Olen 23- vuotias nainen Oulusta, ja kohta tuhonnut elämäni ottamalla muutamia liian isoja lainoja, joita en pysty maksamaan. Teen ja suostun oikeasti ihan mihin vaan työhön jotta saan rahaa maksaa velat pois, jotta maksutietoni eivät mene. Auttakaa joku! Siis teen ihan mitä vaan.. S-postini on isabella91_luukku.com
Teen IHAN MITÄ VAAN :(
epätoivoinen
9137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Höpön höpön. Et sä elämääsi ole tuhonnut. Sulla on vuosikymmeniä aikaa lyhentää ja kuitata velat.
Alahan neuvotella lainojasi uudestaan eli esim. maksat vain korkoja tietyn aikaa , pienempiä kuukausieriä nykyisen tilanteesi takia jne. Olet niin nuori, että voit aloittaa opiskeluj´na ja siihen saat opintotukia. Kysy etuisuuksia Kelasta jne.Ei 23-vuotias ole hukannut elämäänsä, kun se ei ole kunnolla vielä edes alkanut!
Koeta päästä vaikkapa velkaneuvontaan tai muihin vastaaviin palveluihin. Mene myös sosiaalitoimistoon pyytämään jos saisit toimeentulotukea. Sinne voit joutua odottamaan, joten sitä ennen ota paperia ja kynä eteesi. Laita ylös kaikki velat ja päivämäärät, joita sinulla on. Entä tulot? Saatko jotain tukea yms. Mieti sitten, miten säästeliääsi voit jatkossa elää. Tärkeintä on maksaa ensin vuokra- ja sähkölasku. Ehkä sitten puhelinlasku. Ruuasta ja vaatehankinnoista sekä muista sellaisista on alettava säästää. Tee itse yksinkertaista ruokaa. Älä osta mitään sellaista, jota haluat tai edes tarvitset. Osta vaan sellaista, jota ilman et voi elää. Tämä on hyvä sääntö. Myy vaikka tori.fi:n kautta myytäväksi kelpaavia tavaroita. Onko sinulla niitä?
Yksi positiivinen asia sinulla on: tunnistat tilanteesi ja haluat parantaa sitä. Moni ylivelkaantunut ei edes ole näin pitkällä. Jatka työn hakua ja opiskelupaikan hakemista.
Sieniä ja marjoja vaan poimimaan niistä saa ihan kivat rahat kun tarpeeksi kerää.
Paljo tunti? sillä saisit velat maksettu nopeesti ;)
Ota yhteyttä johonki kaupunginvaltuutettuun ja sovi tapaaminen jossain hotellihuoneessa. Siellä sitten "neuvottelut" käyntiin, eikös ;)
Oletko Oulun kaupungin raha-asioista vastaava? Kaupungin talous retuperälläkö?
Velkaneuvontaan yhteys.
Jos olet oulusta, niin elämäsi on joka tapauksessa pilalla .. että eipä väliä ..