Työ pilaa elämänlaatuni

työvituttaa

Työnteko pilaa elämänlaatuni, työ on fyysisesti raskasta vuorotyötä, työympäristö on ankea ja meluisa, ylipäätään työssäkäynti v1tuttaa, sinne pitää mennä vaikka ei jaksaisi, siellä pitää olla 8 tuntia päivässä, päivän parhaat tunnit menevät yleensä siihen ja korvaukseksi saa huonon palkan josta verottaja hyötyy enemmän kuin minä itse.
Toiset mainostaa nauttivansa elämästä esim. opiskelun välivuosina, sellainen on luksusta johon läheskään kaikki eivät voi päästä vaan työn orjana raadettava ainut elämänsä jollekin riistäjäfirmalle ja siitäkin vähästä valtio vie suuren osan välistä heittäen senkin rahan hukkaan johonkin kreikkalainoihin.
Voi v1ttu että voi ihmiselämä olla surkeaa, miksi ei voi olla jotain perustuloa että halutessaan saisi vaikka välillä pitää vapaavuoden ja nauttia vaihteeksi tästä ainoasta elämästään??!!

13

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vapaalle

      Koeta saada Vuorotteluvapaa järjestetyksi,vaikka se kokonainen vuosi.

    • Vitutus-

      Tuota se on. Mua kans vituttaa työ. Ei oo yhtään haastavaa.

    • nallekin

      Olet oikeassa työ ottaa enemmän kuin antaa varsinkin sellainen jossa joutuu oikasti tekemään jotain eikä selviä pelkästään tarinoimalla. Joka tapauksessa suurin osa työstä mitä tehdään on vahingollista ihmisille sekä ympäristölle. Luonnollisesti johtajat tosin hyötyvät suuren palkan ja etujen myötä.

      Eikä heitä kiinnosta meneekö lopputuote sotilaallisiin tarkoituksiin vaiko minne lie kunhan rahaa vain tulee.tämä on totuus. Orjatyö ei koskaan lopu maailmasta se vaihtaa vain muotoaan. Kaikenlaiset karenssit pitävät huolen että tavallisella ihmisellä ei juuri muuta mahdollisuutta ole kuin tehdä työtä joka ei hyödytä muuta kuin pientä osaa maapallon väestöstä ja joka loppujen lopuksi tuhoaa maapallon.

      • eläkeukko

        Ryhdypä kokeeksi vaikka yrittäjäksi. Se antaa mahdollisuuden Tehdä kaikkea kivaa. Ei ole pakko olla kenenkään orjana. Tittelinkin voi ottaa ,toimitusjohtaja. Niinä aamuina kun ei huvita, tai jaksa muuten vaan viihteen jälkeen kääntää korkeintaan kylkeä, ja ajattelee , kerkeäähän nuo hommat tehdä vielä.
        Sitten kun haluat vielä hyötyä pyydät Te keskukselta että saisit kurssittaa 20 uutta virkeää työntekijää firmaasi.
        Kun sitten et enää loppuun palaneena jaksa tehdä mitään voitkin mennä uusiutuneena ihmisenä kortistoon.
        Sieltä sinut kutsutaan johonkin yleishyödylliseen toimintakeskukseen työnjohtajaksi.
        Entinen yrittäjä ja toimitusjohtaja


    • kainovienola

      Aloittaja hyvä, ehkä voisit kokeilla elämää ilman työtä. Voi sitä vapautta ja nautintoa! Sossun alennetulla toimeentulotuella.

      • xwrvyum

        Niin tai ehkä johtajat voisivat alkaa kantamaan sitä vastuuta mikä heille kuuluu ja mitä ovat vältelleet. Tähän saakka on nautittu vain eduista ja siirrelty palloa toisille ja kerrottu valheita tyyliin että kyllä meillä hoidetaan ja kyllä meillä asiat ovat kunnossa. Annettu väärää kuvaa muulle maailmalle.


      • työvituttaa

        Olen minä joskus ollut työtönkin eikä sekään ollut herkkua rahattomuuden vuoksi. Tämä yhteiskunta on jotenkin perustavalta laadultaan viallinen, aina on tavallisen ihmisen kannalta elämä vinossa jotenkin olennaisella tavalla :-/


    • 3210

      työtä sinun pitää tekemään jotta leipää syöt....eikö asia selvä.

      • raadappaitse

        raamattu on vissiin orjuuttajien kirjoittama, ei ihme että kirkosta erotaan massoittain tänä päivänä...


      • eläkeukko
        raadappaitse kirjoitti:

        raamattu on vissiin orjuuttajien kirjoittama, ei ihme että kirkosta erotaan massoittain tänä päivänä...

        Ei vissiin ,vaan niin..Raamatulla ja Jumalan pelolla ihmiset ennen pidettiin kurissa. Se oli ainut kirja jonka ohjeilla mentiin.


    • eikiiinnosta

      Työpäivän jälkeen ei jaksa mitään harrastaa tai ei voi vuorotyön takia.
      sitten kun tinkii kaikesta ostovoimasta ja harrastuksista niin ei kannata ihmetellä miksei paskaduunit maistu. Saiso edes kunnon palkkaa mutta kun ei saa sitäkään

    • ghgfjj

      Opintoja? Täyttyykö aikuiskoulutustuen edellytykset? Opintovapaatahan työnantajan pitää myöntää.

    • eläkeukko

      Työpaikka ei ole mikään viihtymispaikka. Se on paikka jossa tehdään ne työt johon sinut on palkattu. Vapaa-aika on sitä varten että silloin viihdytään.
      Tietenkin on hienoa että jaksat kuitenkin ajatella miten olisi kiva makailla vaikka etelän auringossa kun toiset sen maksaa.
      Jonkun on vaan ne työt tehtävä, on se sitten mukavaa tai ikävää.
      Itsekkin pitäisin sen 600e kk mieluummin eläkkeestä itselläni ,kuin antaisin sen toisten elättämiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8485
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4598
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      55
      3654
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3156
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2920
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2616
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2083
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2066
    Aihe