Mitä tarkoittaa N1G/Pakettiauto?

maasturit

Auttakaa nuorta miestä!

Harkinnasta maastokelpoisen auton osto, mutta en oikein ymmärrä näitä verotusasioita. Jos auto on N1G/Pakettiauto; Kaksikäyttöauto, Alaluokka III (N1), niin miten menevät ajoneuvoveroasiat?

En tosiaan ole varma olenko ymmärtänyt asiaa oikein...

13

19775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfgjjj

      Kaksikäyttöauton ajoneuvovero on sama kuin henkilöautolla.

    • Kolmikäyttö

      Ja dieselkäyttöisen kaksikäyttöauton käyttövoimavero on kuten henkilöautolla: 5,5 snt/päivä alkavalle satikalle (pakettiautolla 0,9 snt/päivä).

      Kaksikäyttöauton ajoneuvoveron perusvero määräytyy 1.kop mukaan: 1. käyttöönotto 31.12.2005 tai ennen, vero kokonaismassan mukaan; 1.1.2006 tai sen jälkeen menee CO2-taulukolla. Painavista autoista puhutaan, joten iso ero.

      Huomaa, että kaksikäyttöauton paino/CO2-taulukon käytön vaihtuminen on eri kuin aidolla pakettiautolla (1.1.2008)! Henkilöautolla (yli 2500 kg) CO2-taulukko taas on käytössä 1.1.2002 lähtien. Verrattoman selvää hommaa, tässä järki juhlii...

      Vuosiveroiltaan KALLEIN MAHDOLLINEN diesel: ennen 1.1.2006 käyttöönotettu kaksikäyttöauto.

      HALVIN MAHDOLLINEN diesel: 1.1.2008 jälkeen rekisteröity aitopaku.

      Katso Trafin sivuilta, sieltä tiedot löytyvät.

      Kaksikäyttöautolla lisäksi 100 km/h ajoneuvokohtainen ja ALV-vähennysongelmat jos firmakäyttöön.

      Tuntuuko epäreilulta? Kyllä ainakin pitäisi. Lainsäädäntöön on ihan tahallaan ja tarkoituksella tehty juuri kaksikäyttöautoja koskeva sisäinen vi**uilu jotta koko autoluokka saataisiin tapettua pois. Olivat yksi porsaanreikä aikoinaan ja Tötterö-Herran henkilökohtaisen vihan kohde.

    • Taijotakinsinnepäin

      G tarkoittaa maastokelpoisuutta, maavara yli 20cm ja väh. yhdellä akselilla lukko.

      • maasturit

        JA A y = gay tarkoittaa homoa. Olipas taas faktatietoa, täyttä PASKAA SUOLLAT


      • Alalla.20v

        N1G = maastokelpoinen kevyt kuorma-auto. Normi kevyt ka maksut. Nimim taijotakinsonnepäin tiesi kyllä oikein.


      • Äsnä

        elä hyvä immeinen sotke kuorma-autoa tähän millään lailla xD N1G tarkoittaa maastopakettiautoa (kok.massa max 3500kg)


      • Anonyymi
        Äsnä kirjoitti:

        elä hyvä immeinen sotke kuorma-autoa tähän millään lailla xD N1G tarkoittaa maastopakettiautoa (kok.massa max 3500kg)

        En tosiaan ole varma oleTko ymmärtänyt asiaa oikein...

        Mikä on immeinen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En tosiaan ole varma oleTko ymmärtänyt asiaa oikein...

        Mikä on immeinen

        Sama kuin tavan ihminen (yhtä kryptinen nimitys).


    • kjuuhh

      N1 on pakettiauto ja G maasto versio. Kaksikäyttöauto nostaa maksut henkilöauton kanssa samaan maksuluokkaan.

      Kuorma-autot on N2 luokassa

      • Anonyymi

        Oikein meni. Nykyisin on tosin N1G maastopakettiauton nopeusrajoitus 120 kmh jos ABS (+ALS Ei pakollinen) ja etumatkustajien turvatyynyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikein meni. Nykyisin on tosin N1G maastopakettiauton nopeusrajoitus 120 kmh jos ABS ( ALS Ei pakollinen) ja etumatkustajien turvatyynyt.

        Eli maastopakussa on siis sama nopeusrajoitus kuin esimerkiksi Teslalla tai Corvetella: liikennemerkkien mukaan max. 120 km/h.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikein meni. Nykyisin on tosin N1G maastopakettiauton nopeusrajoitus 120 kmh jos ABS ( ALS Ei pakollinen) ja etumatkustajien turvatyynyt.

        Minulla paku ihan neliveto ja revin sen 80 lätkän aikoja sitten veke eikä ole abs jarruja eikä ikinä ole katsuri sanonut mitään 7 vuoteen eikä ole sakkoja tullut kun motarilla ajellut sen rajoitusten mukaan 120km/h vaikka kytät perseessä ollut monta kertaa. Ja kohta saa muutne ajaa b kortilla yli 4200 kilosta ajokkia kun Eu tekemässä direktiivi muutosta.


    • Anonyymi

      Saako N1G autoa siis ajaa Henkilöautokortilla ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1423
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1400
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1125
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      985
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      952
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      895
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      74
      879
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe