Minkä tasoinen olen?

kertokaaaa

Olen ratsastanut noin 6 vuotta. Oon hypännyt ratana 70cm ja yksittäisenä n. 110cm. Osaan perus lisäykset kaikissa askellajeissa, vastalaukkoja olen mennyt ja vaihtoja myös pari vuotta sitten. Osaan käyttää huomaamattomia apuja ja saan yleensä hevosen peräänantoon. Pohkeenväistö ravissa ja käynnissä hoituu, laukassa myös ainakin pari vuotta sitten. Avot ja sulut käynnissä ja ravissa. Takaosakäännökset ja etuosakäännökset osaan myös. Mitä luulette?

1

84

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poni---

      Tasoa ei voi määritellä kovin tarkasti tuon perusteella.

      Oleellista ei ole niinkään se, mitä yksittäisiä liikkeitä olet tehnyt, vaan se, miten oikeasti ratsastat.

      Peräänantoon ratsastus on ihan perusasia, josta kaikki oikeastaan vasta lähtee. Periaatteessa mitään liikettä ei voi suorittaa oikein (eli niin, että voisi koulukisoissa saada hyvältä tuomarilta vähintäänkin lähemmäs 70%), jos hevonen ei ole peräänannossa.

      Oleellista on sitten se, miten hevosen saa peräänannossa liikkumaan. Eli millaisessa muodossa hevonen kulkee, miten herkästi avuilla jne... Toinen oleellinen asia on, miten tuntee hevosen liikkeet. Kaikkia liikkeitä kun voi suorittaa monen tasoisesti.
      Esimerkiksi ratsastuskoulussa HeC-tason ryhmässä pohkeenväistössä tärkeintä on, että hevonen astuu jollain tapaa hieman ristiin. Harvemmin opettaja niin kiinnittää huomiota, onko väistö täysin tasaista tai liikkuuko hevonen koko väistön ajan samassa tahdissa.
      Vaativammalla tasolla taas pitää jo osata keskittyä väistön jyrkkyyteen, hevosen taivutukseen, tahtiin jne...


      Eli noiden kuvausten perusteella voit olla mitä vain HeC ja heA-tason väliltä. Riippuen ihan siitä, miten oikeasti ratsastat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      60
      2876
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      45
      2492
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      99
      2102
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1375
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1209
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      182
      903
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      82
      823
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      716
    9. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      55
      707
    10. 43
      705
    Aihe