Millä tavalla laihduttaa 100%?
Punnitsemalla ja kirjoittamalla kaiken, ihan kaiken mitä syö ja kuinka paljon liikkuu joka päivä.
Minulla laihdutus ollut hidasta, heti kun aloin kirjaamaan kaiken ylös, nyt lähtee -1kg viikkovauhtia ihan normi ruualla.
Tärkeäähän tässä on osata punnita kaikki. Tosi moni luulee, että perusruuassa on vähemmän kaloreita kuin niissä oikeasti on. Jos ei pysty punnitsemaan, niin sillloin pitää laittaa yläkanttiin kalorimäärät.
Tällä tavalla vaihdutat 100%
13
<50
Vastaukset
- 100varmuudella
Oho, piti kirjoittaa laihdutat, ei vaihdutat, hah!
- jooohhhh
Hah joo mä en punnitse mitään kyllä tuon nyt silmällä näkee mitä lautaselle mättää ja jättää ne turhat mässyt vähemmälle ei ole vaikeeta
- Läskisoosia
Ihan oikeasti, ei kukaan jaksa ikuisesti punnita jokaista suupalaa. Kaloreiden laskeminen on tätä nykyajan hapatusta enimmäkseen ja hyödyttää eniten niitä painonhallintapalveluita jotka markkinoivat itseään jollain kalorinlaskentaohjelmalla. Eihän ennenkään kaloreita laskettu ja ruokaa punnittu, hyvin silti pärjättiin eikä ylipaino räjähtänyt käsiin. Ennen osattiin ajatella - myös ajatella mikä on kunnon ruoka. Ei sitä piiperretty salaatin voimalla päivästä toiseen, ja oltu aina nälissään....
- Kyy-ynel
Jos laihduttaa 100%, on kuollu.
- LaihdutuEiOleVaikeaa
Höpöhöpö. Yhtäkään suupalaa ei tarvitse punnita. Voi vilkaista tuotteiden energiasisällön jos on epävarma siitä mitä suuhunsa laittaa, mutta muuten ei tarvitse tehdä muuta kuin syödä terveellistä ja monipuolista ruokaa säännöllisin välein ja pitää annoskoot pieninä.
- hffdjkdfkj
Ei tarvitse punnita eikä ole paino-ongelmaa. Ei tarvitse myöskään tuijotella kaloreita kun syö terveellisesti ja liikkuu / treenaa. Oli maailman paras ratkaisu rikkoa vaakansa. Sen lisäksi että paino pysyy samassa, mielenrauhakin on voitettu takaisin.
- lalaloo
Haha anteeks ku sanon näin mut siis ku tossa sanottiin vaan että kun kirjoitat kaiken ylös ja punnitset niin laihdun - eli vaikka syön pitsaa ja hampparia - ja kirjoitan ne ylös niin silti laihdun?? Nojoo joo vitsi vitsi.. Oishan tuo hyvä mitta en kyllä ite jaksais alkaa aina punnitsee ja merkkaa. :D
- hullun.hommaa
Sen voisi vielä kestää, että tekisi viikon ruokalistan etukäteen ja sitten kirjaisi kaikki ylimääräiset napostelut, mutta että kulkea muistivihkon kanssa kaupungilla jos sattuu ostamaan jotain hiukopalaa, vaikka banaanin tai juomaan kupin teetä.. ei hemmetti sentään. Ei sovellu tällaiselle raavaalle miehelle sitten mitenkään.
- eikueivaantajuu
en nyt ymmärrä tota otsikkoa/kysymystä, laihtua 100 %, siis laihtuuko tää tyyppi nolla-kiloiseksi?
- huolestuttavaa
Missähän vaiheessa se on jo menossa?
- tosi.laihax
Kovat lupaukset 100 %
ja 100% varmuudella. Ite en ainakaan suostuis kuihtuun kokonaan pois.
- hinski
Minä kirjoitan kalorit ylös, mutta en punnitse. Silmämääräisesti laitan esim.2 kauhallista riisiä tms. Ko on lukenu niitä kaloreita niin paljon nii melkeen osaa arvata ulkoa paljonko jossakin on, jos esim. sattuu kaupungila hotkaseen jonku välipalan. Ja niin kyllä tuo aika rasittavaa on että joutuu jokapäivä kirjata ylös, mutta sitten ku olen laihtunut tarpeeksi, niin en kyllä kirjoita enää yhtään mitään!
Punnitus on jo tapa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait263170Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3853Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68770Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3740Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha53674Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601- 41560
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20559Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3549- 40531