Väärin laihdutettu?

väärinlaihdutettu

Hei. Olen nyt vuodenvaihteesta pudottanut viisi kiloa hitaaseen tahtiin. Haluisin pielipiteitä siitä, kun itselle sopii parhaiten se, etten syö mitään aamulla/päivällä vaan eka ateria, minkä päivässä suuhuni laitan, on normaali päiväruoka (riisi/peruna/makaroni ja kanaa/kalaa/lihaa plus kasviksia ja salaattia). Sitten syön illan mittaan yhden appelsiinin, yhden maitorahkan ananasmurskan kanssa sekä kaksi hapankorppuviipaletta leikkeleineen. Tässä siin koko päivän syömiset.

Se, mikä huolettaa, on syömisten painottuminen iltaan. Mutta nukun päivittäin jonnekin yhteentoista, eikä aamulla ruoka maistu. Onko tästä jotain haittaa oikeasti? Kun minulla tuntuu, että tällä tavalla kuitenkin jaksan jatkaa, eikä olo ole koko ajan nälkäinen. Niin, juon kolmisen litraa vettä päivittäin.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalorilaskija

      moi, itse olen sitä mieltä että kalorit kannattaa nauttia aamulla ja päivän aikana. Itse olen nyt pikkuhiljaa laihduttanut 17kg, aloitan päiväni aina litralla vettä tyhjään vatsaan(aineenvaihduna lähtee paremmin käyntiin) ja sen jälkeen puuroa, lounaaksi syön yleensä jotain tosi säälittävää esim. rahkan tai raejuuston ja päärynän (johtuu siitä että omien eväiden ottaminen töihin on jokseenkin puuduttavaa), seuraavan aterian syön viiden aikaan jolloin lautaselta löytyy yleensä kanaa, kalaa tai lihaa ja kasviksia, riisiä pari kertaa viikossa. tämän jälkeen syön seuraavaa kerran aamulla, elimistö ottaa hiilarit puurosta paremmin vastaan kun on yön paastotilassa. pyrin siihen että saan päivittäin 1200kal. jos tunnen itseni päivällä nälkäiseksi napsin heldelmän, porkkanan tai smoothien välipalaksi, tärkeintä on että laihduttaminen ei ole pakkopullaa, koska silloin repsahdus tapahtuu ennemmin tai myöhemmin, käytä sellaisia ruokailutottumuksia mitä voisit käyttää oppuelämäsi.

    • aamupalako

      Pääasiahan on, että syöminen ei aiheuta suurta stressiä, saat tarpeeksi ravintoaineita ja energiaa ruuasta, et syö/napostele jatkuvasti ja verensokerit ei heittele sinne tänne (ts. olet vireä ja jaksat hyvin). Mutta esimerkiksi ruuansulatus hidastuu iltaa kohden, joten tästä syystä olisi yleiseti parempi syödä enemmän aamupäivästä ja kevyemmin illasta. Jos asia vaivaa, mieti miksi ruoka ei aamusta maistu? Mä en itsekään nauti mitenkään aamupalan syömisestä, mutta ainakin itsellä syy on se, etten millään haluaisi kuluttaa aamulla aikaa syömiseen ja ennenkaikkea ruuanlaittoon. Siksi teen jotain nopeaa ja pientä (esim. smoothie). Huomasin, että vireystila ja keskittymiskyky on parempia päivällä, kun syön tasaisesti heti aamusta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe