Tiedotteet 2015
Mikkeliläisen sammutinhuoltoliikkeen omistajalle vankeusrangaistus työturvallisuusrikoksesta
Itä-Suomi, työsuojelun vastuualue
Etelä-Savon käräjäoikeus on tänään tuominnut mikkeliläisen sammutinhuoltoliikkeen omistajalle ehdollista vankeutta työturvallisuusrikoksesta.
Sammutinhuoltoliike on erikoistunut palosammuttimien ja paineilmapullojen määrä-aikaistarkastusten tekemiseen. Yhtiö oli vuosina 2009-2012 tehnyt asiakkaidensa paineilmapulloihin määräaikaistarkastuksia, mutta oli jättänyt tarkastukseen lain mukaan kuuluvat painekokeet tekemättä. Tekemättömistä painekokeista oli tehty tarkastusmerkinnät yhtiön pitämään tarkastuspöytäkirjaan, joka oli esitetty määräajoin tarkastustoimintaa valvovalle Inspecta Oy:lle. Tekemättömistä painekokeista oli myös laskutettu liikkeen asiakkaita.
Painekoe on olennainen osa paineilmapullon tarkastusta, koska sillä varmistetaan paineilmapullon kestävyys sitä käytettäessä. Asiaa käsiteltiin oikeudessa työturvallisuusrikoksena, koska paineilmapulloja, joiden painekokeen sammutinhuoltoliike oli jättänyt tekemättä, olivat käyttäneet työssään esimerkiksi palomiehet. Epäkuntoinen paineilmapullo voi esimerkiksi savu- tai vesisukelluksessa aiheuttaa työntekijälle kuoleman.
Syytteessä ollut sammutinhuoltoliikkeen toiminnasta vastaava mies kiisti syyllisyytensä ja kertoi oikeudessa, että tarkastukset on tehty lain edellyttämällä tavalla tai jos niitä ei ollut tehty, hän ei ole ollut asiasta tietoinen ja työntekijät ovat erehdyttäneet häntä.
Käräjäoikeus tuomitsi johtajan työturvallisuusrikoksesta. Oikeus totesi, että hän oli ollut tietoinen asiasta ja hän oli edellyttänyt työntekijöiltään, että tarkastuksiin kuuluvaa painekoetta ei tehdä. Oikeus totesi, että kysymys on tahallisesta teosta ja tuomitsi hänelle 45 päivää ehdollista vankeutta.
Etelä-Savon käräjäoikeuden tuomio numero R 14/1294
Lisätietoja:
ylitarkastaja Sampo Pelkonen, p. 029 501 6995, sampo.pelkonen(at)avi.fi
Itä-Suomen aluehallintovirasto, työsuojelun vastuualue, Mikkelin toimipaikka
www.tyosuojelu.fi
Reilut pelisäännöt työelämään
Pidempiä työuria työsuojelulla
16.1.2015
pullojen tarkastelua
puolisukeltajat
0
262
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla602836Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "412461SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past942020Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851335Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301169Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155861Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80794Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43675