Lisää pesistä Televisoon

Mantsuuria

Kaikenmaailman potkupallo ja kyykkäpelejä näytetään telkkarissa mutta luulisi koko kansan kanavan YLE:n näyttävän myös suomalaista pesäpalloa. Pesis on viihdyttävin ja monipuolisin joukkuelaji kuitenkin suomessa.

17

191

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takaväärä

      Turha haave nelonen prööllä miesten pelit, naisten pelejä ei missään.

    • ristivyö

      Pesis pois televisiosta. Urheilua tilalle

    • pesäpalloonkuningas

      Samaa mieltä. Pesäpallo on sentään Suomen kansallislaji,eikä sitä näy kuin maksullisella Nelonen prolla...lisää pesäpalloa talevisioon sanon minä

    • aarontate

      Kansallislaji jota pelataan Sotkamo nimisessä pönttökylässä tosimielessä. Harrastemielessä pienillä paikkakunnilla muuallakin Ketä tosiurheilusta kiinnostunutta moinen kansallinen kyykkäpeli jaksaa vuodesta toiseen vielä niin innostaa, että ihan töllöstä mokomaa katsoisi. Prööllä katsojia on reilut 10.000 per matsi ja maksut pesisliitolle samassa suhteessa.

      Naispesistä voisi sentään katsoa kun keskittyy ihailemaan tissien heiluntaa ja perseen pylkkäsemistä. Siinä sitä on sitä urheilullista erilaisuutta kun liki satakiloiset matamit lyllertää kentällä.

      • takaväärä

        Ei ole satakiloisia , eivätkä lyllerrä.Nopeimmat 100m, arviolta12.5.


      • aarontate

        Noh, onhan siellä joitain sirompia etenijöitä, 100m ehken 14.5 parhaimmillaan. (H-M Latvala 11.50 SM 2014, ja pesis-tylsyit sekunnin sisällä. :) ) Satasta ei puolet tyltsyistä edes jaksa tosimielessä juosta kun puikossa ei 35m pidempää spurttia tarvita. Paitsi jos pallo vierii lampeen tai vesakkoon, mutta siloinhan ei kiirutta enää olekaan.
        Mutta tosiaan erilaisuutta löytyy kun erikokoiset, muotoiset tyltsyt samaa lajia harrastaa. Harrastuksena varmaan kiva ja miesnäkökulmasta katsottavaakin. Mitään huippu-urheilua (Kaisa Mäkäräinen) se ei kuitenkaan ole.


      • Kupperi

        No oletpa varsinainen asiantuntija. Montako peliä olet käynyt katsomassa.


      • Persereikä10
        aarontate kirjoitti:

        Noh, onhan siellä joitain sirompia etenijöitä, 100m ehken 14.5 parhaimmillaan. (H-M Latvala 11.50 SM 2014, ja pesis-tylsyit sekunnin sisällä. :) ) Satasta ei puolet tyltsyistä edes jaksa tosimielessä juosta kun puikossa ei 35m pidempää spurttia tarvita. Paitsi jos pallo vierii lampeen tai vesakkoon, mutta siloinhan ei kiirutta enää olekaan.
        Mutta tosiaan erilaisuutta löytyy kun erikokoiset, muotoiset tyltsyt samaa lajia harrastaa. Harrastuksena varmaan kiva ja miesnäkökulmasta katsottavaakin. Mitään huippu-urheilua (Kaisa Mäkäräinen) se ei kuitenkaan ole.

        Satasella ei tarvi kääntyä noin 3-6 kertaa takaisin. Nopeuskestävyyttä... josko maalainen ymmärrät mitä se tarkoittaa;)


    • kokkap

      Ei ikinä noin sisäsiittoista urheilua televisioon. Sen sijaan televisiossa on näytettävä kansainvälisiä lajeja, ja Suomen on suuntauduttava kansainvälisesti urheilussa.

      • fvddgdfddvgfdgd

        Yle näyttää naisten finaalit.


      • pylleröihailu
        fvddgdfddvgfdgd kirjoitti:

        Yle näyttää naisten finaalit.

        ...ja hyvä niin. Upeita pyllyjä...


    • Tietokonepeli
      • Pesäpallo2015

        https://static.ylilauta.org/files/fe/orig/mf24ykxp/EA Pesäpallo 2015.png vai että pesäpallo videopeli, ei taida EA:lla kiinnostus riittää sen tekemiseen, toivoisin että joku muu firma vaikka kotimaassa ottaisi itseään niskasta kiinni ja alkaisi kehittämään.


    • Ruottalainen

      Vittuako suomessa ees näytetään jalkapalloa telkkarissa kun taso on San Marinon luokkaa! Pesis tilalle jossa Suomi sentään on maailman huippu!

      • somo

        juu on huippulajissa jota misäään muualla ei pelata...:D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1018
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      300
      939
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      78
      761
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      742
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      656
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      641
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      630
    Aihe