INDO DREAM

G-land

Suomen ensimmäinen surf elokuva. Koskaan aikaisemmin ei ole kuvattu suomalaisen surffausta. Elokuvassa täydellinen toteutus ja maailmanluokan surffausta. Teatteri eilen täynnä.

Traileri http://vimeo.com/105863919

4

2344

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Malibu
    • Reenireenii

      Oli "ensimmäinen suomalaisten surffausta kuvannut elokuva" tai ei, mutta olen täysin eri mieltä "täydellisestä toteutuksesta ja maailmanluokan surffauksesta". Vaikka pojat (ja tyttö) osaa tehdä youtube-videoita, ei se tarkoita, että pitkää leffaa kannattaa tehdä. Paikoin kuvat olivat nättejä, mutta kuvallinen ilmaisu jäi kaukaiseksi (esim. ei juurikaan lähiksiä surffipätkissä). Haastattelut olivat hyvin pintaraapaisua, leffalla ei ollut punaista lankaa, miksi elokuva on tehty? Vaikka leffa saattoi iskeä tekijöiden kaveriporukkaan, ulkopuolisen katsomana elokuva ei ollut juuri kehuttava. Pari hassua läppää siellä täällä ei riitä viihdyttämään koko leffan ajaksi. Hattua toki nostan siitä, että pätkä on tehty intohimolla ja on nähty vaivaa, sitä en väheksy. Ehken kuitenkaan vielä olisi ensimmäistä pitkää leffaa vienyt leffateatteriin asti...

    • hattivattitatti666

      Oli hieman lyhkäinen ja merkityksetön. Nättiä kuvaa kyllä, mutta juoni puuttui, ja tästä syystä näkemääni materiaalia on luontevampi kuvailla youtube-videoksi kuin elokuvaksi. Silti, rohkea veto!

    • Aula

      Amatööridokumentiksi oli ihan hyvä ja helvetin komiasti editoitu. Matkakohteena Indot ei ole eksoottinen surfaajille, tavalliselle matkailijalle on, tuttuja paikkoja oli. Surfaaminen oli samaa tasoa kuin omakin eli aloittelijat aallolla. Lajin ydin tuli selväksi, tärkeintä on pitää hauskaa ja olihan Turussa hyvä böögi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      318
      11952
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      154
      11093
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      259
      6429
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      227
      5229
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      168
      3684
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3568
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      51
      2539
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2000
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1844
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1735
    Aihe