Lapsellista hommaa

pkeckman

Filosofia on typerää tyhjänpäiväistä jaarittelua.

9

97

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olet huono trolli

      Tuohan oli ihan selvää julistavaa filosofiaa.

    • Silloin se ei ole filosofiaa.

    • Varmaan akateeminen filosofia voi tuntua asiaan vihkiytymättömältä helposti aika esoteeriselta, joskus se voi tuntua siltä jopa asiaan perehtyneestäkin. Filosofia on todella vanha ja laaja tiedonala. Kaipaisin itse enemmän ammattifilosofeja, jotka Esa Saarisen tavoin popularisoisivat filosofiaa meille kaikille. Länsimaisen filosofian historia on minusta erittäin onnistunut popularisaatio Saariselta. Uskon, että filosofialla on paljon annettavaa myös niille, jotka edustavat muita tiedonaloja. Samoja kysymyksiä monet filosofit pohtii kuin muutkin, he tekevät sitä vain ammattimaisemmin. Esim. Mitä on hyvä elämä? Millainen on hyvä valtio? Onko olemassa Jumalaa? Mitä ovat hyveet? Onko valehtelu joskus oikein? Onko historialla päämäärää? Onko elämällä tarkoitusta? Mikä on ihminen? Onko moraalilla ihmisestä riippumatonta perustaa? Mitkä ovat tiedon edellytykset? Mitä on tiede? Mitä on kauneus? jne. Minusta David Papineau toimitti hyvän johdantoteoksen aiheeseen, kirjan nimi on Filosofia.

    • 689

      Niin on psykiatriakin huuhaata ja ihmisten sumutusta.

      • oma_kaiken_teoria

        "Niin on psykiatriakin huuhaata ja ihmisten sumutusta."

        Niinhän se onkin aika pitkälle. Omasta mielestäni jokaisen olisi syytä muodostaa itse oma maailmankuvansa ja kehittää sitä jatkuvasti - pitää mieli yhtäaikaa sekä avoimena ja kriittisenä.

        Sekä tieteen että filosofian kanssa vähän sellainen juttu että jos et itse ole asiaa pohtinut mitenkään eikä ole omaa kokemusta ko. asiasta niin vaihtoehdoiksi jäävät vain uskominen tai uskomatta jättäminen eli olet toisten armoilla siinä suhteessa.


    • twetertsdfhhg

      Noin sanoo aika moni, joka ei aiheetta ymmärrä.

      • trewterwytwertwert

        *aihetta. Ehkä pitäisi jo mennä nukkumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1529
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      348
      1294
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      1090
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      335
      1039
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      62
      1021
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      136
      924
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      831
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      197
      746
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      625
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      42
      619
    Aihe