Joka kerta, kun käyn paikkauttamassa hampaitani, niin yskin sen jälkeen pari päivää ja kurkku on myös kipeä. Luulin, että olen allerginen puudutteelle, mutta sitten se vaihdettiin Citanestiin tms. , jonka pitäisi olla turvallinen astmaatikoille ja allergisille, mutta kuitenkin hampaan "muovituksen" jälkeen tuli taas yskä, kurkkukipu ja suussa maistuu "kemikaali". Piti ottaa sitten yöksi allergialääke, että sai nukuttua, kun se helpottaa onneksi. Otan sen joskus myös hammaslääkäriin mennessä, mutta eilen unohtui.
Aloin tutkia muovipaikkojen sisältöä ja selvisi, että niissä on akrylaatteja. Onko sitä kaikissa muovipaikoissa, vaiko vain noissa sinisellä valolla kovetettavissa?
Olen allerginen akrylaateille. Aikoinaan harrastin taidemaalausta ja käytin akryylimaaleja, jotka siis sisälsivät akrylaatteja ja allergisoiduin niille ja sain niistä ihan samanlaisia oireita, eli kurkkukipu, nenän valuminen, yskä ja lisäksi myös ihottuma.
Voisiko olla, että paikkauksen aikana kuitenkin sen verran altistun akrylaatille ja mille lie muullekin, että saan oireita, jotka kestää sen pari päivää ja sittenhelpottaa, kun eihän se kovettunut muovi pitäisi aiheuttaa allergiaa enää. Vai???
Minulla on myös 3 amalgaamipaikkaa ja muutamia muovipaikkoja ja kovasti monenlaisia allergioita, jotka ovat koko ajan lisääntyneet. Viime kesänä tuli vielä koivuallergiakin ja muutama ruoka-aineallergia lisäksi entisiin.
Kannattaisiko minun vaihtaa sekä amalgaamit että muovipaikat keraamisiin? Pitäisiköhän alkaa säästämään rahaa - ei mikään ihan edullinen paikkojenvaihto-operaatio.
Muovipaikat, potilaan akrylaattiallergia?
3
2533
Vastaukset
- Hhhooi
Kaikki muovit ovat sinisellä valolla kovetettavia. Kun muovipaiklaa tehdään siinä käytetään sidosainetta, joka auttaa muovia istumaan paremmin kaviteettiin. Sidosaineet ovat todella allergisoivia. Aika harmillista, että muovit vain ovat sellaisia. Keraamisetpaikat maksavat useampia satoja, mutta ovat vähemmän allergisoivia. Kovettuneen muovin ei pitäisi periaatteessa enää aiheuttaa allergiaa. Toimenpiteen aikana on hyvä mainita että sinä olet herkästi allergisoiva, sillä aineet ovat todella vahvoja, ja heidän kannattaisi huuhdella suutasi kunnolla kun päästävät kotiin. :)
- Anonyymi
Moi onko sun tapauksesta selvinnyt jotain uutta? Mulla epäillään muovipaikka allergiaa ja olen tällä hetkellä allergiatesteihin jonossa (useampi kk menee ennen kun pääsen) mutta oireet ja maku suussa on niin kamala että etsiskelen asiasta nyt sitten tietoa netistä kun en muutakaan voin. Kerro ihmeessä jos näet tämän kommentoi jos sun tapauksessa on ilmennyt jotain.
- Anonyymi
Moi! Mulla on sama ongelma, olen jonossa allergiatesteihin ja epäilynä akrylaattiallergiaa johtuen muovisista hammaspaikoista sekä kruunuista jotka on kiinnitetty hampaisiin muovisementeilla joiden sidosaineissa käytetty akrylaatteja. Mulla on ollut aivan järkyttävä maku suussa jo ainakin kaksi vuotta (sen jälkeen akrylaatti allergia aktivoitunut kun teetin nämä pirun laminaatit ja kruunut hampaisiin). Nyt etsin netistä kohtalokavereita, kerro millainen maku sulla on suussa? Mulla maistuu sellainen imelän makeahko kemikaalinen, tahmean liimamainen maku.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475470Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521021982Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351433