Kurkuma ihonhoidossa!

kurkumanassu

Aloin etsiä kotitekoisia ihonhoitoja ja lähinnä apua kasvojen punaisuuteen, "tunkkaisuuteen" ja ihon kirkastamiseen.

Törmäsin sellaiseen kun "turmeric" (suom. kurkuma). Innostuin tutkimaan asiaa enemmän ja löysin monia positiivisia arvosteluja kurkumaa käyttäneiltä (ei suomalaisia) sekä "resepti" videoita Youtubesta. Kun loppujen lopuksi vielä löysin että kurkuma rauhoittaisi ihon punoituksia niin oli pakko ottaa tämä testiin.

Olen käyttänyt kurkumanaamiota ihonhoidossa nyt kuukauden verran 2 kertaa viikossa ja yllättäen huomaan miten ihoni väri on todella alkanut tasoittua ja kirkastua, ei niin selkeää punoitusta, vanhat finniarvet selvästi haalentuneet ja silmäalustenkin tummuus ehkä hieman haalistunut mutta ei vielä niin merkittävästi.

Tässä oma käyttämäni kurkumanaamion ohje:
1rkl maustamatonta jogurttia
1tl kurkumaa
1rkl hunajaa
1-2tl aloe vera täysmehua, kurkkumehua tai ananasmehua vaihdellen ja joskus ilmankin. Myös muutama tippa manteli- tai jojobaöljyä on välillä käytössä.

Levitän mössön naamaan, silmienalusiin ja kaulaan näppärästi meikkivoide siveltimellä välttäen kulmakarvoja ja hiusrajaa.

Vaikutusaika: 15-30min

Naamion pois pestessäni aluksi kastan huonon pyyhkeen kuumaan veteen,asetan kasvoille hetkeksi jotta kuivunut naamio pehmenee, hieron sormilla ihoa samalla huuhtoen vedellä pois. Lopuksi vielä varmuudenvuoksi pyyhkäisen ihon kasvovedellä varmistaen ettei ihosta lähde enään keltaista väriä.

Useimmissa löytyvissä naamio-ohjeissa on ainesosana sitruuna jonka sanotaan kirkastavan ja-mitä-kaikkea-muuta ihoa mutta se on niin hapanta että en todellakaan suosittele laittamaan sitä iholle. Sitruunan sijaan käytänkin hellävaraisempaa litkua, eniten aloe veraa (jota olen ostanut Life kaupasta) joka tosin ei välttämättä kirkasta mutta on ainakin hoitavampi iholle, mutta kurkuman pitäisi olla se joka vaikuttaa eniten.

Huonoin puoli naamiossa on se että se värjää joten täytyy olla erityisen tarkka sen käytössä. Kuitenkin omasta ihostani väri lähtee yllättävänkin hyvin, mutta luulen että kaikkein vaaleaihoisimmat joutuvat työstämään enemmän.

En ikinä osannut kuvitella että kurkuma olisi tällainen ihmeaine. Ajattelin aloittaa myös juomaan kurkumaa sekoittamalla sitä 0,5tl lasilliseen maitoon päivittäin ja katsoa miten se vaikuttaa.

En löytänyt aiheesta liiemmin mitään suomalaisilta sivuilta ja oletan että kurkuman käyttö ihonhoidossa on miltein ennenkuulumatonta meille suomalaisille? Mutta olisi hienoa kuulla muidenkin kokeiluja ja mielipiteitä asiasta. :)

5

2690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keltainen riisi =)

      Jos sisäisesti haluut nauttia, miks et laita ruokaan mausteeksi? Saisit samalla hyvää safkaa...

    • 1-1

      Kurkuma on "antiinnflammatory" .
      Sillä on syöpää estävä vaikutus. Intiassa on joku kylä missä ei ole ollenkaan syöpää ja siellä käytetään kurkumaa hyvin paljon.

    • Kurkumasta
    • 0311

      Kokeilepa joskus siihen punaisuuteen ruusuvettä kasvovetenä. Mutta sen täytyy olla luomua,eikä sitä apteekin kemikaalivettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      461
      2805
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2645
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      269
      1582
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1184
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      440
      1121
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      960
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      928
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      889
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      875
    Aihe