Lisää pesistä Televisoon

Mantsuuria

Kaikenmaailman potkupallo ja kyykkäpelejä näytetään telkkarissa mutta luulisi koko kansan kanavan YLE:n näyttävän myös suomalaista pesäpalloa. Pesis on viihdyttävin ja monipuolisin joukkuelaji kuitenkin suomessa.

17

193

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takaväärä

      Turha haave nelonen prööllä miesten pelit, naisten pelejä ei missään.

    • ristivyö

      Pesis pois televisiosta. Urheilua tilalle

    • pesäpalloonkuningas

      Samaa mieltä. Pesäpallo on sentään Suomen kansallislaji,eikä sitä näy kuin maksullisella Nelonen prolla...lisää pesäpalloa talevisioon sanon minä

    • aarontate

      Kansallislaji jota pelataan Sotkamo nimisessä pönttökylässä tosimielessä. Harrastemielessä pienillä paikkakunnilla muuallakin Ketä tosiurheilusta kiinnostunutta moinen kansallinen kyykkäpeli jaksaa vuodesta toiseen vielä niin innostaa, että ihan töllöstä mokomaa katsoisi. Prööllä katsojia on reilut 10.000 per matsi ja maksut pesisliitolle samassa suhteessa.

      Naispesistä voisi sentään katsoa kun keskittyy ihailemaan tissien heiluntaa ja perseen pylkkäsemistä. Siinä sitä on sitä urheilullista erilaisuutta kun liki satakiloiset matamit lyllertää kentällä.

      • takaväärä

        Ei ole satakiloisia , eivätkä lyllerrä.Nopeimmat 100m, arviolta12.5.


      • aarontate

        Noh, onhan siellä joitain sirompia etenijöitä, 100m ehken 14.5 parhaimmillaan. (H-M Latvala 11.50 SM 2014, ja pesis-tylsyit sekunnin sisällä. :) ) Satasta ei puolet tyltsyistä edes jaksa tosimielessä juosta kun puikossa ei 35m pidempää spurttia tarvita. Paitsi jos pallo vierii lampeen tai vesakkoon, mutta siloinhan ei kiirutta enää olekaan.
        Mutta tosiaan erilaisuutta löytyy kun erikokoiset, muotoiset tyltsyt samaa lajia harrastaa. Harrastuksena varmaan kiva ja miesnäkökulmasta katsottavaakin. Mitään huippu-urheilua (Kaisa Mäkäräinen) se ei kuitenkaan ole.


      • Kupperi

        No oletpa varsinainen asiantuntija. Montako peliä olet käynyt katsomassa.


      • Persereikä10
        aarontate kirjoitti:

        Noh, onhan siellä joitain sirompia etenijöitä, 100m ehken 14.5 parhaimmillaan. (H-M Latvala 11.50 SM 2014, ja pesis-tylsyit sekunnin sisällä. :) ) Satasta ei puolet tyltsyistä edes jaksa tosimielessä juosta kun puikossa ei 35m pidempää spurttia tarvita. Paitsi jos pallo vierii lampeen tai vesakkoon, mutta siloinhan ei kiirutta enää olekaan.
        Mutta tosiaan erilaisuutta löytyy kun erikokoiset, muotoiset tyltsyt samaa lajia harrastaa. Harrastuksena varmaan kiva ja miesnäkökulmasta katsottavaakin. Mitään huippu-urheilua (Kaisa Mäkäräinen) se ei kuitenkaan ole.

        Satasella ei tarvi kääntyä noin 3-6 kertaa takaisin. Nopeuskestävyyttä... josko maalainen ymmärrät mitä se tarkoittaa;)


    • kokkap

      Ei ikinä noin sisäsiittoista urheilua televisioon. Sen sijaan televisiossa on näytettävä kansainvälisiä lajeja, ja Suomen on suuntauduttava kansainvälisesti urheilussa.

      • fvddgdfddvgfdgd

        Yle näyttää naisten finaalit.


      • pylleröihailu
        fvddgdfddvgfdgd kirjoitti:

        Yle näyttää naisten finaalit.

        ...ja hyvä niin. Upeita pyllyjä...


    • Tietokonepeli
      • Pesäpallo2015

        https://static.ylilauta.org/files/fe/orig/mf24ykxp/EA Pesäpallo 2015.png vai että pesäpallo videopeli, ei taida EA:lla kiinnostus riittää sen tekemiseen, toivoisin että joku muu firma vaikka kotimaassa ottaisi itseään niskasta kiinni ja alkaisi kehittämään.


    • Ruottalainen

      Vittuako suomessa ees näytetään jalkapalloa telkkarissa kun taso on San Marinon luokkaa! Pesis tilalle jossa Suomi sentään on maailman huippu!

      • somo

        juu on huippulajissa jota misäään muualla ei pelata...:D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      55
      1129
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      1051
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      114
      1022
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      920
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      93
      884
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      735
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      26
      675
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      191
      652
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      67
      639
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      617
    Aihe