antakaa neuvoa

epätoivoinen

Mitä mä teen oman väkivaltaisuuteni kanssa

8

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenniina
    • Tulevaisuus?

      Siinä ei ammatti auttajat paljoa paina...suutun silmittömästi kun mies tulee humalassa kotiin,pelkään että sattuu vielä jotain,kun lyönti sattuu kohdalleen...onneksi mies on tajunnut tilanteen eikä enää juo.En muuten ole mielestäni väkivaltainen,mutta kaikki se mitä olen elämäni aikana saanut kokea alkoholistimeheni takia,on saanut minut niin suutuksiin,että raivo on sanoin kuvaamatonta.Raja on tullut vastaan,kertakaikkiaan.

      • ota ero

        Yksi vaihtoehto on erota miehestäsi.

        Jos sinun rajasi on tullut vastaan ja mies ei halua lopettaa juomista niin miksi hakata päätään seinään.


      • Jenniina

        Ammattiauttaja auttaa ainakin siinä, että opit käsittelemään vihan tunnetta toisella tapaa. Olet nyt tiedostanut itsessäsi tuon piirteen ja uskot tunnistavasi syynkin siihen. Mutta miksi et tiedä, miten voisit käsitellä purkautuvaa vihaasi? Mitä jos raivostut joskus jostakin muusta asiasta ja sattuu jotakin?

        Väheksyt ammattiapua, mutta suosittelisin sinua miettimään vielä asiaa. Mitä jos vaan avoimin mielin juttelisit vaikka sen ihmisen kanssa, joka on auttavassa puhelimessa? Hän ehkä voisi kertoa lisää keinoista. Väkivaltaa ei saa hyväksyä.


    • Tulevaisuus?

      En väheksykkään.Olen vuosia sitten käynyt mielenterveystoimistossa ja se jos mikä oli niin turhaa!Oli vääränlainen ihminen...hän esim.oletti että meillekkin on tulossa kesävieraita niinku heille,kun kesälomat alkoi.Eihän meille voinut pyytää ketään kylään kun ei tiennyt missä kunnossa mies on.Erottu on monta kertaa,ja aina palattu yhteen.Niinkuin kerroin,mies ei juo enää.En ole ikinä suuttunut kenellekkään niin kuin hänelle.Hillitsen yleensä muissa tilanteissa itseni.

      • jussijussijussijussi

        No näköjään sinulla sitten ei mielestäsi olekaan ongelmaa. Miksi sitten kyselet? Mielestäni Jenniina kirjoitti hyvin ja olen samaa mieltä.


    • glooria

      Koska elämä ei ole onnellista, eikä ole ollut niin hermothan siinä pikkkuhiljaa ovat menneet. Ei tuohon oikeastaan auta muu, kuin elämänmuutos. Joko erottava, mikä ei aina ole paras vaihtoehto, mutta jos elämä on noin tukalaa, eipä siinä juuri vaihtoehtoja ole, ellei keskustelut ja jnkl terapia auta. Syyt ovat syvällä väkivaltaiseen käytökseen ja ne olisi itsessään tunnistettava ja käytävä niihin käsiksi: ts. mikä saa ihmisen lyömään toista, miksi minä teen tämän, voinko olla tämän myös tekemättä, auttaako tämä lyöminen ketään......jne. pysähdy ja mieti käytöstäsi, mistä kaikki väkivalta johtuu? Voitko ratkaista asiat myös muuten, koska lyömällä ei asioita koskaan ratkaista, ne vain heljennetään hetkeksi. Väkivalta on toisen alistamista. Ja jos aloittaja on eronnut ja palannut yhteen monia kertoja, tuntuu tilanne olevan sellainen, ettei siitä oikeastaan halutakkaan päästä eroon, se on kierre, jossa nurinkurisesti viihdytään tai kärsitään...näitähän on..

    • sdfgg

      tapa paska ittes

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      31
      8002
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      143
      4853
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      77
      4713
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3642
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      80
      3388
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      45
      3220
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2794
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      31
      2517
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2503
    Aihe