Viimeisimmästä lyönnistä on jo aikaa, yli 8 v. Silloin aloin odottamaan nuorinta lastamme.
En vain pysty unohtamaan. Aina kun tulee riitaa, näen sen hirviön joka hakkaa minua päähän nyrkillä istuen päälläni.
En millään tajua miksi en pääse irti tästä. En rakasta miestäni, mutta en uskalla jättää häntä. Olen puhunut erosta, jolloin hän on hermostunut ja uhkaillut minua. En saa lapsia, en saa omaisuudesta puolta, en mitään.
Tämä hirviö on myös raiskannut minut. Olen luultavasti läheisriippuvainen. Pelkään, että tilanne muuttuu huonommaksi jos eroamme. Pelkään että pilaan lasten elämän. Riistän heiltä isän, joudumme muuttamaan pieneen karmeaan kerrostaloasuntoon.
Etten ihan marttyyriksi rupea, niin kerrottakoon seuraava;
- minulla on ystäviä
- harrastan useita kertoja viikossa liikuntaa
- käyn myös hurvittelemassa kavereiden kanssa n. 1 krt/ 2kk
- en ole absolutisti
Mistään näistä asioista mieheni ei pidä. Hän ei harrasta, ei ystäviä.
Mies on kuin tyranni perheessämme. Hän valtaa sohvan töiden jälkeen. Määrää mitä televisiosta katsotaan. Ei laita ruokaa, ei siivoa, ei harrasta lasten kanssa. Asiasta jos mainitsee, niin kauhean huudon saa ja ovet paukkuu. Autolla hän ei aja iltaisin eikä viikonloppuisin puolen päivän jälkeen juomisen takia.
Niin, täysi pellehän tämä on. Miten pääsen hänestä ehjänä eroon. Hän tekee sen varmasti erittäin hankalaksi. Yrittää etsiä minusta syyn kaikkeen. Neuvoja, kiitos!
Miten päästä eroon?
3
171
Vastaukset 3
- kugigjkjhohio
tosirakkautta on rakastaa itseään niin ettei ole kenenkään nyrkkeilysäkki. ehkäpä joku kerta kuolet nyrkkeihin eikä tarvitse miettiä kerrostaloelämän kamaluutta.
- tyghjhjggfh
Tuollaiselle sairaalle sialle ei pitäisi edes lapsia tehdä. Taidat olla vähän hidas jotenkin? Tai tosiaan läheisriippuvainen. Pelkäät pilaavasi lasten elämän? Sitä sinä teet jo parhaillaan kun annat heidän kasvaa tuossa ympäristössä. Eivät lapset välitä asunnon prameudesta, vaan siitä että on koti jossa on turvallista ja rauhallista olla. Taidat ITSE olla niin materian perään että mieluummin vaikka elät pelossa kuin lähdet omillesi. Sääli lastesi kannalta, he maksavat hinnan.
- tsemppiiiisulle
Mä jouduin muuttamaan toiseen kaupunkiin, että pääsin miehestä eroon. Tämä toimi ainakin mun kohdalla. Sä pärjäät kyllä, paremmin ilman sitä. Älä anna sen kusipään lannistaa sua, vaan jätä se nyt. Tsemppiä ihan älyttömästi!!!! Häivy lasten kanssa, kun se ei oo paikalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65958
- 69712
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37615- 69586
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️33582- 43559
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43551Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19490Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172474Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18451Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62386- 52369
- 42368
- 17362
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29354Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96343YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338