moro! kyselisin vähän kasipallon säännöistä kun niissä on aina erimielisyyksiä. elikkäs kun on saanut omat pallot pussiin ja ruvetaan lyömään kasipalloa, niin onko väliä mihin pussiin sitä yrittää vai pitääkö sanoa pussi mihin sitä yrittää ja jos menee eri pussiin minkä on sanonut, häviää?
mulle myös on sanottu että kasipalloa yritettäessä pussiin siihen pitää aina osua vaikkei pussiin menisikään. pitääkö paikkansa?
Ja kasipalloa lyödessä, jos lyö pussiin pelkän kiven, häviääkö? kun siinähän häviää jos lyö pussiin sekä kasipallon JA kiven
ja kysyisin vielä, jos vastustaja lyö kiven pussiin, saanko lyödä kiven ihan mistä tahansa ja ihan minne suuntaan tahansa vai pitääkö kivi lyödä aloitusviivan takaa suoraan eteenpäin?
kasipallon säännöistä!
1
314
Vastaukset
- vastauksiaaa
Moro,
1) Riippuu täysin että millaiset säännöt olette sopineet ennen peliä. Kasipallossa miltei aina kuitenkin kasipallon saa maalata (eli valita mihin lyö) jokaisen lyöntivuoron jälkeen. Eli pussia saa vaihtaa joka yrityksen jälkeen siihen minkä katsot itsellesi parhaaksi.
2) Tietenkin kasipalloon on pakko osua muuten tulee käsipallo vastustajallesi. Tämän lisäksi ainakin kiven (valkoinen pallo) tai kasipallon on osuttava vähintään kerran valliin tai mentävä pussiin, muuten vastustaja saa käsipallon.
3) Jos molemmilla on pelkkä kasipallo jäljeellä ja teet käsipallon arvoisen virheen (kuten valkoisen pusittaminen) niin häviät pelin. HUOM. Pelkästään jos molemmilla on AINOASTAAN kasipallo jäljeellä, eikä muita palloja.
4) Tämäkin riippuu suurelti että millaiset säännöt olette sopineet mutta 90% kasipallossa säännöt menevät näin (samoin virallisesti); Käsipallon saa laittaa ihan mihin vain pöytää ja lyödä ihan mihin suuntaan vain. Tämä käytäntö on kaikissa käsipallo virheissä (esim jossei osu mihinkään palloon).
HUOM! Jos aloituksessa vastustaja lyö pallon yli pöydän niin silloin AINOASTAAN virallisten sääntöjen mukaan tulisi lyödä aloitusviivan takaa ja eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1296441Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie726328Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766225Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3474016Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532452Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62379Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 131359
- 1901156
- 64980