Olen 15 vuotias tyttö, 161 cm/63,5 kg. Tavoitteenani on 56 kiloa. Minulla on lihasta jonkinverran, ja ymmärrän, että se painaa, joten en vaakaa ota niin vakavasti. Mutta kesäkuntoon olisi tarkoitus päästä, jä muutenkin jatkaa elämää terveellisesti. Kysymys onkin - jos liikun ja syön näin, onko se mahdollista että olen tavoitteessani kesäksi?
MA: kävelen kouluun ja takaisin (5 km yhteensä), kuntosali
TI: koululiikunta, kuntosali, sulkapalloharkat
KE: tanssitreenit
TO: koululiikunta, kuntosali
PE: -- lepopäivä --
LA: kuntosali
SU: tanssitreenit
Ja sitten ruokailuni:
aamupala
> pikapuuro 130 kcal
> vihreä tee
lounas
> kouluruoka, lautasmallin mukaan
välipala
> maitorahka/kreikkalaista jugurttia
> puolukoita
päivällinen
> kotiruoka, lautasmallin mukaan
iltapala
> ei mitään, mutta jos olen käynyt illalla salilla, niin maitorahka
Haluan pudottaa 7 kiloa kesään mennessä
4
<50
Vastaukset
- hyhuy
vähän lisää ruokaa kehiin, aamupalalla puuron kanssa vaikka siivu ruisleipää tai hedelmä, ja joku pieni iltapalakin on hyvä syödä, vaikkei olisi puntilla ollutkaan. Liikut kuitenkin sen verran, että tarvit vähän enemmän ruokaa. Jos meet tolla linjalla niin riksinä on, että jossain vaiheessa sorrut sitten ahmimaan. Oot kuitenkin kasvavassa iässä eli ihan rohkeesti pikkusen lisää ruokaa! Turhan karkin ja sokerin, sipsit, mehut ja limpparit voit jättää pois kokonaan, myös kaikki valkoset vehnäpaskapullaleivät. Toki välillä saa herkutella, mutta kohtuudella. Jos pysyt ruodussa, niin kyllä sun jonkunlaiseen kesäkuntoon pitäisi päästä, onhan tässä nelisen kuukautta :)
- laihduttajakiinteyttäjä
Kiitos! Ruokavalioni on omien allergioideni vuoksi gluteeniton, joten pullahöttöä ei edes tule syötyä. Herkut totta kai pois.
- Rosvoroope
"En vaakaa ota niin vakavasti" Tuo on jo aika vakava merkki. Ehkä sun kannattas liittyä painonvartioihin, tai johonkin muuhun missä joku kattos sun karkinsyöntis perään.
- laihduttajakiinteyttäjä
Tarkoitin sitä että jos se ei tipu niin paljon kuin haluaisin, niin se ei välttämättä tarkoita että näyttäisin lihavalta. Enkä nyt edes näytä. Ylimääräistä toki on, mutta normaalin mitoissa mennään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503844
- 1053425
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342791Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262448- 201869
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51809- 1851756
- 271487
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3861459Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91238