Elkää pettäkö

Uskottomuus on aivan perseestä. Olen itsekin typeryyksissäni siihen kerran sortunut. Se satuttaa ja tekee ihmisistä kauheita. Lopetetaan pettäminen ja kaikki sairas touhu. Meillä on Suomessa korkeakulttuuri ja järkeviä ihmisiä. Vaikutamme omalla toiminnalla ja käytöksellämme koko ajan toisiin ihmisiin. Mikäli tekee mieli niin pettää omaa kumppania niin ehkä olisi paras hakeutua parisuhdeterapiaan tai vaikka lopettaa suhde ennen kuin loukataan liikaa.Toimitaan sen mukaan kuin korkeakultuurissa täytyy. Ollaan sivistyneitä ihmisiä ja rakastetaan toisiamme. Pettäminen on lähtöisin Saatanasta ja kaikesta pahasta.
572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oikeassa olet. Uskottomuus satuttaa aina. Täällä monet puolustelee uskottomuutta, siis epärehellisyyttä!

Äänestä

Olen samaa mieltä teidän kanssa! Olen niin kiltti omalle rakkaalle aviomiehellieni, että koen kuoleman oloa viime vkl huppelissa kun pussaisin meidän parhainta ystävä pariskuntaa, niin naista kuin miestäkin (joka yritti pysristellä äijämäisesti vastaan) suulle, nopea pusu ja omaa miestäni tietenkin myös,olin niin onnellinen mukavasta illasta ja pidän heistä ystävinä ja jopa sisarellisena parina. Niin koen tästäkin jo pahaa mieltä vaikka kaikki kolme muuta (tuttava pariskunta ja aviomieheni) eivät kokeneet asiaa pahana, vaan juurikinn minun näköisenä "tykkään teistä" osoituksena. Olen ollut aivvan maassa. Olen pyytänyt 100000 kertaa anteeksi ja kukaan ei edes ymmärrä miksi? Ehkä siksi, että en muista tapahtumaa ja mieheni mainitsi asiasta minulle, muttei muutoinkuin: pusut napsautit eilen :) Morkkis. Jumalaton morkkis. No. Ainakin mieheni voi olla hyvillään etten petäämään menisi koskaan, vaan purisin ranteeni poikki ennemmin. Olisikohan minun aika lopettaa vatvominen, kuten muutkin on jo minulle sanoneet.... :)

Äänestä
  • niin ja siis olimme kaikki neljä samassa paikassa , toistemme vieressä kuin tämä kävi.

    Äänestä

Älä hyvänen aika sentään syytä Saatanaa!

Äänestä

Pelkäätkö, että sinua petetään vai miksi pidät tuota mesoa? Yrität ennaltaehkäistä?

Tässä "korkeakulttuurisessa yhteiskunnassa" on sellainen vika, että kun postiluukkuun ilmestyy toinen nimi tai pappi on sanonut aamenen, ihmiset alkavat pitää toista itsestään selvänä. Ajatellaan, että no eipä tässä nyt tarvitse ihmeemmin enää panostaa, vaan tuo toinen pysyy rinnalla vaikka maailman tappiin. Voin olla rauhassa pihtari tai / ja kus'piä, niin tuon toisen velvollisuus on katsella minua sellaisena kuin olen. Sitten kun homma karahtaa kivelle ja pettäminen on tosiasia, alkaa kaamea meso ja kivittäminen, vaikka oltaisiin omalla toiminnalla oltu työntämässä kumppania poispäin itsestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kauheaa kirjoitti:

Uskottomuus on aivan perseestä. Olen itsekin typeryyksissäni siihen kerran sortunut. Se satuttaa ja tekee ihmisistä kauheita. Lopetetaan pettäminen ja kaikki sairas touhu. Meillä on Suomessa korkeakulttuuri ja järkeviä ihmisiä. Vaikutamme omalla toiminnalla ja käytöksellämme koko ajan toisiin ihmisiin. Mikäli tekee mieli niin pettää omaa kumppania niin ehkä olisi paras hakeutua parisuhdeterapiaan tai vaikka lopettaa suhde ennen kuin loukataan liikaa.Toimitaan sen mukaan kuin korkeakultuurissa täytyy. Ollaan sivistyneitä ihmisiä ja rakastetaan toisiamme. Pettäminen on lähtöisin Saatanasta ja kaikesta pahasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu