Tiesithän sen että: Jeesus oli kastaja

Ja, että Johanneksen evankeliumi kertoo hänen kastaneen useampia ihmisiä kuin kasteesta lisänimen saanut Johannes kastaja, ja tämä siitäkin huolimatta ettei Jeesus itse kastanut, - hänen luokseen kastettaviksi tulleita ihmisiä, vaan oli antanut jo silloin kastamisen opetuslastensa tehtäväksi: Joh. 3:22-4:2. Johannes siis osoittaa meille miten Kristillinen kastajaliike on saanut alkunsa Kristuksen suorittamista kasteista. Johannes sijoittaa myöskin Jeesuksen opetukset Nikodeemukselle samaan yhteyteen kuin hän kertoo Jeesuksen toiminnasta aikansa merkittävimpänä sekä huomatuimpana kastajana. Jeesus oli juuri ennen tämän toiminnan aloittamista kertonut että: "Teidän täytyy syntyä uudesti ylhäältä", ja että ihmisten on synnyttävä uudesti: "vedestä ja Hengestä", jotka nimenomaan onkin sanassa liitetty kasteeseen sanoina jotka "pitävät yhtä", ja siksi lupaus Pyhästä Hengestä annettiin Pietarinkin suulla kastettaville: Apt.2:38-40. Toki Jumala jakaa Henkeä niin kuin Hän tahtoo, ja niille keiden sydän on puhdistettu uskolla Jeesukseen Kristukseen, ja antoihan Jumala Pyhän Henkensä pelkän uskossa kuulemisen yhteydessäkin, kun evankeliumia saarnattiin: Apt.10:42-48; jolloin Pyhä Henki annettiin pakanoillekin siis jo ennen kastetta Hengen vuodatuksena, ja kasteenhan he ottivat heti tämän jälkeen. Jumala todisti puhdistaneensa heidän sydämen uskolla Poikaansa: Apt.15:8,9, mutta kasteessa nämä uskovat yhteenliitettiin, - tehtiin näkyväisissäkin yhdeksi Jeesuksen Kristuksen kanssa; - siis sekä hänen kuolemansa, että sitä seuranneen ylösnousemuselämän osallisuuden kanssa, ja näin heidät ikään kuin Nooankin tämän esikuva osoittaa: siirrettiin pois synnin ja tuomion alaisesta maailmasta(: 1 Piet.3:18-21 ja pelastettiin antaen heille perintöosa pyhitettyjen joukossa: Gal.1:4; Kol.1:12,13; ja juuri tästä puhuu myös Pietari opettaessaan kasteen merkitystä: >> "Ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimessä, syntienne anteeksi saamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan, Sillä teille, ja teidän lapsillenne (tulevina sukupolvina) tämä lupaus on annettu ja KAIKILLE, jotka kaukana ovat, KETKÄ IKINÄ Herra, meidän Jumalamme kutsuu." Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehotti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta". <<
4153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Kysymys on merkittävä maassa, jossa vauvoja kastetaan ja kristittyinä pappeine esiintyvät henkilöt ovat saaneet muodollisen "pätevyytensä" toimia viroissaan - siitäkin huolimatta, että: tällaiset keskeiset Raamatun opetukset ovat jääneet heiltä huomaamatta, - nimiä mainitsematta.

Äänestä
  • Toisaalta balttis, sinun oma "parempi kasteesi" ei ole mitenkään tehnyt sinusta parempaa kristittyä. Outoa, että tuollainen käy täällä puhumassa kasteista. Mutta kyllä tämä kastejauhaminen muutenkin saisi riittää. Tästä saa lisäksi sellaisen kuvan, että suurin osa kristikunnasta muka riitelee vielä kasteista ja kätten päälle panemisista, mikä on väärä kuva. Mutta näille ei nyt vain voi mitään näillä joillekin yksilöille, jotka sitten aikanaan vielä kun pakenemme antikristusta vuorille tai johonkin parakkeihin, siellä sitten riitelevät kasteista....ja repivät muita kristittyjä tukasta. Well well.

    Äänestä

  • Miten joku edes voi kuvitella oltuaan kuulemma "uskossa" vuosikymmeniä, että Jumala olisi tällainen nipottaja? Suurennuslasillako Hän sitten tutkii joka yksilön, miten on kastettu, kuinka paljon on ruumiista kasteltu jne., millä hetkellä jne. Tästä on sitten pelastus kiinni? En minä aio kasteellani pelastua, ihan Kristuksen avulla minulla aikomus pelastua on. Uusi Testamenttikin sisältää jo monia kastetapoja. Sen lisäksi Jeesus itse otti kasteen Johannes Kastajalta . Joutuuko Jeesus nyt sitten kadotukseen?

    Ristinryöväriä ei kastettu ollenkaan. Miesparka, joutuu kadotukseen, vaikka itse Jumalan Poika lupasi hänelle jotain muuta.

    Äänestä

  • Sitä paitsi sinähän et ole edes aikuiskastaja, balttis, vaan uudestikastaja, joten siitäkin huomaa, miten olet takertunut kasteeseen ja tehnyt siitä itsellesi opin ja itse asian. Luulet itseäsi ihan vakavissasi uudestisyntyneeksi ja hedelmäsi ovat karmeampia kuin joillakin ateisteilla. Miksi meidän tällainen "erinomainen" kaste pitäisi ottaa?

    Äänestä

  • Uudenliiton kristityllä/ - messiaanisilla on vain yksi kaste vesikaste, kuten kirjoitettu on:

    Ef.4:5; >> ´... yksi Herra, yksi usko, yksi kaste <<

    Äänestä

  • Osaan kuvitella, että jo Paavali on siellä joutunut taistelemaan tuskastuneesti kaltaistesi kanssa...,.zidyhär eli balttis

    Se on muuten mielenkiintoista, että juuri jo alussa kaikkien vainojenkin keskellä heillä nimenomaan oli tällaisia tappelijoita, jotka sitten rasittivat vielä porukkaa näilläkin.

    Joten odotettavissa on, että sitten aikanaan antikristuksen rääkätessä kristittyjä jo muutenkin....saamme "nauttia" seurastasi ja kaltaistesi seurasta, balttis.

    Äänestä

  • riidanhakijat kirjoitti:

    Osaan kuvitella, että jo Paavali on siellä joutunut taistelemaan tuskastuneesti kaltaistesi kanssa...,.zidyhär eli balttis

    Se on muuten mielenkiintoista, että juuri jo alussa kaikkien vainojenkin keskellä heillä nimenomaan oli tällaisia tappelijoita, jotka sitten rasittivat vielä porukkaa näilläkin.

    Joten odotettavissa on, että sitten aikanaan antikristuksen rääkätessä kristittyjä jo muutenkin....saamme "nauttia" seurastasi ja kaltaistesi seurasta, balttis.

    Mitä tuubaa oikein mahdat jauhaa kun tekstissäsi ei ole pätä ei häntää eikä sen päätä?

    Äänestä

  • Lisään: yritä lukea Raamattua hieman sisäisesti, eikä ulkokohtaisesti pelkästään.

    Yksi Herra, (ei tarvitse perustaa mitään messiaanista seurakuntaa erikseen, ja jos perustaa, ei taistella muiden kanssa, yksi usko Kristukseen, ja yksi kaste Kristukseen, paino sanalla Kristukseen....)Jumala ei ole pieni olento ja ja jättänyt jotain messiaanista seurakuntaa tänne vain tietämään Hänestä.

    Tämä ei ole siis yksi kaste Balttiksen seurakuntaan....ja toiseen kertaan kastettuna vielä, siellä ei ole vaikuttanut mikään sen suurempi Pyhä Henki, vaikka olet luullut saaneesi voiman taivaasta, sillä jos sinulla se olisi, taitaisit vähän käyttäytyä eri tavalla, tai sinulla olisi jonkinlaista sisäistä Raamatun lukutaito enemmän ja Jumalan tuntemusta.

    Usein juuri karismaattisilla on tuo väärä luulo alkukristittyydestään tai että sellainen olisi jotenkin mahdollista. Sen takia kaikki karismaattiset liikkeet ovat kuin muslimit, heillä on voimakas käännytysinto omaan kristinuskoonsa, toisilla se enää edes ole sitä tai on vain hilkulla, kuten sinulla, ja luulisinkin, että tämä on se syy, miksi karismaattisuus leviää maailmalla. Esim. latinalainen Amerikka ei kelvannut heille, vaikka se oli jo katolinen, he alkoivat käännyttää mannerta karismaattiseksi. Sinne se upposikin, sillä siellä on katolisesta kirkosta huolimatta ollut aina voodoota ja kaiken maailman taikauskoa, se on siellä niin syvällä.

    Itse veikkaan, että antikristus tulee aikanaan näistä karismaattisista liikkeistä.

    Sitä paitsi muuten, Jeesuskin varoittaa joitakin profetoitsijoita ja riivausten ulosajajia, ettei kuulemma tunne heitä.

    Äänestä

  • Tai ainakin lähtee niistä, koska sanotaanhan, että hän osaa tehdä ihmeitä.

    Vaikka täällä ei olisi mitään kirkkoa muuta kuin jokin karismaattinen, mikään mahti maailmassa ei saisi itseäni ovesta sisään. Lisäksi niissähän on harjoitettu valtavasti henkistä väkivaltaa ja vaikka mitä. Ei edes tavalliselle rauhalliselle helluntailaiselle yleensä riitä, että on joku muu kristitty, vaan hän on niin typerä, että yrittää kääntää toista kristitittyä kristityksi, ja luulee ainoastaan itsellään olevan Pyhän Hengen. Pyhää Henkeä hän luulee joksikin mikä vain näkyy kielilläpuhumisena, voimatekoina jne. Lisäksi karismaattisilta tulevat väärät profetiat, helveteillä uhkaamiset (niitähän he rakastavat helvettikuvauksi ja lähettelevät niitä ihmisille ja ties mitä näkyjään,j oissa ei ole mitään totuutta mukana, ollaan kiihotettu näkemään omassa lahkossa tällaisia, tai kerrotaan uniaan totuutena ja kaikilla sama ääretön hengellinen ylimielisyys muita kristittyjä kohtaan. Sanoittaisiinko näin, että teidän olisi aika tehdä parannus.)

    Äänestä

  • Ja nykyaikana se on muuttunut kaiken lisäksi kaikki karismaattisuus, melkein menestysteologiaksi, eli Jumalan pitäisi tehdä taikatemppuja kaiken aikaa, ja köyhiltä ihmisiltä ryöstetään rahat kaiken maailman "karismaatikkojen" toimesta.

    Ihan vakaasti uskon, että teistä on suurin osa niitä, joille Herra sanoo: "Menkää pois te vääryydentekijät. En ole ikinä tuntenut teitä." Niitä on tietysti muuallakin, mutta nykyaikana lähinnä teissä eniten. Koko liike sai alkunsa pöyhkeiden ihmistä näystä, jossa muka apostolit ilmestyivät ja antoivat heille tehtävän, jossa tämä "karismaattisuus" saataisiin takaisin kristikuntaan. Mutta nämäkin olivat sentään ja siinä saattoi olla vielä jokin tolkku. Mutta sen annettiin syntyä, aivan samoin kun muslimien, että olisi kristityillä sitten lopun aikoina joku vainooja.

    Äänestä

  • riidanhakijat kirjoitti:

    Miten joku edes voi kuvitella oltuaan kuulemma "uskossa" vuosikymmeniä, että Jumala olisi tällainen nipottaja? Suurennuslasillako Hän sitten tutkii joka yksilön, miten on kastettu, kuinka paljon on ruumiista kasteltu jne., millä hetkellä jne. Tästä on sitten pelastus kiinni? En minä aio kasteellani pelastua, ihan Kristuksen avulla minulla aikomus pelastua on. Uusi Testamenttikin sisältää jo monia kastetapoja. Sen lisäksi Jeesus itse otti kasteen Johannes Kastajalta . Joutuuko Jeesus nyt sitten kadotukseen?

    Ristinryöväriä ei kastettu ollenkaan. Miesparka, joutuu kadotukseen, vaikka itse Jumalan Poika lupasi hänelle jotain muuta.

    Ei todellakaan ristin ryöväri kadotuksen joutunut, se luulo on oman pääsi harhainen jutttu.

    Kaste EI PELASTA, vaan usko Jeesukseen ja se ryövärillä oli.

    Lainaus toisesta viestistä
    " Apt.15:8,9, mutta kasteessa nämä uskovat yhteenliitettiin, - tehtiin näkyväisissäkin yhdeksi Jeesuksen Kristuksen kanssa; - siis sekä hänen kuolemansa, että sitä seuranneen ylösnousemuselämän osallisuuden kanssa, ja näin heidät ikään kuin Nooankin tämän esikuva osoittaa: siirrettiin pois synnin ja tuomion alaisesta maailmasta"

    - ei vesikasteessa, vaan Hengen kasteessa.

    1 Kor 12:
    13. sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.

    Ap. 15:
    8 Jumala, joka tuntee kaikkien sydämet, osoitti hyväksyvänsä heidät vuodattaessaan Pyhän Hengen heihin yhtä lailla kuin meihinkin. [Ap. t. 10:45]
    9 Hän ei tehnyt mitään eroa heidän ja meidän välillämme, vaan puhdisti heidän sydämensä uskolla. [Ap. t. 10:43]

    - ei ole kysymys vesikasteesta.

    Äänestä

  • Zidyhär kirjoitti:

    Uudenliiton kristityllä/ - messiaanisilla on vain yksi kaste vesikaste, kuten kirjoitettu on:

    Ef.4:5; >> ´... yksi Herra, yksi usko, yksi kaste <<

    Taitaa olla kyseessä "kaste Kristuksen ruumiiseen" Hengen kautta, eikä vesikaste. Efesolaiskirjeen painotus on yhdessä Jumalassa, yhdessä Kristuksessa, yhdessä Pyhässä Hengessä ja siksi yhdessä ruumiissa. Siinä ei korosteta mitään ulkoisia muotoja tai ulkoista järjestelmää. Mutta ykseydessä on kuitenkin moninaisuus ( jae 7 eteenp. ) , jonka pitäisi tuottaa siunausta ja voimaa paikalliselle ruumiille, eikä jakautumista ryhmäkuntiin, sillä itse kullekin on armo annettu Kristuksen lahjan mitan mukaan.

    Ef.4:1."Niin kehoitan siis minä, joka olen vankina Herrassa, teitä vaeltamaan, niinkuin saamanne kutsumuksen arvo vaatii, 2. kaikessa nöyryydessä ja hiljaisuudessa ja pitkämielisyydessä kärsien toinen toistanne rakkaudessa 3. ja pyrkien säilyttämään hengen yhteyden rauhan yhdyssiteellä: 4. yksi ruumis ja yksi henki, niinkuin te olette kutsututkin yhteen ja samaan toivoon, jonka te kutsumuksessanne saitte; 5. yksi Herra, yksi usko, yksi kaste; 6. yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa.

    7. Mutta itsekullekin meistä on armo annettu Kristuksen lahjan mitan mukaan. 8. Sentähden on sanottu: "Hän astui ylös korkeuteen, hän otti vankeja saaliikseen, hän antoi lahjoja ihmisille"............... 11. Ja hän antoi muutamat apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi, toiset paimeniksi ja opettajiksi, 12. tehdäkseen pyhät täysin valmiiksi palveluksen työhön, Kristuksen ruumiin rakentamiseen, 13. kunnes me kaikki pääsemme yhteyteen uskossa ja Jumalan Pojan tuntemisessa, täyteen miehuuteen, Kristuksen täyteyden täyden iän määrään, 14. ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapelissä ja eksytyksen kavalissa juonissa; 15. vaan että me, totuutta noudattaen rakkaudessa, kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus, 16. josta koko ruumis, yhteen liitettynä ja koossa pysyen jokaisen jänteensä avulla, kasvaa rakentuakseen rakkaudessa sen voiman määrän mukaan, mikä kullakin osalla on...."

    "..sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.."

    1.Kor.12:12. "Sillä niinkuin ruumis on yksi ja siinä on monta jäsentä, mutta kaikki ruumiin jäsenet, vaikka niitä on monta, ovat yksi ruumis, niin on Kristuskin; 13. sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä. 14. Sillä eihän ruumiskaan ole yksi jäsen, vaan niitä on siinä monta. 15. Jos jalka sanoisi: "Koska en ole käsi, en kuulu ruumiiseen", niin ei se silti olisi ruumiiseen kuulumaton. 16. Ja jos korva sanoisi: "Koska en ole silmä, en kuulu ruumiiseen", niin ei se silti olisi ruumiiseen kuulumaton. 17. Jos koko ruumis olisi silmänä, missä sitten olisi kuulo? Jos taas kokonaan kuulona, missä silloin haisti? 18. Mutta nyt Jumala on asettanut jäsenet, itsekunkin niistä, ruumiiseen, niinkuin hän on tahtonut. 19. Vaan jos ne kaikki olisivat yhtenä jäsenenä, missä sitten ruumis olisi? 20. Mutta nytpä onkin monta jäsentä, ja ainoastaan yksi ruumis..."

    Äänestä

Jeesuksen opetuslapset kastoivat Johanneksen kasteella parannukseen. Jeesuksen kuoleman ja ylösnousemuksen jälkeen syntyi kristillinen kaste, ja tätä käytäntöä myös ev. lut. kirkko toteuttaa.

Äänestä
  • Tuntuu kuitenkin kummalliselta se, että kerrotaan olleen kastajan; Johannes Kastaja. Hän toimi siis juutalaisten parissa, eikä juutalaisilla ole tietääkseni kastetta. Miten on siis mahdollista, että Jeesus, joka toimi kuten kunnon juutalaisen kuuluikin, meni ottamaan kasteen Johannekselta.

    Ja on vaikea uskoa, että kasteen ottaminen "Kristuksen nimessä" olisi "syntienne saaminen anteeksi", kuten Pietari esitti. Kastetta on ehkä liikaa korostettu.

    Äänestä

  • torre12 kirjoitti:

    Tuntuu kuitenkin kummalliselta se, että kerrotaan olleen kastajan; Johannes Kastaja. Hän toimi siis juutalaisten parissa, eikä juutalaisilla ole tietääkseni kastetta. Miten on siis mahdollista, että Jeesus, joka toimi kuten kunnon juutalaisen kuuluikin, meni ottamaan kasteen Johannekselta.

    Ja on vaikea uskoa, että kasteen ottaminen "Kristuksen nimessä" olisi "syntienne saaminen anteeksi", kuten Pietari esitti. Kastetta on ehkä liikaa korostettu.

    Juutalaisuus tunsi kyllä kasteen.

    http://www.argumentti.fi/argumentti/2011/10/kaste-raamatussa-lapsikaste/

    Äänestä

  • lut kirjoitti:

    No ei tuossa ollut mitään varsinaista kastetta juutalaisuudessa. Leeviläis-papit piti kastella, ja sitten Israelin kansan päälle kuvitteellista kastetta taivaasta.

    Oli siis aika kaukaa haettua että juutalaisuuteen kuuluisi kaste automaattisesti. Ei kuulu.

    Äänestä

  • torre12 kirjoitti:

    Tuntuu kuitenkin kummalliselta se, että kerrotaan olleen kastajan; Johannes Kastaja. Hän toimi siis juutalaisten parissa, eikä juutalaisilla ole tietääkseni kastetta. Miten on siis mahdollista, että Jeesus, joka toimi kuten kunnon juutalaisen kuuluikin, meni ottamaan kasteen Johannekselta.

    Ja on vaikea uskoa, että kasteen ottaminen "Kristuksen nimessä" olisi "syntienne saaminen anteeksi", kuten Pietari esitti. Kastetta on ehkä liikaa korostettu.

    Joh.3:3; >> Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle; jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisään Jumalan kuningaskuntaan. << Ja tämähän on Jeesuksen omaa opetusta ...

    Äänestä

  • eivät kastaneet vaan pesivät!
    Koska uskovaiset tekee selväksi itselleen, mitä Jeesus käski JA esimerkillisillä teoillaan osoitti?
    Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
    16:15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille."
    Jumalan ja Jeesuksen evankeliumia on vielä raamatussa jäljellä, tosin osittain väärennettyinä:
    -Matteuksen evankeliumista
    -Markuksen evankeliumista
    -Luukkaan evankeliumista
    -Johanneksen evankeliumista

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaste#Luopuminen_paholaisesta
    "Kreikkalaisessa Uudessa testamentissa käytetään kastamisesta verbiä baptizō, "upottaa", "painaa veden sisään", "pestä", "kastaa", ja kasteesta substantiivia baptisma."
    Jeesuksen Oman Sanan kasteoppi:

    Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
    13:10 Jeesus sanoi hänelle: "Joka on kylpenyt, ei tarvitse muuta, kuin että jalat pestään, ja niin hän on kokonaan puhdas; ja te olette puhtaat, ette kuitenkaan kaikki.
    13:14 Jos siis minä, teidän Herranne ja opettajanne, olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin velvolliset pesemään toistenne jalat.
    13:15 Sillä minä annoin teille esikuvan, että myös te niin tekisitte, kuin minä olen teille tehnyt.

    JOS JEESUS OPETTI OIKEIN JA ITSE TOIMI OPPIENSA MUKAISESTI NIIN NÄIN KASTE ASIAN TOTUUS ON;
    Lapsikasteesta:
    Meidän ei tule lisätä edes Jeesuksen Nimessä lapsikaste oppeja Hänen tahdokseen koska Jeesus ei evankeliumeissa lapsikastetta asettanut vaan Jeesus siunasi lapsia ja toisin lapsi kohteleville antoi myllynkivien käyttöohjeet.

    Mar 10:16
    Ja hän otti heitä syliinsä, pani kätensä heidän päällensä ja siunasi heitä.

    Jeesuksen evankeliumia Luukkaan mukaan:
    17:2 Hänen olisi parempi, että myllynkivi pantaisiin hänen kaulaansa ja hänet heitettäisiin mereen, kuin että hän viettelee yhden näistä pienistä.
    Matteuksen evankeliumi:
    18:6 Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.
    Markuksen evankeliumi:
    9:42 Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen.

    Voiko olla lapsivesi kastevettä pyhyydellään Jumalallisempaa kastevettä?
    ONKO TEILLÄ JUMALAN JA JEESUKSEN OMAN SANAN NÄYTTÖÄ?

    Aikuisten kasteesta:
    Ja aikuisten ei myöskään ole pelastuksen ehto, Jeesus ei käskenyt kastaa aikuisiakaan ja ottamalla kastamattoman ryövärin Paratiisiin Jeesus osoitti tekonsa esimerkillisyydellä, että kaste ei ole tie pelastukseen. Samalla Jeesus todisti teollaan, että nk. "kastekäsky" on raamattuun väärennetty.
    Siis eksytettyjen uskovaisten usko on Jeesuksen opetuksien ja esimerkillisten tekojen kieltämistä!

    SIIS terveydelliset peseytymiset pelasti Jeesuksen aikaan ihmisiä niinkuin tänäänkin eikä kyseessä ollut mikään syntien pesu rituaali joka keksittiin eksyttäjän toimesta ja väärennettiin raamattuun monien herra epäjumaliin uskovien toimesta.

    ÄLKÄÄ TEHKÖ SYYTTÖMÄSTÄ JEESUKSESTA OMIEN OPPIEN JA ESIMERKILLISTEN TEKOJAN VASTAISESTI TOIMINUTTA RIKOLLISTA vaan keskustelkaa kasteestanne herra epäjumalien nimissä sotkematta Jumalaa, Jeesusta ja Pyhää Hengeä herrojenne oppeihin.

    Äänestä

  • Pöytäristi kirjoitti:

    Joh.3:3; >> Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle; jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisään Jumalan kuningaskuntaan. << Ja tämähän on Jeesuksen omaa opetusta ...

    Mutta se ei ole juutalaista oppia, josta puhuin. Jeesus antoi esimerkkejä, joissa pelastuu tai tuhoutuu monilla eri tavoilla. Vedestä syntyminen voi olla verbaalista, joka ei ollut sitä mitä Jeesuksen oma usko oli. Se oli uutta uskontoa.

    Äänestä

  • torre12 kirjoitti:

    Mutta se ei ole juutalaista oppia, josta puhuin. Jeesus antoi esimerkkejä, joissa pelastuu tai tuhoutuu monilla eri tavoilla. Vedestä syntyminen voi olla verbaalista, joka ei ollut sitä mitä Jeesuksen oma usko oli. Se oli uutta uskontoa.

    Älä yritä "spiritualisoida" vettä, ja katsos mitä Jeesuksen opetuslapsi kirjoittaa:

    1 Joh.5:7, 8; >> Sillä kolme on todistavia taivaassa, Isä, Sana, ja Pyhä Henki, ja nämä kolme yhtä ovat. Ja kolme on todistavia maassa, Henki ja VESI JA veri, ja nämä kolme yhteen ovat. << Sanasta sanaan käännettynä suomeksi Textus Reseptuksen mukaisesti.

    Äänestä

  • Pöytäristi kirjoitti:

    Älä yritä "spiritualisoida" vettä, ja katsos mitä Jeesuksen opetuslapsi kirjoittaa:

    1 Joh.5:7, 8; >> Sillä kolme on todistavia taivaassa, Isä, Sana, ja Pyhä Henki, ja nämä kolme yhtä ovat. Ja kolme on todistavia maassa, Henki ja VESI JA veri, ja nämä kolme yhteen ovat. << Sanasta sanaan käännettynä suomeksi Textus Reseptuksen mukaisesti.

    Johannes kertoo Jeesuksen Kristuksen Jumalan Pojan varmoista todisteista , kun juuri oli varoittanut "vääristä profeetoista " jotka eivät tunnustaneet ( eivätkä tunnusta nykyaikana ) että Jeesus on Kristus Jumalan Poika. ( Tulee lukea asiayhteyksiä, eikä olla luku ja jae numeroiden orjia. Ne on lisätty Raamattuun jälkeen päin UT: iin n. 1500 luvulla )

    "Hän on se, joka on tullut veden ja veren kautta, Jeesus Kristus, ei ainoastaan vedessä, vaan vedessä ja veressä; ja Henki on se, joka todistaa, sillä Henki on totuus. 7. Sillä kolme on, jotka todistavat: 8. Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme pitävät yhtä..."

    ( 1.Joh.4:1.)"Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan. 2. Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta; 3. ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa...........................

    ( 1.Joh.5:1).....Jokainen, joka uskoo, että Jeesus on Kristus, on Jumalasta syntynyt; ja jokainen, joka rakastaa häntä, joka on synnyttänyt, rakastaa myöskin sitä, joka hänestä on syntynyt. 2. Siitä me tiedämme, että rakastamme Jumalan lapsia, kun rakastamme Jumalaa ja noudatamme hänen käskyjänsä. 3. Sillä rakkaus Jumalaan on se, että pidämme hänen käskynsä. Ja hänen käskynsä eivät ole raskaat; 4. sillä kaikki, mikä on syntynyt Jumalasta, voittaa maailman; ja tämä on se voitto, joka on maailman voittanut, meidän uskomme. 5. Kuka on se, joka voittaa maailman, ellei se, joka uskoo, että Jeesus on Jumalan Poika? 6. Hän on se, joka on tullut veden ja veren kautta, Jeesus Kristus, ei ainoastaan vedessä, vaan vedessä ja veressä; ja Henki on se, joka todistaa, sillä Henki on totuus. 7. Sillä kolme on, jotka todistavat: 8. Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme pitävät yhtä. 9. Jos me otamme vastaan ihmisten todistuksen, niin onhan Jumalan todistus suurempi. Ja tämä on Jumalan todistus, sillä hän on todistanut Pojastansa. 10. Joka uskoo Jumalan Poikaan, hänellä on todistus itsessänsä; joka ei usko Jumalaa, tekee hänet valhettelijaksi, koska hän ei usko sitä todistusta, jonka Jumala on todistanut Pojastansa. 11. Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen Pojassansa. 12. Jolla Poika on, sillä on elämä; jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää.."

    Äänestä

Tiesithän sen että: Jeesus oli kastaja

"Maitopyörä
Ja, että Johanneksen evankeliumi kertoo hänen kastaneen useampia ihmisiä kuin kasteesta lisänimen saanut Johannes kastaja,

ja tämä siitäkin huolimatta ettei Jeesus itse kastanut.."

Aika outo näkemys sinulla ? Jeesus oli mielestäsi kastaja jopa enemmän kuin Johannes, mutta ei itse kastanut kuitenkaan ?

Äänestä

Jesse oli kyllä ammatiltaan puuseppä kirvesmies niin kuin hänen isä jolta hän oppi timpurin taidot. Aikuisena hän kiinnostui Ay toiminnasta ja oli ekoja joka liittyi Rakennusliittoon .Teki siellä mittavan työn heikompiosaisten puolesta . Ei ehtinyt ihan vapaajäseneksi.

Äänestä

Niin, kastoiko Jeesus vai eikö kastanut?

"1.Jeesus sai tietää fariseusten kuulleen, että hän kokosi ympärilleen enemmän opetuslapsia ja kastoi useampia kuin Johannes -- 2 tosin hän ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa. "

Tuo Hänen kastamisensa oli huhupuhetta, mikä ei pitänyt paikkansa kuten jae 2 osoittaa.

Äänestä
  • Jeesus sai tietää fariseusten kuulleen.
    - tosin hän ei sitä itse kuullut, vaan hänen opetuslapsensa -
    Jeesus kokosi ympärilleen enemmän opetuslapsia kuin Johannes.
    - tosin hän ei sitä itse koonnut ympärilleen enemmän opetuslapsia kuin Johannes, vaan hänen opetuslapsensa -
    Jeesus kuivatti viikunapuun.
    - tosin Jeesus ei itse kuivattanut viikunapuuta, vaan hänen opetuslapsensa -
    Jeesus käveli veden päällä.
    - tosin Jeesus ei itse kävellyt veden päällä, vaan hänen opetuslapsensa -
    Evita kävi tänään Siwassa ostamassa lenkkimakkaraa.
    - tosin Evita ei itse käynyt Siwassa ostamassa tänään lenkkimakkaraa, vaan hänen naapurinsa -

    Äänestä

  • Niin siellä Raamatussa lukee, että Jeesus ei itse kastanut, ja kun tarkemmin lukee edellisen luvun ja seuraavan luvun alun, niin ei niistä oikein selvää saa kastoiko Jeesus vai kerrottiinko Hänen vain kastaneen. Jeesus itse ei ole missään kohden sanonut kastavansa. Ei kastanut edes Johannesta vaikka tämä pyysi.

    Äänestä

  • Johannes 3
    22 Sen jälkeen Jeesus meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä heidän kanssaan ja kastoi.
    23 Mutta Johanneskin kastoi Ainonissa lähellä Salimia, koska siellä oli paljon vettä; ja ihmiset tulivat ja antoivat kastaa itsensä.
    24 Sillä Johannesta ei vielä oltu heitetty vankeuteen.
    25 Niin Johanneksen opetuslapset rupesivat väittelemään erään juutalaisen kanssa puhdistuksesta.
    26 Ja he tulivat Johanneksen luo ja sanoivat hänelle: "Rabbi, se, joka oli sinun kanssasi Jordanin tuolla puolella ja josta sinä olet todistanut, katso, hän kastaa, ja kaikki menevät hänen tykönsä".
    27 Johannes vastasi ja sanoi: "Ei ihminen voi ottaa mitään, ellei hänelle anneta taivaasta.
    28 Te olette itse minun todistajani, että minä sanoin: en minä ole Kristus, vaan minä olen hänen edellänsä lähetetty.
    29 Jolla on morsian, se on ylkä; mutta yljän ystävä, joka seisoo ja kuuntelee häntä, iloitsee suuresti yljän äänestä. Tämä minun iloni on nyt tullut täydelliseksi.
    30 Hänen tulee kasvaa, mutta minun vähetä.
    31 Hän, joka ylhäältä tulee, on yli kaikkien. Joka on syntyisin maasta, se on maasta, ja maasta on, mitä hän puhuu; hän, joka taivaasta tulee, on yli kaikkien.
    32 Ja mitä hän on nähnyt ja kuullut, sitä hän todistaa; ja hänen todistustansa ei kukaan ota vastaan.
    33 Joka ottaa vastaan hänen todistuksensa, se sinetillä vahvistaa, että Jumala on totinen.
    34 Sillä hän, jonka Jumala on lähettänyt, puhuu Jumalan sanoja; sillä ei Jumala anna Henkeä mitalla.
    35 Isä rakastaa Poikaa ja on antanut kaikki hänen käteensä.
    36 Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä."

    Äänestä

  • evita- kirjoitti:

    Niin siellä Raamatussa lukee, että Jeesus ei itse kastanut, ja kun tarkemmin lukee edellisen luvun ja seuraavan luvun alun, niin ei niistä oikein selvää saa kastoiko Jeesus vai kerrottiinko Hänen vain kastaneen. Jeesus itse ei ole missään kohden sanonut kastavansa. Ei kastanut edes Johannesta vaikka tämä pyysi.

    Jeesus kastoi: ja sitä mieltä on Jumalan sanan, jopa kolmasti asian mainiten tekstissä välillä: Joh.3:22-4:2 - vaikka hän kastoikin suuret määrät ihmisiä, - hänen opetuslapsensa suorittaessa itse teknisen kastamisen, mutta Pyhän Hengen henkeyttämä teksti kertoo kaikille kolmasti todistaen "Jeesus kastoi".

    Äänestä

  • Matteus 11
    2 Mutta kun Johannes vankilassa ollessaan kuuli Kristuksen teot, lähetti hän opetuslapsiansa
    3 sanomaan hänelle: "Oletko sinä se tuleva, vai pitääkö meidän toista odottaman?"

    Luukas 7
    19 Niin Johannes kutsui luoksensa opetuslapsistaan kaksi ja lähetti heidät Herran tykö kysymään: "Oletko sinä se tuleva, vai pitääkö meidän toista odottaman?"
    20 Miehet saapuivat hänen tykönsä ja sanoivat: "Johannes Kastaja on lähettänyt meidät sinun tykösi ja kysyy: 'Oletko sinä se tuleva, vai pitääkö meidän toista odottaman?'"

    Johannes Kastajan kysymyksestä käy ilmi se, ettei tämä, eikä kukaan muukaan, ollut nähnyt tai kuullut seuraavaa fiktiivista episodia:

    Matteus 3
    17 Ja katso, taivaista kuului ääni, joka sanoi: "Tämä on minun rakas Poikani, johon minä olen mielistynyt".

    Luukas 3
    22 ja Pyhä Henki laskeutui hänen päällensä ruumiillisessa muodossa, niinkuin kyyhkynen, ja taivaasta tuli ääni: "Sinä olet minun rakas Poikani; sinuun minä olen mielistynyt".

    Äänestä

  • Sopukka kirjoitti:

    Jeesus kastoi: ja sitä mieltä on Jumalan sanan, jopa kolmasti asian mainiten tekstissä välillä: Joh.3:22-4:2 - vaikka hän kastoikin suuret määrät ihmisiä, - hänen opetuslapsensa suorittaessa itse teknisen kastamisen, mutta Pyhän Hengen henkeyttämä teksti kertoo kaikille kolmasti todistaen "Jeesus kastoi".

    Juuri niin Sopukka!
    Autetaan evitaa löytämään nuo kolme kohtaa:

    Johannes 3
    22 Sen jälkeen JEESUS meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä heidän kanssaan ja KASTOI.
    26 Ja he tulivat Johanneksen luo ja sanoivat hänelle: "Rabbi, se, joka oli sinun kanssasi Jordanin tuolla puolella ja josta sinä olet todistanut, katso, HÄN KASTAA, ja kaikki menevät hänen tykönsä".
    Johannes 4
    1 Kun nyt Herra sai tietää fariseusten kuulleen, että JEESUS teki opetuslapsiksi ja KASTOI useampia kuin Johannes

    -vaikka eihän evita tietenkään Raamattua usko tai ymmärrä, vaan me vaan-

    Äänestä

  • Joh.4:1; >> Jeesus teki opetuslapsiksi ja kastoi useampia kuin Johannes <<

    Äänestä

  • evita- kirjoitti:

    Niin siellä Raamatussa lukee, että Jeesus ei itse kastanut, ja kun tarkemmin lukee edellisen luvun ja seuraavan luvun alun, niin ei niistä oikein selvää saa kastoiko Jeesus vai kerrottiinko Hänen vain kastaneen. Jeesus itse ei ole missään kohden sanonut kastavansa. Ei kastanut edes Johannesta vaikka tämä pyysi.

    No turhaan te noita Raamatunlauseita laitatte, johan sanoinkin että siellä toiset kertoivat Hänen kastaneen, mutta ensikäden tietoa Hänen kastamisistaan ei kukaan anna. Ensikäden tieto on se, jos on nähnyt omin silmin Hänen kastaneen, ja kun tuossa seuraavankin luvun alussa sanotaan, että fariseukset olivat kertoneet hänen kastaneen, niin voi arvata kuinka luotettavia nuo kertomukset silloin on.

    Äänestä

  • Tosin Jeesus ei itse kastanut vaan hänen opetuslapsensa kastoivat. Mielenkiintoista Jeesus teki heistä ensin opetuslapsia ja vasta sitten kastoi. Ei hän kaikkia vastaantulevia kastanut vaan ainoastaan ne jotka tulivat hänen opetuslapsikseen ja halusivat seurata ja totella häntä.

    Äänestä

  • Totuuden.P kirjoitti:

    Tosin Jeesus ei itse kastanut vaan hänen opetuslapsensa kastoivat. Mielenkiintoista Jeesus teki heistä ensin opetuslapsia ja vasta sitten kastoi. Ei hän kaikkia vastaantulevia kastanut vaan ainoastaan ne jotka tulivat hänen opetuslapsikseen ja halusivat seurata ja totella häntä.

    Juuri näin, "Jeesus teki opetuslapsiksi ja kastoi" ja "joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu" on Raamatun asettama oikea järjestys.

    Äänestä

  • evita- kirjoitti:

    No turhaan te noita Raamatunlauseita laitatte, johan sanoinkin että siellä toiset kertoivat Hänen kastaneen, mutta ensikäden tietoa Hänen kastamisistaan ei kukaan anna. Ensikäden tieto on se, jos on nähnyt omin silmin Hänen kastaneen, ja kun tuossa seuraavankin luvun alussa sanotaan, että fariseukset olivat kertoneet hänen kastaneen, niin voi arvata kuinka luotettavia nuo kertomukset silloin on.

    Et usko siis todellisesti siihen mitä Pyhän Hengen vaikutuksesta syntyneet kirjoitukset sisältävät, vaan teet sen sijaan omia tulkintojasi, vaikka Pyhä Henki ilmoittaa nimenomaan Jeesuksen kastaneen: "Sen jälkeen Jeesus meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä heidän kanssaan ja kastoi << Joh.3:22 >> "Rabbi, se, joka oli sinun kanssasi Jordanin tuolla puolella ja josta sinä olet todistanut, katso, hän kastaa, ja kaikki menevät hänen tykönsä". << Joh.3:26 >> Jeesus teki opetuslapsiksi ja kastoi useampia kuin Johannes. << Joh.4:1 --> eli sinä et Evita alistu asiassa Jumalan sanan alle, vaan kiistät nämä Pyhän Hengen määritelmät, ja korvaat ne omilla oletuksillasi. Sinä vääristelet Herran suoria teitä, - joten tee asiassa parannus.

    Äänestä

NIIN. JA JAKOMIELISTEN KIRJOITTAMAN RAAMATUN MUKAAN KASTOI JA EI KASTANUT!!
Joh. 3:22 "Sen jälkeen Jeesus meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä
heidän kanssaan ja kastoi."
Joh. 4:2 "Vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa."
JOTEN VOIMME OLLA VARMOJA, ETTÄ JEESUS ESIMERKILLISILLÄ TEOILLAAN OSOITTI TOTUUDEN IHMISILLE JOTKA SEN VASTAAN OTTAA.

Kaste:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaste#Luopuminen_paholaisesta
"Kreikkalaisessa Uudessa testamentissa käytetään kastamisesta verbiä baptizō, "upottaa",
"painaa veden sisään", "pestä", "kastaa", ja kasteesta substantiivia baptisma."

Tämä on ilmeisesti eksyttäjiltä unohtunut!
Tämä pelastaa "kaste pelastaa" päivittäin tuhansia mm sairaaloissa...
Johanneksen evankeliumi:
13:10 Jeesus sanoi hänelle: "Joka on kylpenyt, ei tarvitse muuta, kuin että jalat pestään, ja niin hän on kokonaan puhdas; ja te olette puhtaat, ette kuitenkaan kaikki.
13:14 Jos siis minä, teidän Herranne ja opettajanne, olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin
velvolliset pesemään toistenne jalat.
13:15 Sillä minä annoin teille esikuvan, että myös te niin tekisitte, kuin minä olen teille
tehnyt.
OLETTEKO TÄYTTÄNEET JEESUKSEN ANTAMAN VELVOLLISUUDEN?
Vai onko paavalilais-luterilaisuus teille miekka sivistyksenä rakkaampi?

Siis JEESUS teoillaan, pesemällä opetuslapsiensa jalat; todisti raamatun väärennökseksi!

JA TÄRKEÄÄ ON MUISTAA, ETTÄ;
Jeesus EI OLE käskenyt kastaa ketään, ihmisiä, pikku lapsiakin tappaneen, tapattaneen,
lapsiakin raiskanneen rikollisuuden jäsenyyteen, uskovaiseksi tai edes pedofiilien uhri
alttareille uhrattavaksi!

Jeesus siunasi lapsia ja toisin lapsia kohtelevilla Jeesus ontoi myllynkivien käyttöohjeet.

Lapsista, meidän tulee muistaa myös se, että Jeesuksen antaman tiedon mukaan Jumalan Valtakunta on lasten kaltainen joten lapset ovat Jumalan Valtakunnan kaltaisia. KASTAMALLA JUMALAN VALTAKUNNAN KALTAINEN LAPSI, lapsiakin tappaneen, tapattaneen, raiskanneen jne rikollisuuden PERISYNTISEKSI, ON RIKOS myllynkivi opin mukaan.

Uskovapautta koskeva Laki ei anna kenellekkään uskoa toisen puolesta, edes edes oman lapsen. Ihmis- ja lasten oikeuksia ja lasten suojelusta on selvät kansain väliset sopimukset JA KIRKOILLE EI OLE ANNETTU ERIKOIS OIKEUKSIA NIIDEN SOPIMUKSIEN MUKAAN.

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
2 luku
Perusoikeudet
6 §
Yhdenvertaisuus
Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään

koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.

Perustuslain 11 §:n mukaan "Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."

Rikkomalla yhtäkään Suomen Perustuslain 1§ > 10§ ei ole LAILLINEN 11§ uskonnollinen

uskonvapaudesta nauttiva järjestö vaan on laiton ja usein selvää rikollisuutta.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing

Äänestä
  • jk.

    Siis Jeesus ei ole käskenyt kastaa ketään ihmistä, lapsiakaan; lapsiakin tappaneen, tapattaneen, raiskanneen jne rikollisuuden jäseneksi, uskovaiseksi, uriksi rikollisiiden "alttareille" Jeesusta vihaavien papistonkaan toimesta.

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9823701/#comment-49138876
    "Mutta alkuperäiseen kommenttiin liittyen vastaan, että Jeesus oli äpärä. Siitäkin huolimatta, että ilmaisu on ruma.
    Antti-pappi "

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/11977916
    "Hei Mirka,
    Kaste ilman kirkkoonliittämistä ei ole mahdollista.
    Kirkkojärjestyksen mukaan kirkkoonkuuluvien vanhempien on kastatettava lapsensa.
    Sallikaa lasten tulla Jeesuksen opetuslapsiksi ja Taivaan Isän lapsiksi kasteen kautta!
    t. Maarit-pappi "

    "kirkkoonkuuluvien vanhempien on kastatettava lapsensa"
    TOSITÖRKEÄ VALE herra jumalan palvelijalta joka ilmeisesti ei pappislupauksen antaneena saa edes Jeesuksen evankeliumia saarnata tai opettaa:
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
    Pappislupaus
    Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
    "Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaaTahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."

    Tuon tunnustuksen mukaan pappi ei saa Jeesuksen evankeliumia saarnata vaan paavalialais-luterilaisuuden sopaskaa!
    Jumalan palvelemisen tahto on täysin kumottu pappislupauksen tässä lauseessa: "siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa"; siis paavalilais-luterilaisuuden - rikollisen kristinuskon opeissa.

    JEESUKSEN evankeliumia Markuksen mukaan:
    12:38 Ja opettaessaan hän sanoi: "Varokaa kirjanoppineita, jotka mielellään käyskelevät pitkissä vaipoissa ja haluavat tervehdyksiä toreilla
    12:39 ja etumaisia istuimia synagoogissa ja ensimmäisiä sijoja pidoissa,
    12:40 noita, jotka syövät leskien huoneet ja näön vuoksi pitävät pitkiä rukouksia; he saavat sitä kovemman tuomion."

    Äänestä

Joo.. Jeesus pesi opetuslapsien jalat mutta ovat paavalilais-luterilaiset uskovaiset totelleet Jeesuksen opetuslapsilleen antamaa kehoitusta vai oletteko lutherin opille edelleen uskollisia?:
herra Luder/Lutherin katekismus; epäjumalan ensimmäinen käsky:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."

herra epäjumalanne rikollisilleen antama käsky:
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."

Ja kreikan kielen kaste merkitsee myös pesemistä ja siksi Jeesuksen tämä teko ja käsky osoittaa että kyseessä on peseytyminen:

Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
13:10 Jeesus sanoi hänelle: "Joka on kylpenyt, ei tarvitse muuta, kuin että jalat pestään, ja
niin hän on kokonaan puhdas; ja te olette puhtaat, ette kuitenkaan kaikki.
13:14 Jos siis minä, teidän Herranne ja opettajanne, olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin
velvolliset pesemään toistenne jalat.
13:15 Sillä minä annoin teille esikuvan, että myös te niin tekisitte, kuin minä olen teille
tehnyt.

Ettei vaan luterilaisillekkin käy niin, ettei edes omat jalatkaan ole puhtaat puhumattakaan, että olisitte pesseet toistenne jalkoja!

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaste#Luopuminen_paholaisesta
"Kreikkalaisessa Uudessa testamentissa käytetään kastamisesta verbiä baptizō, "upottaa",
"painaa veden sisään", "pestä", "kastaa", ja kasteesta substantiivia baptisma."
Muitakin todisteita siitä, että kaste sana ja oppi on raamattuun väärennetty:
Mar 10:16
Ja hän otti heitä syliinsä, pani kätensä heidän päällensä ja siunasi heitä
Toisin lapsia kohtelevien kohtelusta Jeesus opetti samassa tilaisuudessa näin:
Jeesuksen evankeliumia Luukkaan mukaan:
17:2 Hänen olisi parempi, että myllynkivi pantaisiin hänen kaulaansa ja hänet heitettäisiin
mereen, kuin että hän viettelee yhden näistä pienistä.
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
18:6 Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että
myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
9:42 Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi
olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen.

"Kastamalla" tule opetuslapsia vaan opettamalla!
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
28:20 "ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso,
minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

TAPPAMALLA, TAPATTAMALLA JNE EI OLE JEESUKSEN ANTAMAA KÄSKYÄ NOUDATETTU VAAN LUDER/LUTHERIN KÄSKYÄ OVAT herranne seuranneet!
Lainattua tekstiä:
"Lars Leevi Lestadio oli ruotsalaisen luterilaisen kirkon lähettämä saarnamies joka pakkokäänsi "pakanalliset suomalaiset sivistykseen ja kristinuskoon". Sen opin tulos ja summa näkyy tänään kun satoja, mahdollisesti tuhansia lapsia on raiskattu henkisesti ja/tai ruumiillisesti. Lasten raiskaaminen ruumiillisesti ja/tai henkisesti ei ole koskaan ollut eikä ole suomalaista kansanperinnettä. Moni on tehnyt ruumiillisen ja/tai psyykkisen väkivallan jälkeen itsemurhan, eli, kyseessä ei ole itsemurha vaan psyykkisen trauman joka johti itsemurhaan on aiheuttanut uhrin pahoinpitelijä. Puhumme siis lapsi/ihmisvihasta ja joukkomurhasta. " (IL)'

Äänestä

Kyllä Jeesus todellakin kastoi "parannuksen kastetta syntien anteeksisaamiseksi", kuten Johanneskin, eikä jälkeenpäin Raamattuun tehty lisäys Joh.4:2 sitä tosiasiaa millään tavoin voi kumota!
Matteus 4
17 Siitä lähtien Jeesus rupesi saarnaamaan ja sanomaan: "Tehkää parannus, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle".


Ymmärsinkö oikein?

22.1.2015 20:02

Jeesus kastoi vedellä!

Sen jälkeen Jeesus meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä heidän kanssaan ja kastoi. Joh.3:22

Mutta Johanneskin kastoi Ainonissa lähellä Salimia, koska siellä oli paljon vettä; ja ihmiset tulivat ja antoivat kastaa itsensä. Joh.3:23

Niin Johanneksen opetuslapset rupesivat väittelemään erään juutalaisen kanssa puhdistuksesta.

Ja he tulivat Johanneksen luo ja sanoivat hänelle: "Rabbi, se, joka oli sinun kanssasi Jordanin tuolla puolella ja josta sinä olet todistanut, katso, hän kastaa, ja kaikki menevät hänen tykönsä". Joh.3:25-26

Johannes vastasi ja sanoi: "Ei ihminen voi ottaa mitään, ellei hänelle anneta taivaasta.

Te olette itse minun todistajani, että minä sanoin: en minä ole Kristus, vaan minä olen hänen edellänsä lähetetty. Joh.3:27-28

Ja mitä hän on nähnyt ja kuullut, sitä hän todistaa; ja hänen todistustansa ei kukaan ota vastaan. Joh.3:29

33 Joka ottaa vastaan hänen todistuksensa, se sinetillä vahvistaa, että Jumala on totinen. Joh.3:30

34 Sillä hän, jonka Jumala on lähettänyt, puhuu Jumalan sanoja; sillä ei Jumala anna Henkeä mitalla. Joh.3:31

35 Isä rakastaa Poikaa ja on antanut kaikki hänen käteensä. Joh.3:32

36 Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä." Joh.3:33

1 Kun nyt Herra sai tietää fariseusten kuulleen, että Jeesus teki opetuslapsiksi ja kastoi useampia kuin Johannes

2 -vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa-

3 jätti hän Juudean ja meni taas Galileaan.

Joh.4

1 When therefore the Lord knew how the Pharisees had heard that Jesus made and baptized more disciples than John,

2 (Though Jesus himself baptized not, but his disciples,)

3 He left Judaea, and departed again into Galilee.

KJV

Jeesus kuivatti viikunapuun.

- vaikka Jeesus itse ei kuivattanut viikunapuuta, vaan hänen opetuslapsensa -.

Jeesus kuivatti viikunapuun.

(Vaikka Jeesus itse ei kuivattanut viikunapuuta, vaan hänen opetuslapsensa).

Äänestä

evita-lle:
Olet alaknut lukemaan Jeesuksen evankeliumia!
HYVÄ!
Toivottavast et lue niin kuin Paratiisin käärme.

Äänestä

Uskikset vit-tuun sivustolta paskapuheinenne. Mistä teitä per-ke-le oikein sikiää? Tämä Suomi 24.n muutos on antanut taas luvan teidän hihhuloida sivuilla ja sen kyllä huomaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maitopyörä kirjoitti:

Ja, että Johanneksen evankeliumi kertoo hänen kastaneen useampia ihmisiä kuin kasteesta lisänimen saanut Johannes kastaja, ja tämä siitäkin huolimatta ettei Jeesus itse kastanut, - hänen luokseen kastettaviksi tulleita ihmisiä, vaan oli antanut jo silloin kastamisen opetuslastensa tehtäväksi: Joh. 3:22-4:2. Johannes siis osoittaa meille miten Kristillinen kastajaliike on saanut alkunsa Kristuksen suorittamista kasteista. Johannes sijoittaa myöskin Jeesuksen opetukset Nikodeemukselle samaan yhteyteen kuin hän kertoo Jeesuksen toiminnasta aikansa merkittävimpänä sekä huomatuimpana kastajana. Jeesus oli juuri ennen tämän toiminnan aloittamista kertonut että: "Teidän täytyy syntyä uudesti ylhäältä", ja että ihmisten on synnyttävä uudesti: "vedestä ja Hengestä", jotka nimenomaan onkin sanassa liitetty kasteeseen sanoina jotka "pitävät yhtä", ja siksi lupaus Pyhästä Hengestä annettiin Pietarinkin suulla kastettaville: Apt.2:38-40. Toki Jumala jakaa Henkeä niin kuin Hän tahtoo, ja niille keiden sydän on puhdistettu uskolla Jeesukseen Kristukseen, ja antoihan Jumala Pyhän Henkensä pelkän uskossa kuulemisen yhteydessäkin, kun evankeliumia saarnattiin: Apt.10:42-48; jolloin Pyhä Henki annettiin pakanoillekin siis jo ennen kastetta Hengen vuodatuksena, ja kasteenhan he ottivat heti tämän jälkeen. Jumala todisti puhdistaneensa heidän sydämen uskolla Poikaansa: Apt.15:8,9, mutta kasteessa nämä uskovat yhteenliitettiin, - tehtiin näkyväisissäkin yhdeksi Jeesuksen Kristuksen kanssa; - siis sekä hänen kuolemansa, että sitä seuranneen ylösnousemuselämän osallisuuden kanssa, ja näin heidät ikään kuin Nooankin tämän esikuva osoittaa: siirrettiin pois synnin ja tuomion alaisesta maailmasta(: 1 Piet.3:18-21 ja pelastettiin antaen heille perintöosa pyhitettyjen joukossa: Gal.1:4; Kol.1:12,13; ja juuri tästä puhuu myös Pietari opettaessaan kasteen merkitystä: >> "Ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimessä, syntienne anteeksi saamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan, Sillä teille, ja teidän lapsillenne (tulevina sukupolvina) tämä lupaus on annettu ja KAIKILLE, jotka kaukana ovat, KETKÄ IKINÄ Herra, meidän Jumalamme kutsuu." Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehotti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta". <<

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu