väkivalta meillä:(

pahoinpidelty

minä olen adobtoitu minun kuolleen äidin sukulaiselle ja sillä sukulaisella on oma lapsi joka on jo aikuinen ja hänelläkin on jo lopsia ja itse olen teini. ja sitten adobtio vanhemman lapsi tukistaa hyvin usein tyhmistä syistä minua ja laittaa nurkkaan, adobtio vanhempani ovat itsekkin yrittäneet estää mutta mikään ei auta esim: jos en anna tuoda hänen lastaan huoneeseeni hän laittaa minut tukistaen nurkkaan. enkä tahdo että hänen lapsiaan viedään pois ja sitten se yrittää mitätöidä mun puheita. mä en tiedä mitä tehdä olen niin loppu siitä sanonko mistä, olisiko hyvä asia soittaa poliisille? uskon että he yrittävät silti valehdella että ei ole tapahtunut mitään jotta säästyisivät häpeltä jos heitä kuulustellaan:( en itsekkään tahdo pois sieltä ja enkä usko että mikään yksi sakko auttaa. mitä teen:( ja se tekee samaa sen lapsille muttei anna melkein mitään sääntöjä nuorimmalle.

4

101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wilpurikissa

      Soita vaan poliisille ja sitä tietä saat uuden kodin jostain, luultavasti nuorten perhetukikeskuksesta. Tsemppiä ja aloita ajoissa asioidesi hoito kertomalla kaikki asiat, mitä sinulle on sattunut sukulaistesi luona. Mitä pikemmitem sitä parempi. Kyllä asiantuntija-apu olisi nyt tarpeen, ennenkuin on liian myöhäistä! Lähin terveyskeskus vaikka alkuun. Vointeja..!

    • sisua_sulle

      Lastensuojeluun soitto, käynti tai kirje. Auttaa varmasti kun olet (kirjallisesti) kuvaillut millaista arkielämäsi on.
      Asia ratkeaa esim. siten että tuo aikuinen lapsi tapaa vanhempiaan muualla, tai lakkaa käymästä kotonaan niin kauan kuin asut siellä. Toki aikuisen ihmisen pitäisi osata parantaa tapansa, mutta ei rikosilmoituskaan ole pahitteeksai!
      Pidä sitten itse pääsi ja puolesi, että et pyynnöstä valehtele, kaunistele tai vaikene.
      Ikävää kun olet jo menettänyt äidin ja tällaista vielä sattuu. Voimia! 16-vuotiaana tai jopa ennen voit muuttaa opiskelija- tai tukiasuntoon halutessasi, ilman että adoptiovanhemmat voivat estää. Tässäkin lastensuojelu auttaa. Muutenkin, koska olet "sijoitettu" alunperinkin perheeseen joka ei ole omasi, hyvin herkällä korvalla tulisi sosiaalipuolen ihmisten kuunnella huoliasi.

    • aikuinenonaikuinen

      Aikuisen pitäisi muistaa olevansa aikuinen.
      Asiat keskustellaan eikä tukistellen hoideta.Miten teillä keskustellaan?
      Kenen kanssa keskustelet.Nyt pitäisi ottaa härkää sarvista ja puhua asiasta.

      Olet 16 vuotias.
      Sinulla on aika heikko kirjallinen ilmaisu.Oletko saanut apua siihen?
      Toivottavasti olet saanut opiskelupaikan ja tarvittavaa tukiopetusta.
      vaikuttaa että tarvitset apua ihan muutenkin.

    • dpsreupsp

      Teini-ikäisenä on usein arka, eikä tiedä mitä tehdä asioiden eteen. On pakko olla tilanteessa, jossa ei viihdy, koska ei ole muitakaan mahdollisuuksia. Onko aloittajalla kenties välillä näitä palaverityyppisiä keskustelua kahden kesken viranomaisen kanssa. Luulisi, että adoptioasiassa oltaisiin yhteydessä viranomaisiinkin aika ajoin, en tiedä...Nyt varsinkin tämän Erika-poloisen asiaa kun käsitellään, siinä on yli kymmenen viranomaista saamassa syytteen virkarikoksesta, olisi myös aloittajalla mahdollisuus saada äänensä paremmin kuuluviin. Ehkä sosiaalitoimisto omalla paikkakunnalla, jonne voit kävellä ja pyytää päästä juttusille henkilön kanssa, jolle nämä adoptioasiat kuuluvat. Näyttää siltä, että aloittaja on joidenkin mielestä ylimääräinen henkilö taloudessa...Älä jää yksin murehtimaan, vaan mene eteenpäin vaikka pieni askelin, jotta saat elämäsi eheämmäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      272
      2400
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      1289
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1201
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1145
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1096
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      962
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      897
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      767
    Aihe