Sisäistä myllerrystä

ChinaDragon

Vaimo ollut kotimaassaan 9 päivää ja jo nyt kaipaan ihokosketusta, läheisyyttä.
Tällaiset hetket muistuttavat siitä miksi tuli mentyä naimisiin:)

Naiset ovat kuin huumetta joiden puutteesta saa vieroitusoireita.
Olisikohan tähän vaivaan tehty nikotiinilaastarin kaltaisia ratkaisuja...

8

68

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kassittäynnä

      Runkkaaminen auttaa.

    • Chomchom

      Mahtaako runkkaaminenkaan auttaa. Hetkellinen helpotus, mutta sen jälkeen voi tajuta vielä kipeämmin yksinäisyytensä.

      Positiivista ajattelua: nykyään on kuitenkin teknisesti mahdollista kuulla ja nähdä vaikka toiselle puolen maapalloa. Jos puoliso on poissa tarpeeksi pitkään, ei jaksa koko aikaa ikävöidä. Aika menettää merkityksensä. Tulee kun tulee. Mulle viimeiset päivät ovat olleet vaikeimpia, ja se, kun mies sitten tulee kotiin, muttei ole kokonaan läsnä.

      • ChinaDragon

        Hyvä pointti.

        Luulen ihmiskropan tuottavan jotain hyvänolon hormonia kun saa ummistaa silmänsä sellaisen henkilön viereen josta huokuu ja säteilee jotain tyytyväisyyttä tuovaa magnetismia.

        Sitä syvää tunnetta tuskin runkkaamalla saa.

        Etäisyydessä on hyvätkin puolensa, voi miettiä asioita ja tutustua itseensä uudestaan. Elämänmuutokset tuovat mukanaan uudenlaisia tunteita ja ajatuksia joita ei muuten kohtaisi.


      • Chomchom
        ChinaDragon kirjoitti:

        Hyvä pointti.

        Luulen ihmiskropan tuottavan jotain hyvänolon hormonia kun saa ummistaa silmänsä sellaisen henkilön viereen josta huokuu ja säteilee jotain tyytyväisyyttä tuovaa magnetismia.

        Sitä syvää tunnetta tuskin runkkaamalla saa.

        Etäisyydessä on hyvätkin puolensa, voi miettiä asioita ja tutustua itseensä uudestaan. Elämänmuutokset tuovat mukanaan uudenlaisia tunteita ja ajatuksia joita ei muuten kohtaisi.

        Se hormoni on oksitosiini. Endorfiineilla on myös merkitystä. Ehkä runkkaamisen sijaan kannattaakin lähteä lenkille tai salille ;)

        Nykytekniikka on kyllä upea juttu. Olin aikoinani etäsuhteessa kymmenisen kuukautta puhelimen, kirjeiden ja tapaamisten (max 2 kertaa/kk) varassa. Menihän se, kun oli toivoa paremmasta. Mieheni on silloin tällöin vieraillut yksin synnyinmaassaan. Ekoilla kerroilla olimme yhteydessä lähinnä sähköpostitse. Yksityisillä henkilöillä ei silloin saanut olla kotona nettiyhteyttä, joten mies kävi nettikahviloissa. Jos mieheni halusi soittaa mulle, piti mennä postitoimistoon soittamaan, koska yksityisistä puhelimista ei voinut soittaa ulkomaille. Siihen nähden nämä nykyiset viestintäkeinot ovat niin eri maailmasta.


    • piki79

      viber,skype ym...siinä etä suhteen pelastajat :)

      itsellä tulee oman miehen kanssa kesällä 2 vuotta täyteen, emme siis asu yhdessä, kommunikointi kuitenkin joka päiväistä, ja tietenkin lomat ja viikonloput yhdessä. :)

      naimisiin menemme 2 viikon sisällä, ja samalla odotan tietoa työpaikasta mieheni paikkakinnalta :)

      tosiaan ilman näitä suhe kuihtuu nopeasti kasaan :)

    • minareetti

      MIkä on miehesi paikkakinnas?

    • RaakaWatson

      Ettei vaan olisi ihan muu pelko perseessä? Olisiko vaimokkeen menneisyydessä jotain mikä antaa aihetta huoleen. Ihmettelen vaan.

      • ChinaDragon

        Olen huolissani vain itsestäni. Elämässä on jo oppinut voivansa vaikuttaa muihin ihmisiin vain oman toiminnan kautta.
        Se että kaipaa naisen ihoa jo viikon jälkeen on miehen heikkoutta joten yritän nyt henkisesti kasvaa ihmisenä ja miehenä.

        Se mitä vaimo tekee tai on tekemättä ei itseasiassa kuulu minulle vaan hänelle. En ole siis huolissani vaimostani, luotan häneen 100% kunnes elämään tulisi jotain sellaista joka rikkoisi luottamuksen.

        Joka tapauksessa me kaikki ihmiset voimme vaikuttaa omaan elämäämme vain oman tekemisen kautta, ei ole oikeutta vaatia toisilta oikein mitään. Voimme vain toivoa olevamme sellaisia henkilöitä jotka omien aviopuolisoiden mielestä ovat luottamuksen arvoisia, se riittää.

        Jos se ei riitä niin voi voi, elämä on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5375
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2136
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1770
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      138
      1723
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1505
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      30
      1437
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1300
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1097
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1068
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      207
      917
    Aihe