Vuorotyö (12h vuoro) ja treeni??

efegegegege

Hei oisko kellään antaa vinkkiä miten kannattais treenata ens kesänä ku ilmeisesti tulevassa kesätyöpaikassa ollaan vuorossa AAYY--V---AAYY--VV-- jne... eli 2x12h aamua (7-19) ja 2x12h yötä (19-7) ja tän jälkeen aina 6 pv vapaata. Työ on kevyttä valvomotyötä mutta kyllähän toi rytmiä sotkee. Tällä hetkellä oon koulussa ja treenaan Dual Factorilla 3xviikossa kerran viikkoon salibandy peli. Salilla on mahdollista käydä kesällä joka päivä mutta miten kannattais treenit laittaa että ei tulis palautumisen/levon kaa probleemia. Pitäiskö myös jakaa kroppaa enemmän vai edelleen 1-jakoisella?

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeiletätä

      Käy vapaalla kaksi kertaa ja työjaksolla yhden kerran tai käy vapaalla kolme kertaa. Jaa harjoitukset osiin, vaikka kolmeen ja tee aina seuraava vuorossa oleva harjoitus vaikka tulisi väliäkin salikäynteihin. Jos on liian raskasta, niin jätä harjoitukset vähemmälle, se työ on kuitenkin se joka täytyy hoitaa, eikä töihin pökkyrässä pidä mennä.

    • nightshift

      Noiden kahden yövuoron välissä ehdottomasti lepopäivä treeneistä ja sen toisenkin yön jälkeen kevyempää treeniä. Tämä 30 vuoden kokemuksella. Kokeiletätä-nimimerkin ohjeet ihan ok. Hyviä treenejä!

    • kehokärsii

      Kieltäydy hyvä mies koko työpaikasta. Kyllähän treenaminen on tärkeempää kuin joku töissäkäynti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      5
      1139
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      693
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      682
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe