Jätemaksut pienenee YES

Jäteale

Tämähän tarkoittaa kuluttajille jätemaksujen pienentymisen, koska Ahrikkalan firmakin saa edullisemmin rengin töihin:
"Kemiläisten jätteenkuljetusyritys vaihtuu. Uusi urakoitsija HFT Network Oy aloittaa 1.3. Neljän vuoden kuljetusurakka työllistää neljä kuljettajaa. HFT Network on vuoden alusta alkaen hoitanut myös Simon jätekuljetukset.
Jätteenkuljetuksen ajoreitit on uusittu ja jäteastioiden tyhjennyspäiviin voi tulla muutoksia. Uusi urakoitsija hoitaa kuljetuksia erilaisella kalustolla ja ajovuoroilla kuin aiempi, joten entisiä tyhjennyspäiviä ei ole voitu säilyttää.
Aiemmin kuljetusurakoitsija on hoitanut myös asiakaspalvelun ja laskutuksen, mutta tässä urakassa ne ovat siirtyneet Perämeren Jätehuollon hoidettavaksi. Jäteyhtiö ostaa palvelun Lapin jätehuolto -kuntayhtymältä, jolla on jo useiden vuosien kokemus vastaavista tehtävistä yhdeksän kunnan alueella.
- Heillä on valmiina tarvittava henkilöstö, osaaminen ja ohjelmat, joten yhteistyö tuo taloudellista etua kaikkiin asiakaskuntiin. Samalla kaikki asiakkuuksiin liittyvä tieto saadaan Perämeren Jätehuollon käyttöön, joten tulevat urakoitsijamuutokset voidaan hoitaa asiakkaan näkökulmasta paremmin ja pienemmin muutoksin, Perämeren Jätehuollon toimitusjohtaja Tuija Ahrikkala sanoo.
Ahrikkalan mukaan säännöllisellä kilpailutuksella halutaan varmistaa asukkaille edullinen jätteenkuljetus. Kemiläisen omakotitalon jäteastian kuljetuksen kertatyhjennyshinta on kymmenessä vuodessa noussut 30 senttiä. Kuljetusmatka kaatopaikalle on kasvanut yli 20 kilometriä.
Edellisen kerran urakoitsija Kemissä on vaihtunut vuonna 2007. Silloinen urakoitsija joutui ohjelmisto-ongelmien takia aloittamaan urakan ilman asiakastietoja, mikä näkyi pursuavina jäteastioina ja kiukkuisina asukkaina.
- Heidän kuskinsa muistelevat saaneensa silloin harjanvarresta ja kengänpohjista kyytiä tyhjennyksiin. Tuija Ahrikkala toivoo, että tällä kertaa muutos tapahtuisi pienemmin selkkauksin ja että asukkaat muistaisivat kuljettajien tekevän vain työtään.
Ahrikkalan mukaan päävastuun asioiden hoitumisesta kantaa Perämeren Jätehuolto. Tietojärjestelmät ovat nyt olleet paremmin yhteen sovitettavissa ja ongelmia odotetaan syntyvän vähemmän.
Kemiläisten jätesopimukset säilyvät ennallaan entisin tyhjennysvälein, vaikka tyhjennyspäivä muuttuisi. Urakan alkaessa ensimmäinen tyhjennysväli voi poiketa aiemmasta, joten jäteastian tyhjennysväli voi olla normaalia pidempi tai lyhyempi.
Laskutuksen osalta on tiedossa muutoksia: Uudessa urakassa jätelaskun lähettää Perämeren Jätehuolto. Kolmen kuukauden välein laskutettaville asiakkaille tulee huhtikuussa kaksi jätelaskua: tammi-helmikuun tyhjennykset laskuttaa Lassila & Tikanoja ja maaliskuun tyhjennykset Perämeren Jätehuolto. Perämeren Jätehuollon lähettämä ensimmäinen lasku tulee kaikille asiakkaille paperilaskuna. Vanhat e-laskutus- ja suoramaksusopimukset eivät siirry automaattisesti, vaan asiakkaan on itse tehtävä muutos omassa pankissaan ensimmäisen laskun saatuaan."

11

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kfktjgktk

      Kerrotko vielä missä kohtaa sanotaan uuden rengin olevan edullisempi? Kiitos.

      • Metku-Mertsi

        Ei tämä asiakkaille (kuntalainen) olekkaan halvempi, vaan palvelun ostajalle (kunta).
        Se on harmi ettei taloyhtiö, tai ok-asukas saa itse kilpailuttaa itselleen edullisinpaa jätteenkeräystä? Tämänkin kuljetus kilpailutuksen on kunta hoitanu!
        Tasan tarkkaan tiedän (ok-asukas), että saisin Kemin ajotilaukselta edullisempaan hintaan jätteenkeräyksen. Mutta joku on keksiny lakipykälän, etten saa niin tehdä ja jos tekisinkin, niin silti joutuisin maksamaan sen kunnan järjestämän keräyksen vaikka jäteastia olisi tyhjä.
        Suurin kärsijä on se asukas joka ei voi päätöksestä valittaa. (Täällä saa)


      • kghghddkh

        ... ja missä kerrotaan että se on ostajalle halvempi?


      • Metku-Mertsi
        kghghddkh kirjoitti:

        ... ja missä kerrotaan että se on ostajalle halvempi?

        Ei kai kaupunki olisi sitä kalliinpaankaan vaihtanu? Vai meinaatko että niin nuijaa porukkaa siellä istuu?
        Meille kuluttajille tää kuitenkin loppupeleissä tulee kalliinmaksi.


      • Dyykkaaja
        Metku-Mertsi kirjoitti:

        Ei kai kaupunki olisi sitä kalliinpaankaan vaihtanu? Vai meinaatko että niin nuijaa porukkaa siellä istuu?
        Meille kuluttajille tää kuitenkin loppupeleissä tulee kalliinmaksi.

        Eli tyhjennyshinnat nousee?


    • Otappaselevääpöpi

      Niihän sinä pölijä luulet!

    • Joopatijoooo

      Pätkä sähköposteista:

      - jos astiassa on vaikka vain kaksi roskapussi, se on tyhjennettävä.
      Jäteauton kuljettaja ei voi tietää, miten kiinteistö haluaa astian
      tyhjennettävän. Jos siinä roskapussissa on vaikka kalaperkuujätteitä,
      niin suurin osa asukkaista ei i halua säilyttää sitä pihallaan kuukautta.

      - kurkistusmaksu peritään, koska jätteenkuljetusyritykseltä menee
      lähes sama aika käydä katsomassa onko astia tyhjä kuin siinä, että he sen
      tyhjentävät.
      Koska niitä ilmaisia lounaita ei vain ole, niin tästäkin joutuu
      valitettavasti maksamaan.

      - kemiläisillä ei valitettavasti on jätteenkuljetuksen osalta
      valinnanvapautta. Se on kuitenkin alueemme halvin kunta. Itse
      torniolaisena joudun maksamaan noin 40 % kalliimpaa jätemaksua vaikka
      asun puolta lähempänä kaatopaikkaa ja olen valinnut halvimman hinnan
      tarjonneen kuljetusyrityksen. Itse ottaisin mieluummin sen halvemman
      hinnan kuin valinnanvapauden silloin kun on kyse roskapöntöstäni.

      Toivottavasti sait tästä jonkinlaisen vastauksen kysymyksiisi.

      terveisin
      Tuija Ahrikkala

      Läh: XXXXXXXXX
      Vast.ott.: Tuija Ahrikkala
      Mitäs se minulle kuuluu ajaako kuski ilman tyhjennyksiä vai ei,
      itteppä on virkansa valinnut ja firman vaivahan se on eikä kuskin,
      lopettakoon kiertelyn jos ei kortteli kannata minun takia! Kaikesta
      huolimatta selitätte miten tahansa tämä ukko ei halua maksaa tyhjän
      tekemisestä. Hyvää lomaa!

      Ei minullekkaan kukaan maksa kaupan lihatiskillä siitä että katson
      minkäsorttista tavaraa on tarjolla, vanhaa vai tuoretta

    • huolestunutkuluttaja

      On se kumma että kuluttajalle ei vaikuttanut yhtään hintaan tämä uusi kilpailutus. Kun kumminkin halvempi oli tarjous kuin lassilan. Niin Ahrikkalako tässä taas vetää välistä kilpailutuksen hyödyt?

    • ööööööööözzz
    • laskutoimitus

      "Olkaa hyvä ja odottakaa hetki"
      - Voivittu!

    • laskutoimitus

      "Olkaa hyvä ja odottakaa hetki"
      - Voivittu!joojooooooooooo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      17
      2497
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      169
      2298
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1938
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      154
      1870
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      480
      1433
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1235
    7. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      22
      1205
    8. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      55
      1031
    9. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      427
      961
    10. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      941
    Aihe