pullojen tarkastelua

puolisukeltajat

Tiedotteet 2015








Mikkeliläisen sammutinhuoltoliikkeen omistajalle vankeusrangaistus työturvallisuusrikoksesta

Itä-Suomi, työsuojelun vastuualue

Etelä-Savon käräjäoikeus on tänään tuominnut mikkeliläisen sammutinhuoltoliikkeen omistajalle ehdollista vankeutta työturvallisuusrikoksesta.

Sammutinhuoltoliike on erikoistunut palosammuttimien ja paineilmapullojen määrä-aikaistarkastusten tekemiseen. Yhtiö oli vuosina 2009-2012 tehnyt asiakkaidensa paineilmapulloihin määräaikaistarkastuksia, mutta oli jättänyt tarkastukseen lain mukaan kuuluvat painekokeet tekemättä. Tekemättömistä painekokeista oli tehty tarkastusmerkinnät yhtiön pitämään tarkastuspöytäkirjaan, joka oli esitetty määräajoin tarkastustoimintaa valvovalle Inspecta Oy:lle. Tekemättömistä painekokeista oli myös laskutettu liikkeen asiakkaita.

Painekoe on olennainen osa paineilmapullon tarkastusta, koska sillä varmistetaan paineilmapullon kestävyys sitä käytettäessä. Asiaa käsiteltiin oikeudessa työturvallisuusrikoksena, koska paineilmapulloja, joiden painekokeen sammutinhuoltoliike oli jättänyt tekemättä, olivat käyttäneet työssään esimerkiksi palomiehet. Epäkuntoinen paineilmapullo voi esimerkiksi savu- tai vesisukelluksessa aiheuttaa työntekijälle kuoleman.

Syytteessä ollut sammutinhuoltoliikkeen toiminnasta vastaava mies kiisti syyllisyytensä ja kertoi oikeudessa, että tarkastukset on tehty lain edellyttämällä tavalla tai jos niitä ei ollut tehty, hän ei ole ollut asiasta tietoinen ja työntekijät ovat erehdyttäneet häntä.

Käräjäoikeus tuomitsi johtajan työturvallisuusrikoksesta. Oikeus totesi, että hän oli ollut tietoinen asiasta ja hän oli edellyttänyt työntekijöiltään, että tarkastuksiin kuuluvaa painekoetta ei tehdä. Oikeus totesi, että kysymys on tahallisesta teosta ja tuomitsi hänelle 45 päivää ehdollista vankeutta.

Etelä-Savon käräjäoikeuden tuomio numero R 14/1294

Lisätietoja:
ylitarkastaja Sampo Pelkonen, p. 029 501 6995, sampo.pelkonen(at)avi.fi
Itä-Suomen aluehallintovirasto, työsuojelun vastuualue, Mikkelin toimipaikka

www.tyosuojelu.fi
Reilut pelisäännöt työelämään
Pidempiä työuria työsuojelulla



16.1.2015

0

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakastan sinua

        Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
        Ikävä
        60
        834
      2. Naisten top-5 red flagit

        1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
        Ikävä
        111
        793
      3. Mitähän meinaat

        Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
        Ikävä
        46
        670
      4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

        Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
        Maailman menoa
        223
        649
      5. Oletko hyljännyt minut mies?

        Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
        Ikävä
        44
        579
      6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

        Minkälaisesta musiikista hän pitää?
        Ikävä
        55
        546
      7. Nykytiedon valossa

        Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
        Ikävä
        76
        533
      8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

        Vihdoinkin jotakin tietoa.
        Ähtäri
        22
        526
      9. Onko se loukkaavaa

        Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
        Ikävä
        91
        520
      10. Onko kaivattusi seinäruusu?

        Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
        Ikävä
        37
        500
      Aihe