Moni kirjoittajista on melko surullinen tapaus. Kuka on mielestäsi heistä traagisin ja miksi?
Gallup: palstan traagisin ihmiskohtalo?
ihmisraunioiden_palsta
26161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ei kai sitä tarvitse edes kysyä: ehdottomasti DarkFear. Pakkomielteitä kaljuuntumiseen ja sivariuteen. Ei ole muuta elämää kuin tämä palsta. Ei tajua provosointia vaan ottaa kaiken henkilökohtaisina loukkauksina ja käyttäytyy tällöin kuin 10-vuotias pikkulikka. Hänen kaikki kirjoituksensa seuraavat samaa kaavaa ja lauseet ovat lähes identtisiä. Jankuttaa lähes jokaisessa lauseessa olevansa "nuori mies jolla on parhaimmat nuoruusvuodet edessä päin", "tukan ja vaurauden olevan tärkeimpiä asioita maailmassa" ja "miten KAIKKI ajattelevat asiasta X kaikkea negatiivista".
Ei ole kavereita, ei uskalla tehdä mitään uutta ja hylkää kaikki ehdotukset jotka saattaisivat parantaa hänen elämäänsä. Myönsi nukkuneensa miehen kanssa samassa sängyssä laivalla ja sitten kieltää koko asian haukkumalla muita. Ei uskalla vastata puhelimeen, ei saa lupaa vanhemmiltaan ulkomaan matkoihin ja haukkuu vähemmistöjä palstalla. Elää omissa harhoissaan missä on suvaitsevainen, sivistynyt, kansainvälinen YTM eurooppalainen mies, vaikka on vastakohta näistä kaikista asioista. Ei ole myöskään koskaan ollut naisen kanssa.
Jos tämä ei ole HC-ätmi niin en tiedä mikä on.
Kohotan DarkFear_4ever-nimimerkin kirjoitukselle virtuaalikaljan. Aivan loistava analyysi Darkkiksesta.
Ex pua vaikuttaa nykykirjoittajista olevan eniten sekaisin. Nalle on sekaisin toisella tavalla. Eri laatuista näiden hulluus.
Monta surullista tapausta kyllä löytyisi, joten vaikeaa tähän on valita vain yhtä tyyppiä. Ainakin nimimerkki Ex pua ja Tämä selvä- tyyppisillä nimimerkeillä kirjoitteleva henkilö ovat jotenkin surullisia tapauksia. Suomessa ei pidetä riittävästi huolta mielenterveyspotilaista ja se valitettavasti näkyy tälläkin palstalla.
Naiset voisivat edes sääliä ätmejä eikä aina tuomita. Ei kaikki ole mitään naisvihaajia, mutta helposti ihminen katkeroituu itseensä tai muihin jos ei kelpaa mihinkään ja on kaikessa muita huonompi. Tämä vaikuttaa ainoalta paikalta atmeille missä avautua ja purkaa patoutuneita tunteita.
Jos tuntuu, että "ei kelpaa mihinkään" ja "on kaikessa muita huonompi" on itsetunto-ongelma ja huomiovääristymä niin että näkee vain ne asiat missä on muita huonompi tai kuvittelee muut paremmiksi. Ihmissuhteisiin tällainen vääristymä myös vaikuttaa, jos aina projisoi omia negatiivisia tunteitaan (vaikka jotain koulukiusaamistraumoja) nykyisiin ihmissuhteisiin millä ei ole niiden kanssa mitään tekemistä.
Toivottavasti palsta muuttuu paremmaksi niin että syntyy enemmän aitoja avautumiskeskusteluja, joissa käsitellään myös niitä kipeitä taustoja ja jotka oikeasti purkavat niitä tunteita eikä niin että niissä tunteissa vellotaan ja niitä oikein pyritään lietsomaan sen sijaan että tutkailtaisiin niiden alkuperää ja oikeasti vapauduttaisiin.
Kyllä niille netin mukaspykiatreille on ihan omat palstansa. Tänne niitä pellejä ei todellakaan tarvita.
Ai jotta kaltaisesi sosiaalipornoa janoava runkkari saisi tyydytyksen?
Kyllä sosiaaliporno aina vihapornon voittaa.
Moni täällä olis kyllä ihan oikean psykoterapian tarpeessa. Jutut on sen verran kaukana todellisuudesta.
Freud sanoi, että ihminen on terve jos pystyy tekemään työtä ja rakastamaan. Aika monella on ongelmia tuon jälkimmäisen kanssa täällä.
Työnteko ja sen vaatiminen ovat pikemminkin puhtaiden tunteiden ja rakkauden esteitä kuin niiden edellytys.
Naiset ovat käsittäneet tuon siten, että he voivat rakastaa miestä vain jos tämä on töissä - mielellään hyväpalkkaisissa.
Miehethän pystyvät rakastamaan, naiset ei. Koskaan se ei ole ollut ongelmana ettäkö miehiltä puuttuisi rakkaus, vaan naisilta se puuttuu. Ei hypergamia ole rakkautta.
"Freud sanoi, että ihminen on terve jos pystyy tekemään työtä ja rakastamaan. Aika monella on ongelmia tuon jälkimmäisen kanssa täällä."
Joop, töiden löytäminen voi olla vaikeaa tänä päivänä mutta väitänpä että rakastamisen kanssa ei ole palstan(kaan) miehillä ongelmaa, katso vaikka miten viherahokin taipuu naisen edessä:
https://www.youtube.com/watch?v=Ugs0tEZViI4
Kai nainen saa vaatia mieheltä esim. työpaikkaa? Haluathan sinäkin naisen jolla on "kaupungin parhaimpiin lukeutuva perse". Huonoperseistä naista et voisi rakastaa.
Vapaassa yhteiskunnassa kuka tahansa saa vaatia keneltä tahansa mitä tahansa, jos haluavat. Kuitenkin se, että että nainen vaati mieheltä työpaikkaa - tai ainakin työnhakua - tarkoittaa käytännössä sitä, että naista kiinnostaa miehessä ennen kaikkea rahaa ja materiaali.
Kaikki jotka "vihaavat naisia", mutta harkitsevat jopa kirjautumista pikkuvauvojen äideille tarkoitetuille palstalle, jotta vain saisivat naisilta jotain huomiota. :-(
Pikkuvauvojen äideille, joo-o. Pikkuvauvojen äideille tarkoitette osio vaatii kirjautumisen. Täällä ehdotettiin av-mammojen osion valtaamista. Sinne ei tarvitse kirjautua ja sen käyttäjistä varmaan suurin osa on enemmän tai vähemmän alkoholiongelmaisia. Kuten varmaan täälläkin.
Mutta sieltähän vois syntyä vaikka mitä suhteita kun ätmit pääsis juttelmaan yhäreiden kanssa.
Ja vieläpä pienissä kaljoissa.
Naisasialuuseri. Mikään ei ole niin surullista kuin se että sairas ihminen hukkaa elämänsä vihaan kaunaan ja katkeruuteen. Satuttaa siinä sivussa satoja ihmisiä.
On jotenkin odotettavaa, että tosiasioita kiistämään pystymättömät palstakurpat toimivat juuri kuten he, joiden he sanovat olevan hulluja (shaming language ja henkilöhyökkäys - koodi valkoinen taisi olla tuon nimi, jossa siis sanotaan sitä hulluksi, joka osoittaa että toinen on tyhmä, tai tällä ei ole faktat hallussa, ehkä jopa molempia).
Kannattaa miettiä, että mikä siinä mitä me sanomme, saa aikaan tuollaisen kipupisteiden vihlomisen. ;) Ehkä ne omantunnon rippeet siellä vielä vähäsen koittavat muistuttaa siitä, mitä on ihmisen elämä, mutta koska toisten syyttäminen omista virheistään ja vajavuudestaan on helpompaa, toimivat naiset kuten heidän odottaakin toimivan. He ovat oman robottimaisuutensa orjia, ja kokevat että minä, NAL ja keitä meitä täällä on, olemme ikään kuin päässeet heidän päänsä sisään.
Sä olet varsinkin noiden koodiesi kanssa melko vieraantunut arkitodellisuudesta.
Palsta on mennyt hirveäksi. On oikein tuommoinen "ILMIANNA" nappi, jotta olisi oikein orwellilaista.
Ilmiantonappulahan oli iät ja ajat jo edellisessäkin versiossa.
Teemu Milto tietysti.
Yli puolet palstan vakkarikirjoittajista vaikuttavat tavalla tai toisella traagisilta, tapauksilta, varsinkin kun itse toistuvasti päivittelevät omaa kohtaloansa. Darkkiksella ei ole kavereita eikä uskalla tavata ketään, hämis on huonolla itsetunnolla varustettu kolmekymppinen peräkammarinpoika, Jii007:lla on koulukiusaamistausta eikä usko koskaan saavansa naista, naisasialooseri on katkeroitunut misogynisti... ja näitähän riittää. Suurin osa palstan kirjoittajista ovat tavalla tai toisella traagisia tapauksia.
Myös entisillä palstalaisilla, niinkuin Teemu Miltolla ja periaatteen miehellä oli kirjoitustensa perusteella huomattavia ongelmia yksityiselämässään. Tosin mielestäni peris osasi käsitellä niitä ongelmia rakentavammin... tai miten sen nyt ottaa.
Periaatteen mies pääsi myös ulos palstalta. Ehkä hänellä menee nyt paremmin.