Sulkapallon aloittaminen

jokuvaannnn

hei olisko kellään tietoa siitä että minkä ikäisenä voi aloittaa sulkkiksen. Olen 14v Helsingistä ja haluaisin aloittaa mutta onko mahdotonta enää pärjätä?

2

394

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainavoiyrittää

      Hei Jokuvaan
      Aina on mahdollisuus pärjätä, jos oikein haluaa ja on valmis tekemään töitä sen eteen. Tuleeko susta vielä maailman huippu, todennäköisesti ei. Suomen tasolle, ehkä, jos olet lahjakas ja sinnikäs. Mene johonkin seuraan mukaan, siellä pääset aloittelijoiden ryhmään ja siitä ylöspäin jos into ja kyvyt riittää. Seurat löytyy sulkisliiton sivuilta.
      Tsemppiä

    • Öiftytsy14

      Varmasti! Alotin ite vuos sitte Öif seurassa( vantaan rajakylässä) ja mun treenaja sano että hirmusesti oon edistyny! Täytän 15 nyt kesällä. Niin kauan kun on sinnikäs ja jaksaa yrittää voi päästä kuinka pitkälle! Ja eihän sitä aina tarvitse ihan huipulle tähdätä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2253
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      12
      1436
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1387
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1160
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      63
      1139
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1010
    Aihe