Operaatio vakiduuni. Loppu nollasoppareille

loppu nollalle

Käy allekirjoittamassa kansalaisaloite Loppu nollasopimuksille. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1065

"Nollatuntisopimukset kiellettävä lailla määrittämällä osa-aikatyöhön vähintään 18-tunnin viikkotyöaika ja täsmentämällä työsopimuslain edellytyksiä työajan määritelmästä tarkoituksena parantaa siten osa-aikatyöntekijöiden työajan ja ansiotason ennustettavuutta sekä työsuhde- ja sosiaaliturvaa."

5

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Team Optimistijolla
    • vvvfvff

      Mitä luulet, jos nollasopparit lopetetaan? Ei niitä nollasoppareita muuteta kokonaisiksi vaan niiltäkin lähtee työt, joilla edes oli hieman töitä!!

      • 182343

        olet siis ennemmin tyhmä ja ruokit vuokrfirmojen edustajia


    • ainapelkoperseessä

      60v jo ehtoopuolella olevaa sairasta pompotetaan monissa eri yrityksissä huonolla siis todella huonolla palkalla, ja eläke jää vielä huonommaksi (jos elää vielä eläkeikään asti). Palkalla pitäisi elää ja itse joutuu maksamaan auton ja kaikki työajot omasta pussista (ja millä palkalla). Koskaan ei tiedä milloin sanotaan, että huomenna ei tarvitse tulla. Lomaa ei voi pitää kun työsuhteet ovat pätkämäisiä ja lomat maksetaan aina ulos. Palkkaneuvoteluissa ei tunneta kokemus ja koulutuslisää palkassa vaan aina tarjotaan se alin mahdollinen palkka.

    • Operaatioduuni

      Työnantajan näkökulmasta tämä aloite on mahdoton. Miten esimerkiksi hoidetaan sairaslomatuurauksia? Onko pakotettava joku vakityöntekijä sairaslomalle, jotta tuuraajalle saadaan tunnit täyteen? Pienyritykset joutuisivat siirtämään kaikki tuuraaja tarpeensa vuokratyöyrityksille ja silloin he lähettävät mahdollisesti eri tuuraajan joka kerta joka ei ole perehtynyt yrityksen tapaan toimia sen käyttämiin ohjelmiin jne.

      Suoraan nollasopimuksella listoilla olevalle voidaan tarjota mm. kesälomatuurauksia jolloin tulee yhtäjaksoisesti pidempiä työjaksoja. Toinen vaihtoehto on se, että kesälomatuuraajille tehdään eri työsopimus joka kerralle kun ovat töissä, vaikka vaan yhtä työvuoroa varten.

      Nykyinen nollatunti sopimus on erinomainen vaihtoehto esim. opiskelijoille jotka voivat kieltäytyä jos ehdotettu työvuoro ei sovi. Työnantaja saa valmiiksi perehdytetyn ja tuntemansa työntekijän tuuraamaan tarvittaessa.

      Koko ehdotuksessa lähdetään jäykistämään entisestään vanhanaikaista työaikajärjestelämää Kts KL Pääkirjoitus 19.3. jossa todetaan että työaikalaki pohjautuu v. 1940 luvun lainsäädäntöön ja on uudistettu kerran v. 1996. Jos hankaloitetaan yritysten toimintamahdollisuuksia entisestään niin ei pidä ihmetellä jos ei ole töitä tarjolla, kun yritykset eivät uskalla palkata ketään kun joutuu maksamaan palkkaa tekemättömästä työstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      274
      14519
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      72
      7356
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7184
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5199
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      120
      4934
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4744
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      102
      4544
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      29
      4480
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      79
      4203
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    Aihe