Haluatteko todellakin ottaa riskin, että saatte parantumattoman sukupuolitaudin? Miltä tuntuisi antaa tauti jollekin toiselle, ja aiheuttaa tälle yhtä vakavia komplikaatioita kuin itsekin saatte?
Nykyään HIV voidaan hoitaa käytännössä "piiloon", eli virusten määrä saadaan lääkehoidolla laskemaan sille tasolle, ettei kantaja todennäköisesti kykene levittämään virusta muihin vaikka yrittäisikin. Tämä fakta on ilmeisesti syynä siihen, että jotkut ihmiset kuvittelevat elävänsä jossain "kaikki voidaan hoitaa"-utopiassa.
On kuitenkin olemassa vanha sukupuolitauti, joka tekee paluuta uusina, antibiooteille vastustuskykyisinä kantoina:
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1408973381472
Ei toimi hoitona siis kefalosporiini, eikä edes yhdistelmähoito:
http://www.miesklinikka.com/miesklinikka/sukupuolitaudit/tippuri
Hoito Suomessa on täysin ilmaista, myös silloin, jos olet saanut moisen hirviöbakteerin itsellesi. Hoida siis itsesi kuntoon, mutta kaikkein tärkeintä: älä oikein hakemalla hae itsellesi pöpöjä, eli KÄYTÄ KONDOMIA jos on tarve harrrastaa irtosuhteita tai satunnaisseksiä.
Ei mulla muuta.
Nykyään HIV voidaan hoitaa käytännössä "piiloon", eli virusten määrä saadaan lääkehoidolla laskemaan sille tasolle, ettei kantaja todennäköisesti kykene levittämään virusta muihin vaikka yrittäisikin. Tämä fakta on ilmeisesti syynä siihen, että jotkut ihmiset kuvittelevat elävänsä jossain "kaikki voidaan hoitaa"-utopiassa.
On kuitenkin olemassa vanha sukupuolitauti, joka tekee paluuta uusina, antibiooteille vastustuskykyisinä kantoina:
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1408973381472
Ei toimi hoitona siis kefalosporiini, eikä edes yhdistelmähoito:
http://www.miesklinikka.com/miesklinikka/sukupuolitaudit/tippuri
Hoito Suomessa on täysin ilmaista, myös silloin, jos olet saanut moisen hirviöbakteerin itsellesi. Hoida siis itsesi kuntoon, mutta kaikkein tärkeintä: älä oikein hakemalla hae itsellesi pöpöjä, eli KÄYTÄ KONDOMIA jos on tarve harrrastaa irtosuhteita tai satunnaisseksiä.
Ei mulla muuta.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Se on tää nykyajan hedonismi ym "paljaalla tuntuu paremmalta" ajattelu, ihmiset kulkee elukkamaisten himojensa sokaisemina etsien seuraavaa väliaikaista hyvänolon tunnetta.
Ihmiset kuvittelevat olevansa kuolemattomia. Se on se nykyajan ongelma. Olemme vieraantuneet vakavista sairauksista ja kuolemasta, koska emme näe sitä enää ympärillämme. Ennen ihmiset kuolivat kotiinsa tai työmaalle, ja se oli joka päiväistä. Nykyään kuollaan siististi sairaaloissa ja vanhainkodeissa ja ennen omaisten vierailua, vainaja siistitään esittelykelpoiseksi. Sairauksista ei juurikaan puhuta kun ihan lähimmille ihmisille ja muille esitetään tervettä ja urheaa. Eli me emme kohtaa näitä asioita kunnolla nykypäivänä. Siinä syy.
Olemme kuolemattomia, kunnes sairastumme itse vakavasti.
Muuten olen samaa mieltä mutta toisaalta pidän tuommoista tautia hyvänä juttuna, tulsi vain pian tännekin ja alkaisi karsimaan aborttia ehkäisykeinona käyttävää wt-väkeä ankaralla kädellä.
Mitenkäs sitten, kun taudin saisi ensimmäisen kerran hairahtuva, muuten kunnollinen ihminen? Nimitäin jopa HIV-tartunta on joillekin tullut jopa ensimmäisellä seksikerralla..Ja samaten hivin on saanut aika moni uskollinen puoliso..Mitenkäs hirviötippurin saanti, jos on itse uskollinen? Olisiko kiva, että menisi lapsentekohaaveet kertalaakista toisen sähellysten takia?
Sitenkäs sitten että shit happens, kuoleehan niitä ihmisiä liikenteessäkin jne., kansakunnan ja kulttuurin kannalta siviiliuhrit kuitenkin olisivat menetys joka vain täytyy hyväksyä. Juuri siksi tietoisesti tautiaan levittävät tulisikin teloittaa eikä hoitaa koska he tekee niitä temppujaan myös ns. viattomille uhreille.
Eli sitten hyväksyisit mukisematta kohtalosi, jos tuleva 50-lukulaisennäköinen ihannepuolisosi tartuttaisi sinuun taudin? Nimittäin silläkin tyypillä saattaisi olla takanaan tasan yksi seksisuhde, nimittäin ex-aviomieheensä.
Shit happens, ja kuoleehan niitä ihmisiä pahemmallakin tavalla?
En jaa maailmankuvaasi tässä. Kyllä teloitukselta pitäisi daamisi säästää.
Eihän se omalle kohdalle tietenkään olisi helppo hyväksyä mutta tietysti minun 50-lukulaisen näköinen daamini toimittaa todisteet terveydestään ennen kuin ilman kumia vehdataan. Muutenkin kyllä kuvittelisin että semmoinen nainen jonka daamikseni ottaisin olisi aika etäällä suurimmasta riskiryhmästä tuon taudin suhteen.
Niinpä, shiit appens ja juuri sinunlaisten antteksiantajien vuoksi ne viattomat joutuu kärsimään enemmän. Niitä aidsin levittäjiähän kun on kiinnikin saatu mutta suhteellisen olemattomilla tuomioilla selviävät, ei minun mielestä semmoisen pitäisi saada enää mitään mahdollisuutta levittää saastaansa ja jos sitä ei saa teloittaa niin vähintäänkin kastraatio tai täydellinen eristäminen yhteiskunnasta olisi paikallaan juuri niiden viattomien säästämiseksi.
Menit taas hieman asioiden edelle, sanoessani minua anteeksiantajaksi, jonka vuoksi viattomien kärsimykset maksimoituvat. Minähän yritän vain puhua järkeä ihmisille, jotka haluavat paneskella estottomasti siellä sun täällä.
Teloitus ei ole kohtuullinen rangaistus seksitaudin levityksestä, varsinkaan kun yleensä siinä aktissa on kaksi samanmielistä toimijaa (eli kaksi aikuista ja oikeuskelpoista ihmistä tekee ratkaisunsa harrastaa seksiä ilman kondomia)..Poikkeukset tuohon sääntöön sitten erikseen..
Tuli sinun purkauksestasi mieleen vanha tapaus: keski-ikäinen ukkeli oli matkaillut Petroskoihin, ja siellä oli sitten oikein hakemalla hakenut silmäänsä miellyttävän neitokaisen. Ilmeisesti miehelle oli jäänyt muistiin vain oma peilikuvansa 30 vuoden takaa, kun hän todellakin uskoi ja kuvitteli myös tuon alle 20-vuotiaan neitokaisen olleen aidosti ja vilpittömästi viehättynyt hänen seurastaan, ja vain toissijaisesti olleen mukana touhuissa hänen rahojensa vuoksi. Ukkeli uskoi asian todeksi myös diagnoosinsa jälkeen, herra varjele :)
Hän kertoi nimenomaan hakeneensa "ihanaa nuorta naapurintyttöä" intohimojensa kohteeksi. Rahalla tottakai. No, herää kysymys: kuka oikea "naapurintyttö", eli nuori nainen, joka saa kasvaa turvallisessa ja rakastavassa perheessä, etsisi seuraa viinalle haisevasta yli 5-kymppisestä juntista? (Tämä mies oli todellakin junttien juntti, pusakkatakkinen haiseva plösö). Tämän herran mielestä ihan jokainen tietysti, olihan hän suomalainen Einari Erotomaani.
Kuinka ollakaan, Einari sai tytöltä HIV:en ja ennen diagnoosiaan ehti tartuttaa viruksen myös vaimoonsa, joka ei koskaan ollut pettänyt puolisoaan. Hänen virheensä oli, että suostui aviolliseen seksiin ilman kondomia oman plösö-einarinsa kanssa.
Ikävintä asiassa oli se, että virus oli ärhäkkää sorttia, ja hoidon taso oli vielä silloin heikko. Molemmat ovat siis menehtyneet tautiin. Uskoisin, että petroskoilainen "naapurintyttö" menehtyi tautiin heitä ennemmin.
Kuka on eniten syyllinen ja mihin?
Syyttömin on einarin vaimo: hän ei tehnyt mitään väärin, paitsi luotti puolisoonsa. Kuoli silti.
Einari oli syyllinen suojaamattomaan seksiin, joka vei hänet itsensä ennenaikaiseen hautaan, mutta sen lisäksi myös einari välillisesti tappoi oman puolisonsa.
Einari oli syyllinen luultavasti myös jonkinasteiseen ihmiskauppaan, sillä Venäjän kaupungeissa ei itsenäisesti toosaansa kaupittele muut kuin ne, jotka ovat liian rumia/sairaita/narkomaaneja, etteivät sutenööreille kelpaa.
Einari oli syyllinen myös ultimaattiseen tyhmyyteen, josta saikin oikein asiaankuuluvan rangaistuksen. Toki hän sai myös ilmaista lääkitystä (turhaan).
Petroskoilainen tyttö oli tavallaan syyllinen taudin levitykseen, mutta toisaalta ei: luultavasti hän ei edes tiennyt tartunnastaan ennekuin oli myöhäistä (ja Venäjällä aina on myöhäistä). Jos hän oli tietoinen tartunnastaan ja levitti tautia, voin hyvin ymmärtää: hän oli saanut taudin huoratessaan, ja itsekin levittäisin oikein ilomielin kaikkea mahdollista, jos joutuisin patjaksi ällötyksille joka päivä.
Sanoin siksi anteeksiantajaksi kun semmoisia te naiset olette, syyllistätte meitä tavallisia mihinkään rikokseen syyllistymättömiä kilttejä ja kunnollisia miehiä kaikesta mahdollisesta ja mahdottomasta mutta vastapainoksi armahdatte p..koja joiden ei kuuluisi elää ihan yleisen turvallisuuden vuoksi. Em. on niin yleinen ja tunnettu ilmiö että sen vain tietää kun on naisista kysymys ja arvaa vaan v..tuttaako se olla aina syytettynä niiden p..kojen tekemisistä kun samaan aikaan niille ei saa tehdä mitään, pitää v..u ymmärtää s..na. Niillä jotka tulisi teloittaa tarkoitin lähinnä tuollaisia, niitäkin on paljon ja tuo uutinen tarttui ekana googleen:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201402060091909_uu.shtml
Tuossa sinun kuvailemassa tapauksessa sitä petroskoilaistyttöä tuskin olisi tänne edes tavoitettu oikeuden eteen tuomittavaksi, hoitakoon siis paikallinen järjestelmä sen. Einari olisi tullut laittaa oikeuden eteen, vähintäänkin kastroida, sulkea loppuiäksi ilman lääkkeitä maakuoppaan vedelle ja leivälle tai sitten se teloitus, nuo kaikki olisivat oikeudenmukaisia rangaistuksia koska tuleehan ihmisen joskus joutua myös vastaamaan tekosistaan toisin kuin nyt että einari palkittiin ilmaisella terveydenhuollolla, rangaistuiksi einarin panoreissusta jouduttiin me viattomat veronmaksajat. Einarin vaimon olisi tullut saada hyvitykseksi nähdä paskiaisen joutuvan vähän kärsimäänkin tekosistaan, nythän hän ei viattomana uhrina saanut mitään hyvitystä mikä on hyvin tyypillistä tässä yhteiskunnassa.
Tästä asiasta on tullut vuosikymmenien aikana juteltua miesten kanssa. Ikävä kyllä, kortsua eivät enemmistö kaipaile. Riittää kun luotetaan toisen sanaan taudittomuudesta.. ja tietty keskeytetty yhdyntä "onnistuu" raskauden ehkäisyksi. Jep..
Kauan aikaa sitten päätin suhteen mieheen, joka ei olisi halunnut käyttää kondomia mukavuus syistä. Pillereitä en silloin voinut käyttää. Ainoa vaihtoehto olisi ollut kierukka mutta se ei käynyt miehelle. Hän pelkäsi jos mahdollisesti kierukan langat pistäisivät vehkeen päähän..
Kunnioitan miehiä jotka kumia käyttävät.
Ihmiset eivät tajua, että se touhutippakin sisältää siittiöitä. Eli keskeytetty yhdyntä ei välttämättä auta enää mitään siinä vaiheessa. Ja moni tauti on pitkäänkin oireeton. Esimerkiksi klamydia voi olla jopa vuosia piilevänä ja kondyloomaa ei edes testata miehiltä. Eli vaikka olisikin käynyt testeissä ja saisi puhtaat paperit, voi silti kantaa kondyloomavirusta ja tartuttaa sen eteenpäin.
Ja hoitamatton klamydia tekee hedelmättömäksi. Se on tietysti siinä mielessä hyvä juttu, ettei tyhmyys lisäänny
Amikset ja muu roskaväki ei kumia käytä. Just oli lehdessä juttua, jonka mukaan ne jolla on matala älykkyysosamäärä tupakoivat, juovat aina perskännit ja harrastavat suojaamatonta irtoseksiä
Keskenäänkö ne miehet sitä seksiä harrastaa, vai miksi täällä ei ole mitään mainintaa naisen omasta vastuusta?
Naisille seksi "vaan tapahtuu". Nainen ei ole siitä vastuullinen
Käsittääkseni en puhunut naisista tai miehistä, vaan kondominkäytön välttelijöistä. Heitä löytynee molemmista sukupuolista, jotka sitä tekevät.
En kuitenkaan halua syytellä, jos nyt joku sortuu harrastamaan seksiä ilman kumia kertapanon kanssa. Halusin vain tuoda aktiiviseen muistiin joitakin seikkoja, jotka saattavat unohtua kun kaikki veri kiertää vain alapäässä.
Mahtaa veetuttaa ihan kunnolla, jos antaa yhden himon hetken sumentaa ajatteluaan, ja sitten huomaa että on tippurin vanki loppuelämänsä pahimmassa mahdollisessa tapauksessa.
Onko sexi harrastus? Vai kahden keskinen nautinto?
harrastus ytmeille
erkki täti on aivan oikeassa ja itse en saa kerta panoista mitään iloa ja nautintoa vaan rakkaimman kanssa saan siitä kaiken mutta olenkin yhden naisen miehiä oma nainen antaa parhaimman seksin ja rakkauden sitä tarvitsen en muita naisia