lihasten kiinteytys ja rasvanpoltto

Nitta1

Miten saan lihasmassan takaisi?
Olen käynyt kuntosalilla.

7

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dddddd3

      Jos olet nopeasti laihduttanut, niin töitä se teettää. Paljon proteiinia, vähän plussakaloreita ja tiukkaa treeniä. Mielellään oma PT.

      • rasvanpolttaja

      • selaihtunutveku111
        rasvanpolttaja kirjoitti:

        Hyvää juttua rasvanpoltosta! http://www.rasvanpoltto.net/

        rasvanpolttaja

        Onko sinulla vaikeuksia ymmärtää mikä on mainos ja valehtelua ja mikä on totta???


    • slslslls

      Treeniä, mutta myös lepoa, jolloin lihakset kasvavat. Jatkuva treeni vain syö lihasta. Monipuolinen ruokavalio, proteineja. Kysy asiantuntijoilta siellä salilla.

    • kyllanepalautuu

      Jos lihasmassa lähtee dieetin myötä, lihakset tulevat nopeasti myös takaisin ja yleensä sitä saa vähän enemmänkin kuin oli jo. Proteiini 2 g / painokilo, kokonaiskalorimäärä hieman plussalla, treeniä ja lepoa.

    • hiljaa_hiipuneet

      Sekin vaikuttaa, onko harjoitellut ennen. Jos on, niin liikkeet ovat "lihasmuistissa". Älä revi vanhasta muistista liian suurilla painoilla, vaan aloita maltillisesti.

      Itse olen aina ollut normaalipainoinen, joten lihasten väheneminen iän myötä tuli yllätyksenä. Eli voima puolittui käsistä, entisten lihasten tilalla rasvaa, mutta paino entinen. Harjoittelumotivaatio alkoi kovana, mutta tyssäsi sitten. Lyhyehkössä ajassa sai jo voimaa ja vähän näkyvääkin muutosta, mutta se motivaatio on nyt hukassa... Lihasten mukana lähtee myös hermoituksia, eli heikkenee tasapainokin.

      Siinä syy kaikille harrastaa ainakin jotain liikuntaa, oli ylipainoa tai ei, oli halua laihtua tai ei. Jollei liiku, niin on ehkä vanhana sekä pyöreä, voimaton että tasapainoton. Pieni pyöreys on pienempi haitta kuin olematon lihasvoima ja koordinaatio.

      Itse harjoittelen kotona. Ainakin jotain kehonpainoharjoittelua tai vastaavaa kannattaa tehdä jo tasapainon vuoksi (moni lienee tekee salillakin askelkyykkyjä). Kuntosalilaitteet ovat jossain mielessä yksipuolisia. Niissä ei huomaa kaikkia kehon puutteita.

      • vm43

        Ällistyttävä lihasmuisti! 38:n rappiovuoden jälkeen oli aloitus hankalaa mutta alkoi palkita itseään jo ensimmäisten 6kk:n aikana.
        Perusliikkeet, Rinnalleveto, maastaveto, pystypunnerrus, raaka työntö, etukyykky pohjaan yms. alkoivat sujumaan nopeasti.
        3:n vuoden jälkeen, 63v, vedin maasta 180kg, raakana rinnalle 100kg, etukyykky pohjaan 110kg, pystypunnerrus 80kg jne.
        Voimataso ei palautunut likimainkaan ennalleen mutta nelko paljon kuitenkin.
        Rasva% laski >16% ja vatsaontelon epäterveellinen viskaalirasva tuli lähelle optimia, 106 / 100.
        Ainoa, ja paha riesa on ollut se, etteivät nivelsiteet ja lihaskalvot enää kestä kasvanutta kuormitusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1189
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1058
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      953
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      929
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      812
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      797
    Aihe