Miten saan lihasmassan takaisi?
Olen käynyt kuntosalilla.
lihasten kiinteytys ja rasvanpoltto
7
206
Vastaukset
- dddddd3
Jos olet nopeasti laihduttanut, niin töitä se teettää. Paljon proteiinia, vähän plussakaloreita ja tiukkaa treeniä. Mielellään oma PT.
- selaihtunutveku111
rasvanpolttaja kirjoitti:
Hyvää juttua rasvanpoltosta! http://www.rasvanpoltto.net/
rasvanpolttaja
Onko sinulla vaikeuksia ymmärtää mikä on mainos ja valehtelua ja mikä on totta???
- slslslls
Treeniä, mutta myös lepoa, jolloin lihakset kasvavat. Jatkuva treeni vain syö lihasta. Monipuolinen ruokavalio, proteineja. Kysy asiantuntijoilta siellä salilla.
- kyllanepalautuu
Jos lihasmassa lähtee dieetin myötä, lihakset tulevat nopeasti myös takaisin ja yleensä sitä saa vähän enemmänkin kuin oli jo. Proteiini 2 g / painokilo, kokonaiskalorimäärä hieman plussalla, treeniä ja lepoa.
- hiljaa_hiipuneet
Sekin vaikuttaa, onko harjoitellut ennen. Jos on, niin liikkeet ovat "lihasmuistissa". Älä revi vanhasta muistista liian suurilla painoilla, vaan aloita maltillisesti.
Itse olen aina ollut normaalipainoinen, joten lihasten väheneminen iän myötä tuli yllätyksenä. Eli voima puolittui käsistä, entisten lihasten tilalla rasvaa, mutta paino entinen. Harjoittelumotivaatio alkoi kovana, mutta tyssäsi sitten. Lyhyehkössä ajassa sai jo voimaa ja vähän näkyvääkin muutosta, mutta se motivaatio on nyt hukassa... Lihasten mukana lähtee myös hermoituksia, eli heikkenee tasapainokin.
Siinä syy kaikille harrastaa ainakin jotain liikuntaa, oli ylipainoa tai ei, oli halua laihtua tai ei. Jollei liiku, niin on ehkä vanhana sekä pyöreä, voimaton että tasapainoton. Pieni pyöreys on pienempi haitta kuin olematon lihasvoima ja koordinaatio.
Itse harjoittelen kotona. Ainakin jotain kehonpainoharjoittelua tai vastaavaa kannattaa tehdä jo tasapainon vuoksi (moni lienee tekee salillakin askelkyykkyjä). Kuntosalilaitteet ovat jossain mielessä yksipuolisia. Niissä ei huomaa kaikkia kehon puutteita.- vm43
Ällistyttävä lihasmuisti! 38:n rappiovuoden jälkeen oli aloitus hankalaa mutta alkoi palkita itseään jo ensimmäisten 6kk:n aikana.
Perusliikkeet, Rinnalleveto, maastaveto, pystypunnerrus, raaka työntö, etukyykky pohjaan yms. alkoivat sujumaan nopeasti.
3:n vuoden jälkeen, 63v, vedin maasta 180kg, raakana rinnalle 100kg, etukyykky pohjaan 110kg, pystypunnerrus 80kg jne.
Voimataso ei palautunut likimainkaan ennalleen mutta nelko paljon kuitenkin.
Rasva% laski >16% ja vatsaontelon epäterveellinen viskaalirasva tuli lähelle optimia, 106 / 100.
Ainoa, ja paha riesa on ollut se, etteivät nivelsiteet ja lihaskalvot enää kestä kasvanutta kuormitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303928
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131879Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631334Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51011- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti331884En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39872Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26871