Tiedotteet 2015
Mikkeliläisen sammutinhuoltoliikkeen omistajalle vankeusrangaistus työturvallisuusrikoksesta
Itä-Suomi, työsuojelun vastuualue
Etelä-Savon käräjäoikeus on tänään tuominnut mikkeliläisen sammutinhuoltoliikkeen omistajalle ehdollista vankeutta työturvallisuusrikoksesta.
Sammutinhuoltoliike on erikoistunut palosammuttimien ja paineilmapullojen määrä-aikaistarkastusten tekemiseen. Yhtiö oli vuosina 2009-2012 tehnyt asiakkaidensa paineilmapulloihin määräaikaistarkastuksia, mutta oli jättänyt tarkastukseen lain mukaan kuuluvat painekokeet tekemättä. Tekemättömistä painekokeista oli tehty tarkastusmerkinnät yhtiön pitämään tarkastuspöytäkirjaan, joka oli esitetty määräajoin tarkastustoimintaa valvovalle Inspecta Oy:lle. Tekemättömistä painekokeista oli myös laskutettu liikkeen asiakkaita.
Painekoe on olennainen osa paineilmapullon tarkastusta, koska sillä varmistetaan paineilmapullon kestävyys sitä käytettäessä. Asiaa käsiteltiin oikeudessa työturvallisuusrikoksena, koska paineilmapulloja, joiden painekokeen sammutinhuoltoliike oli jättänyt tekemättä, olivat käyttäneet työssään esimerkiksi palomiehet. Epäkuntoinen paineilmapullo voi esimerkiksi savu- tai vesisukelluksessa aiheuttaa työntekijälle kuoleman.
Syytteessä ollut sammutinhuoltoliikkeen toiminnasta vastaava mies kiisti syyllisyytensä ja kertoi oikeudessa, että tarkastukset on tehty lain edellyttämällä tavalla tai jos niitä ei ollut tehty, hän ei ole ollut asiasta tietoinen ja työntekijät ovat erehdyttäneet häntä.
Käräjäoikeus tuomitsi johtajan työturvallisuusrikoksesta. Oikeus totesi, että hän oli ollut tietoinen asiasta ja hän oli edellyttänyt työntekijöiltään, että tarkastuksiin kuuluvaa painekoetta ei tehdä. Oikeus totesi, että kysymys on tahallisesta teosta ja tuomitsi hänelle 45 päivää ehdollista vankeutta.
Etelä-Savon käräjäoikeuden tuomio numero R 14/1294
Lisätietoja:
ylitarkastaja Sampo Pelkonen, p. 029 501 6995, sampo.pelkonen(at)avi.fi
Itä-Suomen aluehallintovirasto, työsuojelun vastuualue, Mikkelin toimipaikka
www.tyosuojelu.fi
Reilut pelisäännöt työelämään
Pidempiä työuria työsuojelulla
16.1.2015
pullojen tarkastelua
puolisukeltajat
0
270
Luetuimmat keskustelut
- 112721
- 54614
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?66587Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha73522Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät41495Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26493- 152434
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett40428Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust6404- 20381