IT Alan työt Yhdysvalloissa.

HaaveenaUSA

Noniin. Ajattelin nyt täältä kysäistä vähän apuja kun ei internetin ihmeellisestä maailmasta meinannut oikein paljon tietoa irrota.
Eli tarkoituksena olisi suorittaa Tradenomi (Tietojenkäsittely) Koulutus ja on alkanut tuo Yhdysvaltoihin muutto ja työskentely siellä kiinnostamaan joten löytyykö sieltä IT alan töitä sekä millaista on palkkataso. Ja vielä että kuinka helppoa on saada töitä sieltä näin Suomesta käsin.

4

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2-20

      Kilpailu USA:n työpaikoista ja H1B-viisumeista on sen verran kovaa että voisi olla viisasta asettaa koulutustavoitteesi korkeammalle, maisterintutkintoon oikeasta yliopistosta.

    • Tilasto

      Jenkeissä on työllisyysaste tasolla Heikko. Itse asiassa huomattavasti huonompi (58,6 %) kuin jopa Suomessa (69,5 %), joka on Pohjoismaiden heikoin (Ruotsi 74,4 %, Norja 75,8 %, Tanska 72,6 %, Islanti 80,2 %). En nyt lähtisi riskeeraamaan ellet nyt muuten vain halua sinne töihin.

    • a-----

      Jos jenkkeihin meinaa menna toihin, pitaisi olla vahintaan parin vuoden tyokokemus alalta. Kylla bachelor-tutkinto riittaa, mutta insinoori olisi varmaan parempi kuin tradenomi. Palkoissa on paljon vaihtelua. Mutta jos on siis pari vuotta kokemusta, niin $80000 - $100000 per vuosi. Microsoft, google ja muut huippufirmat maksaa enemman, ehka $150000 ja siita ylospain, kuten myos finanssi-firmat New Yorkissa. Viisumi on kylla varmasti vaikea saada. Kipailijoina intialaiset, kiinalaiset ja venalaiset.

      Mistakohan noin tyollisyysluvut tuossa ylla on saatu. Just oli uutisissa, etta tyottomyys on 5,5%. Suomen tyottomyys on paljon korkeampi (tammikuussa 8,8%). Jos aletaan vertaaman software developerin tyottomyytta jenkeissa ja suomessa on ero varmasti paljon suurempi.

    • aslfkjsalkf

      Niin, USA:ssa se palkkahaitari on paljon, paljon suurempi kuin Suomessa. Jos työnkuva on vaativa ja vastuullinen, niin palkka on todennäköisesti aika hyvä, ainakin yksityisen sektorin työnantajilla. Esim. joku sql-serveristä / tietokannoista vastaava henkilö: n. 100000 dollaria vuodessa ihan realistinen.Toisaalta lomaa ei ole juuri ollenkaan yksityisellä sektorilla (2 viikkoa vuodessa max) ja työntekijä voidaan irtisanoa hyvin helpostikin. Ja USA:ssa on paljon sitä pakollista sosiaalista kanssakäymistä myös siellä työpaikalla, ehkei IT-alalla niin paljon, mutta voi olla että siellä työpaikalla pitää kuitenkin "viihtyä" paljon enemmän kuin 40 tuntia viikossa ellei etätyöpolitiikka ole rennompi....

      USA:ssa myös terveydenhuoltoetuudet ovat merkittävä osa palkkaa. Jos joutuu itse ostamaan terveysvakuutuksia tai terveydenhuoltopalveluita, niin se ei sitten todellakaan ole halpaa lystiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      470
      3447
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      114
      2607
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2142
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      166
      1963
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      12
      1871
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      147
      1796
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      94
      1611
    8. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      42
      1492
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      354
      1334
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      34
      1321
    Aihe