Luotettavia työpaikkoja Irlannissa ja Englannissa

sinna35

Koulutukseltani olen markkinointiin suuntautunut tradenomi. Olisin kiinnostunut työskentelemään suomenkielisissä asikaspalvelutehtävissä em maissa. TOP LANGUAGE JOBS-sivuston kautta haetaan ajoittain cc- alalle Irlantiin ja UK:hon asiakaspalvelusta kiinnostuneita henkilöitä. Hiukan kyllä epäilyttää nuo rekrytointifirmojen työtarjoukset, toisin sanoen paras vaihtoehto lienee olla yhteydessä suoraan työnantajiin.

Kysyisinkin siis, voiko joku ystävällinen ulkomailla työskennellyt henkilö suositella jotain luotettavaa firmaa, josta voisi töitä kysellä. Suomessa olen tällä hetkellä työttömänä ja olen lähdössä sillä asenteella, että aikomukseni on olla maassa pidempään. Lisättäköön, että olen kohta 35 v, joten tässä iässä ei enää lähdetä hyvin vuoksi "kokeilemaan" ulkomailla työskentelyä pariksi vuodeksi.
Minulla on kyllä vuosien varrelta kansainvälistä kokemusta:olen opiskellut sekä tehnyt vapaaehtoistyötä ulkomailla, joten en ole täysin "ummikkona" maailmalle lähdössä. Kiitän etukäteen, jos joku vaivautuu ASIALLISESTI vastaamaan.

4

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exirkku

      Irlannissa ja UK:ssa on todella paljon rekryfirmoja ja niiden kautta on siis myös paljon toimintaa. Periaatteessa ovat ihan luotettavia, maksavat ajallaan jne. Niiden tarjoamat työt on pääosin aspaa/teknistä tukea call centereissä. Ei mitään kivaa duunia, mutta siitä on hyvä lähteä liikkeelle. Noi firmat yleensä tarjoaa jonkunlaisen relocation-rahan ja auttavat pankkitilin avaamisessa ja muissa paperijutuissa. Sitten kun on muutaman kuukauden ollut kohdemaassa, kotoutunut ja saanut paperiasiat kuntoon, voi hyvin etsiä jotain "oikeita" töitä.

      Itse en ole ollut UK:ssa, joten sieltä en osaa nimetä mitään rekryfirmoja, mutta esim. jobs.ie ja irishjobs.ie ei taida ilmotella yhtään sellaista rekryfirmaa, jonka kyytiin en uskaltaisi hypätä.

    • menolippumaailmalle.com

      Hei Sinna, olen itse ollut asiakaspalvelu/tekninen tukihenkilö tehtävissä Irlannissa, Italiassa, Puolassa, Ruotsissa ja Hollannissa. Ylläpidän www.menolippumaailmalle.com -sivustolla suomenkielisille tarkoitetttuja ulkomaiden työpaikkoja. 35-vuotias ei ole liian vanha em. tehtäviin, sillä yleensähän tämäntyyppisiä töitä tehdään vain vuosi, pari. Minullakin oli joskus työkavereina henkilöitä, jotka olivat lähteneet ulkomaille vasta eläkkeelle jäätyään.

    • JobsForFinnish

      Hei Sinna! Jos etsit viela toita, niin Iralnnissa olisi juuri nyt avoinna paikka suomea osaavalle! Tyo on asiakaspalvelua eika sen kummempaa kokemusta tarvitse olla. Palkka on 21 500 bonukset/vuosi ja yrityksella on kiire saada suomalaisia tiiminsa niin tyopaikan saanti ei pitaisi olla kovin vaikeaa. Olen itse harjoittelijana kansainvalisessa rekry yrityksessa Dublinissa ja kyseinen yritys on asiakkaamme. Tassa linkki kyseiseen tyohon:

      http://www.careertrotter.eu/jobs/finnish-speaking-customer-support-with-feeling-for-sales-needed-for-cork

    • Dublinista

      Hei,

      Eli ainakin Dublinissa on aika vahvasti työnhakijan markkinat juuri nyt. Riippuu hieman mitä haet, mutta alla listaa.

      Aspa hommia palkka 20-30K EUR vuodessa seuraavilta firmoilta. HP, Xerox, Stream, Sandvik, Google ja Manpower (yleensä IBM:lle). Pari lääke firmaa ja pankkia palkkaa täällä myös aina välillä call center hommiin Suomen kielen vaatimuksella en nyt muista nimiä. (alle 25K EUR on vaikea tulla toimeen Dublinissa)

      Fiksumpia hommia 30-80K EUR rekryää jatkuvasti SalesForce, Google, IBM, LinkedIn, Facebook, twitter, New Relic, Dropbox, Workday, Citrix ja Microsoft. Näissä on tarjolla kaikkea aina markkinoinnista, projektin hallinnasta, koodauksesta, myynnistä, johdosta jonnekin teknologia konsultointiin. Koska useimpien osalta Dublin on koti Euroopan pääkonttorille niin saatat taasen saada kielestä etulyönti asemaan. Varsikin myynti, markkinointi ja projektin hallinta hommissa.

      En ole koskaan ollut täällä rekry firman kautta töissä, mutta kuulemani mukaan tilanne on siltä osin paljon suomea edellä. Kaikki sopimukset ovat koko aikaisia kunnon vuosi lomilla, ja firman omaa työntekijää vastaavilla ehdoilla ja palkalla.

      Parissa asiassa tulet kuitenkin varmaan häviämään jos vuokrafirmaan menet. Internaalit saavat yleensä firman eläkkeen ja sairasvakuutuksen. Vuokra firmoissa näitä ei kuulemani mukaan ole, kun laki ei pakota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe