kasipallon säännöistä!

bilissssssssss

moro! kyselisin vähän kasipallon säännöistä kun niissä on aina erimielisyyksiä. elikkäs kun on saanut omat pallot pussiin ja ruvetaan lyömään kasipalloa, niin onko väliä mihin pussiin sitä yrittää vai pitääkö sanoa pussi mihin sitä yrittää ja jos menee eri pussiin minkä on sanonut, häviää?

mulle myös on sanottu että kasipalloa yritettäessä pussiin siihen pitää aina osua vaikkei pussiin menisikään. pitääkö paikkansa?

Ja kasipalloa lyödessä, jos lyö pussiin pelkän kiven, häviääkö? kun siinähän häviää jos lyö pussiin sekä kasipallon JA kiven

ja kysyisin vielä, jos vastustaja lyö kiven pussiin, saanko lyödä kiven ihan mistä tahansa ja ihan minne suuntaan tahansa vai pitääkö kivi lyödä aloitusviivan takaa suoraan eteenpäin?

1

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastauksiaaa

      Moro,

      1) Riippuu täysin että millaiset säännöt olette sopineet ennen peliä. Kasipallossa miltei aina kuitenkin kasipallon saa maalata (eli valita mihin lyö) jokaisen lyöntivuoron jälkeen. Eli pussia saa vaihtaa joka yrityksen jälkeen siihen minkä katsot itsellesi parhaaksi.

      2) Tietenkin kasipalloon on pakko osua muuten tulee käsipallo vastustajallesi. Tämän lisäksi ainakin kiven (valkoinen pallo) tai kasipallon on osuttava vähintään kerran valliin tai mentävä pussiin, muuten vastustaja saa käsipallon.

      3) Jos molemmilla on pelkkä kasipallo jäljeellä ja teet käsipallon arvoisen virheen (kuten valkoisen pusittaminen) niin häviät pelin. HUOM. Pelkästään jos molemmilla on AINOASTAAN kasipallo jäljeellä, eikä muita palloja.

      4) Tämäkin riippuu suurelti että millaiset säännöt olette sopineet mutta 90% kasipallossa säännöt menevät näin (samoin virallisesti); Käsipallon saa laittaa ihan mihin vain pöytää ja lyödä ihan mihin suuntaan vain. Tämä käytäntö on kaikissa käsipallo virheissä (esim jossei osu mihinkään palloon).

      HUOM! Jos aloituksessa vastustaja lyö pallon yli pöydän niin silloin AINOASTAAN virallisten sääntöjen mukaan tulisi lyödä aloitusviivan takaa ja eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      88
      2754
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      52
      2088
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2057
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      59
      1775
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      153
      1596
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1286
    7. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      80
      981
    8. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      67
      968
    9. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      69
      951
    10. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      120
      936
    Aihe