moro! kyselisin vähän kasipallon säännöistä kun niissä on aina erimielisyyksiä. elikkäs kun on saanut omat pallot pussiin ja ruvetaan lyömään kasipalloa, niin onko väliä mihin pussiin sitä yrittää vai pitääkö sanoa pussi mihin sitä yrittää ja jos menee eri pussiin minkä on sanonut, häviää?
mulle myös on sanottu että kasipalloa yritettäessä pussiin siihen pitää aina osua vaikkei pussiin menisikään. pitääkö paikkansa?
Ja kasipalloa lyödessä, jos lyö pussiin pelkän kiven, häviääkö? kun siinähän häviää jos lyö pussiin sekä kasipallon JA kiven
ja kysyisin vielä, jos vastustaja lyö kiven pussiin, saanko lyödä kiven ihan mistä tahansa ja ihan minne suuntaan tahansa vai pitääkö kivi lyödä aloitusviivan takaa suoraan eteenpäin?
kasipallon säännöistä!
10
9824
Vastaukset
- tietäjä____1
Kasipallo täytyy lyödä siihen pussiin, johon olet pussittanut viimeisen normaalin pallosi. Jos vastustaja saa saman pussin kuin sinä, täytyy hänen saada kasipallo vastakkaiseen pussiin.
- kahva
Kasipallossa jokainen lyönti on maalattava. Minkä tahansa oman pallosi saat maalata jokaisella lyönnillä mihin tahansa pussiin. Kun muut pallot ovat loppuneet pöydältä, 8 lasketaan omaksi palloksi. Mitään viimeisen pallon sääntöä ei ole koskaan ollut kasipallossa.
Kaikkien poolpelien yleiset säännöt, koskevat myös kasia:
http://pool.sbil.fi/saannot/
Kasin tarkemmat säännöt:
http://pool.sbil.fi/saannot/8-pallo/ - eilekse
Juu tuo tietäjän kommentti on kyllä aivan soopaa. Voi niin toki pelata jos haluaa, mutta se ei todellakaan ole mikään virallinen sääntö.
- Hente123
Kasia lyödessä täytyy "maalata" pallo ja pussi aivan kuten muutkin pallot ja pallon täytyy mennä maalattuun pussiin voittaakseen.
- jos pussitat kasin väärään pussiin, häviät
- jos pussitat kiven samalla kun kasin, häviät
- jos kivi menee pussiin mutta kasi ei -> vapaa käsipallo vastustajalle
- jos lyöt ohi kasista -> vapaa käsipallo vastustajalle
Vapaassa käsipallossa kiven saa sijoittaa mihin tahansa pöydällä ja lyödä mihin suuntaan thansa pl. aloituslyönnissä tapahtunut virhe.- Anonyymi
Mitä taphatuu jos oot lyömässä 8 palloa ja Se osuu ekana kaverin palloon ja sit kasi pallo menee sisään
- Kyselijä122
Pelissä pitää jokainen kohdepallo(Pussi) maalata Onko tällöin virhe jos ei maalaa palloa ja pussia vaan lyö ja osuu kohdepalloa mutta se ei mene pussiin?
- Enlöytänytsäännöistä
Mitä tapahtuu jos ei osu mihinkään palloon? Ja vastustajan palloihin ei saa osua ensimmäisenä, niin mitä tapahtuu jos osuu kasipalloon?
- Klaani
Moi! Jos kaveri lyö oman pallon ihan oikein pussiin,mutta samalla menee minun pallo johonkin pussiin,onko lyönti oikea,vai vaihtuuko lyöntivuoro minulle?
- Anonyymi
Hei, Entä jos pussittaa tarkoituksella kaksi palloa, pitääkö molemmat maalata vai viimeinen? Eli jos lyö ensin pallo numero 2 ja sitten pallo numero 4 ja molemmat menee pussiin miten pitää maalata jotta lyöntivuoro hyväksytään ja saa jatkaa?
- Anonyymi
Monessa baarissa on omat säännöt, kannattaa kysyä ettei tule riitaa, tärkeintä on kaikille samat säännöt. Kansainväliset säännöt olisi helpoin tapa pelata, mutta monessa paikassa niitä on muokattu.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262476- 1142096
- 1221759
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?471596Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91517Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161241059Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87985Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959