Maksamme sadoille tuhansille köyhyysrajan alle jäävää pienimuotoista korvausta valtion ja yritysten ahneudesta sekä palkanmaksuhaluttomuudesta johtuvasta työttömyydestä, vaikka yrityksillä tai viimekädessä valtiolla olisi varaa palkata kaikki palkkatyöhön TES-mukaisella palkalla, kun sijoitettaisi kehitysavut sekä kreikkalainat oman maan palkanmaksuun.
Miksi lumet on luomatta?
palkat maksuun heti
798
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niinpä, kuinka paljon rahaa sinne Kreikkaan upposi? ja mitä sillä rahalla olisikaan saatu tehtyä Suomessa. Miksi autetaan noin suurilla summilla toisia maita, kun omassa maassa kansalaiset kärsii ja leipäjonot kasvaa??
Kreikkaan upposi suurinpiirtein samanverran kun vuotuinen työttömyysturvan budjetti lama-ajan Suomessa. Aika paljon siis kertasummana heitettäväksi pois, enkä ole edes varma onko tuossa vielä kaikki vai menikö sinne myöhemmin vielä lisää.
http://www.youtube.com/watch?v=83EE-ypprZE
Lumen luonti on turhaa hommaa. Keväällä ne sulavat kumminkin.
Onneksi meillä on/on ollut tämä SDP-Kokookus-Katainen-Ihalainen-Filatov-akseli sekä kokoomusnuoret ajamassa kaikkien etua. Hei me tienataan tällä!
Lisäksi laman alla on hyvä suunnitella ympäristöasioita ja -veroja - nehän ovat ne akuuteimmat asiat seuraavan 5-10 lamavuoden sisällä. Eli omasta puolestani haluaisin myös kiittää Vihreitä.
Lisäksi on hyvä kieltää kaikki ja holhota, joten kiitokset myös RKP:lle ja Räsäselle.
Isoimpien puolueiden kärki on täynnä pellepuolueita, jotka A) haluavat laman alla keskittyä asioihin jotka ovat ei-akuutteja laman suhteen B) antaa rikkaimpien pitää varannot seisomassa pankeissa hyödyttämättä ketään ja ottaa köyhimmiltä sekä keskiluokalta lisää.
Sosiaaliturva pois niin rupeaa hihat heilumaan ja saadaan whitenigga-orjuus myöskin minun palatsiini! Hei, me tienataan tällä!
Tänäänkin oli lumet luomatta. Soitin kaupunginjohtajalle ja eri yritysten johtajille ja kysyin että miksei ketään palkata hoitamaan asiaa.
Sanoivat että ei kukaan halua maksa palkkaa.
No olkoon luomatta sitten. Kärvistellään sitten. Luulisi heitäkin haittaavan. Noh ei kai ketään ilman palkkaa niitä hommia teekkään. Antaa sitten lumen tulla ja sulaa.