Onneksi ei rataa sokliin

Rautatien rakentaminen Sokliin olisi ollut turvallisuuspoliittisesti huono ratkaisu. Tie ja vahvistaminen on oikea ratkaisu. Sallaan johtava ratapenkerekin tulisi purkaa EU - projektilla, jonkun tulisi lähteä asialle. Tukea saisi varmaan luonnonsuojelupiiriltä ja muilta. Hommia olisi, siis toimeen.
362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin se on, ratapenkkaa on liian helppo tulla, aina Mäntyvaaraan saakka.
No, onhan sinne tulossa ruottalaiset vartioon.

Äänestä

Soklista
Ette suinkaan te höynättävät usko koko tie hankkeeseen.Voi äitien päivä teitä hyväuskoisia.Tämähän oli sarjassamme vuosituhannen vedätys kokoomuslaisilta.Tietä ja rautatietä ei tule,pankaa se lähtemättömästi mieleen.Eduskuntavaalien jälkeen kukaan näistä niinsanoituista kansanäänitorvista ei puhu soklista taas mitään neljään vuoteen. Mutta vähän ennen 2018 vaalia taas jokin puolue heiluu savukosken korvessa taakakepin kanssa.Ja taas me menemme halpaan.

Äänestä
  • Ei onneksi rautatietä sokliin. Totta. Saatetaan saada Jäämeren rata keskeltä Lappia. Elvyttää koko maakuntaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ratapurku kirjoitti:

Rautatien rakentaminen Sokliin olisi ollut turvallisuuspoliittisesti huono ratkaisu. Tie ja vahvistaminen on oikea ratkaisu. Sallaan johtava ratapenkerekin tulisi purkaa EU - projektilla, jonkun tulisi lähteä asialle. Tukea saisi varmaan luonnonsuojelupiiriltä ja muilta. Hommia olisi, siis toimeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu