke- ja lomaetuineen, ja annetaan kunkin meistä päättää, miten työllistämme itsemme noiksi päiviksi. Niille, jotka eivät itse keksi yhteisölleen hyödyllistä hommaa, voimme yhdessä etsiä jotain. Näin työttömyys poistuisi. Olisi vain kokoaikaisia ja osa-aikaisia työtä tekeviä kansalaisia. Seuraava askel olisi se, että kaikkien työtunteja tasataan niin, ettei kenenkään tarvitse raataa niska limassa eikä kenenkään kituutella muutamalla tunnilla viikossa. Solidaarisuutta kehiin. Yhteisvastuuta.