Suomen ensimmäinen surf elokuva. Koskaan aikaisemmin ei ole kuvattu suomalaisen surffausta. Elokuvassa täydellinen toteutus ja maailmanluokan surffausta. Teatteri eilen täynnä.
Traileri http://vimeo.com/105863919
INDO DREAM
4
2344
Vastaukset
- Malibu
- Reenireenii
Oli "ensimmäinen suomalaisten surffausta kuvannut elokuva" tai ei, mutta olen täysin eri mieltä "täydellisestä toteutuksesta ja maailmanluokan surffauksesta". Vaikka pojat (ja tyttö) osaa tehdä youtube-videoita, ei se tarkoita, että pitkää leffaa kannattaa tehdä. Paikoin kuvat olivat nättejä, mutta kuvallinen ilmaisu jäi kaukaiseksi (esim. ei juurikaan lähiksiä surffipätkissä). Haastattelut olivat hyvin pintaraapaisua, leffalla ei ollut punaista lankaa, miksi elokuva on tehty? Vaikka leffa saattoi iskeä tekijöiden kaveriporukkaan, ulkopuolisen katsomana elokuva ei ollut juuri kehuttava. Pari hassua läppää siellä täällä ei riitä viihdyttämään koko leffan ajaksi. Hattua toki nostan siitä, että pätkä on tehty intohimolla ja on nähty vaivaa, sitä en väheksy. Ehken kuitenkaan vielä olisi ensimmäistä pitkää leffaa vienyt leffateatteriin asti...
- hattivattitatti666
Oli hieman lyhkäinen ja merkityksetön. Nättiä kuvaa kyllä, mutta juoni puuttui, ja tästä syystä näkemääni materiaalia on luontevampi kuvailla youtube-videoksi kuin elokuvaksi. Silti, rohkea veto!
- Aula
Amatööridokumentiksi oli ihan hyvä ja helvetin komiasti editoitu. Matkakohteena Indot ei ole eksoottinen surfaajille, tavalliselle matkailijalle on, tuttuja paikkoja oli. Surfaaminen oli samaa tasoa kuin omakin eli aloittelijat aallolla. Lajin ydin tuli selväksi, tärkeintä on pitää hauskaa ja olihan Turussa hyvä böögi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31811952Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15411093Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2596429Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2275229Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1683684- 1743568
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin512539Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121844Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171735