Eli olen pian 1,5 vuotta käynyt salilla ja vetänyt vuoden pituisen bulkin ja dieetin, ja rasvaprosentti on nyt noin 7% inbody mittauksen mukaan, eli hyvinkin matala.
Ongelmana on se, että en saa vatsalihaksia näkymään. Treenaan vatsoja jopa joka toinen päivä. Teen useita erilaisia liikkeitä, ilman painoja tehtäviä liikkeitä, painoilla tehtäviä liikkeitä, staattisia jne.
Ylimääräistä läskiä ei ole kuin vähän jenkkakahvoina ja mahan edessä minimaalinen määrä, joten sen puolesta palikoiden kuuluisi näkyä?
Sixpack ei näy?!
9
1371
Vastaukset
- geenimanipulaatiojuujuu
geenit.et voi vaikuttaa.
Vanha sanonta kuuluu "six pack tehdään keittiössä, ei salilla". Tässä piilee toki suuri totuus, mutta edellisen kirjoittajan maininta geeneistä pitää myös paikkansa. Joillakin ihmisillä vatsalihakset tulevat näkyviin kun rasvaa on kehossa 12-13% verran ja toisilla se vaatii alhaisemman rasvaprosentin.
Voisit kokeilla:
- Intervalli-treeniä (HIIT). 10-15 minuutin intervallitreeni on tehokasta ja kannattaa ainakin vaihteluna kokeilla jos on tehnyt perinteisempää cardiota ja varsinkin jos cardiota ei ole yhtään ohjelmassa. Ei kannata pelätä, että se polttaisi lihasta. Terveydenkin kannalta tämän kaltaisen treenin hyödyt ovat kiistattomat.
- Tee vatsalihastreeniä super tai tri-settinä: valitse kaksi tai kolme hyvää liikettä ja tee ne perätysten ilman lepoa. Poltteen täytyy todella tuntua keskikehossa.- napapaita
Rasvat 7% ja jenkkakahvat ei ole fyysisesti mahdollista. Joku on pielessä.
- Abat
Vatsalihasten rääkkäämisen määrä ei välttämättä ole tässä avainasia. Keskity laatuun ja tuntumaan. Vatsalihasten näkyvyys vaatii massaa ja rasvaprosentin suhteellista pienuutta. Keskity siis liikkeisiin, jotka kasvattavat massaa vatsapaloihin, eli tee liikkeitä jotka väsyttävät vatsalihaksesi jo ennen 10. - 15. toistoa. Tee vatsalihaksiasi monipuolisesti - tasapuolisesti ylä, ala ja keskimmäisiä vatsalihaksia, myös sivuvatsalihaksia. Keskity arjessasi ryhtiisi, se kun on niin surkea istumayhteiskunnassa.
- voimapyörädragonflagi
Mitä liikkeitä teet?
Itse saan voimapyörää ja dragon flagia tehdessä parhaimman tuntuman ja poltteen tällä hetkellä. Kaikki muut on minulle turhia nitkutteluliikkeitä. - minullapa
sixpäkki näkyy aina, vaikken edes tee varsinaisia vatsalihastreenejä. Riittää kun käyn silloin tällöin joogaamassa. :)
- pursi8
Oiskohan se rasvaprossa ollu kuitenki 17%....
- Eesicake
Saa helposti näkymään
http://www.startfitness.co.uk/under-armour-transform-yourself-hulk-mens-compression-top-1258691-301.html - salihirmutus
Kokeileppas ettet pumppailekkaan vatsalihaksia kuin ehkä kerran viikossa ja kevyesti, esim 4x15-20 vatsarutistus kevyellä painolla, jonkin salitreenin päätteeksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656302Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932866Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921801Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 491035
- 12978
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23958Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75933- 66922