olemme olleet vaimoni kanssa naimisissa noin 14 vuotta ja on mennyt suht hyvin ylä ja alamäkiä niin kuin varmasti kaikilla parisuhteessa elävillä.Mutta asiaan,tapasin keväällä ravintolassa naisen,jonka kanssa tanssimme muutaman kappaelleen,huumori kukki ja tulimme hyvin juttuun mutta se jäi siihen.Jonkun ajan kuluttua tapasimme taas sattumalta samassa ravintolassa,kävi samoin tanssimme ja juttelimme niitä näitä,vaihdoimme puhelin numeroita,lähetimme silloin tällöin viestejä,mutta hyvin harvakseltaan kyseltiin kuulumisia ym.muuta,mutta ei mitään salaista.En viitsinyt kertoa tästä vaimolleni koska en pitänyt sitä millään tavalla tärkeänä,eihän mitään sopimatonta ollut tapahtunut,enkä myöskään poistanut viestejä puhelimesta.Erräänä yönä vaimo kuitenkin kävi lukemassa puhelimesta viestit ja soppa olikin sitten valmis,hirveetä huutoa ja raivoa,että muka petän häntä ja käyn huoraamassa.Yritin selittää että mitään ei tapahtunut ja että mulla on puhdas omatunto,mutta mikään ei auta.mykkäkoulua jo viikko.mitäs teen naiset vastatkaa.
mietenhän tässä käy
pettäjäkö
3927
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näinhän se alkaa. Tapasin kivan miehen, jonka kanssa `synkkasì´ heti. Ei kuitenkaan muuta kuin puhuttiin, aivan kaikkea. Kolahti. Hän otti yhteyttä muutaman viikon kuluttua, kun vaihdoimme kuitenkin sp-osoitteet, JOS vaikka joskus olisi tullut kirjoiteltua. Siitähän se sitten lähti... ensin muutama rivi... ja taas muutama, kunnes viestit kulki tiheästi. Mitään siis ei ollut tapahtunut vielä. MUTTA... teillä ei ole luottamusta, jos vaimosi katsoo kännyäsi, teiltä puuttuu SE JOKIN, tai no, näin meillä ainakin. Siitä ei ole paluuta. Kyllä pitää olla reilu peli, mutta joskus vaan on liian myöhäistä. Mieti, mitä todella haluat?
Hei varmaankaan se ei ole se syy luottamuksem puutteeseen että vaimo katsoo kännykkään. Mies tässä rupesi jo rikkomaan "viattomasti" luottamusta viattomalla viestinnällä eli synkkasi hyvin ja se voi johtaa lopulta mihin tahansa.
Ei kuitenkaan pidä mennä suurentelemaan asiota. Ihmiset tekevät virheitä ja joskus se luottamuskin saattaa horjua. Noin pitkään yhdessä alkuperäinen pari ollut niin luulen, että sitä järkeä löytyy myös vielä lisää. Alkuperäisen miehen tulisi todella kertoa että mitään ei tapahtunut, että he vaihtoivat nroita mutta hän ei ymmärtänyt sitä miltä se voi vaikuttaa. Antaisi vaikka vaimon soittaa tälle naiselle jos asiat ei muuten järjesty ja lopettaa yhteydenpidon tähän naiseen.
Jos eroa ollaan heti jo tässä tilanteessa miettimässä että mitä suhteesta oikein puuttuu niin ei olisi yhtään pitkäaikaista suhdetta olemassakaan. Ehkä tämä on hyvä herätys miettiä, että mitä voitte tehdä suhteellenne nyt. Se luottamus pitää ansaita molempien ja on turha lähteä syyttelemään että kenessä on vika. Avointa keskustelua teille ja pyydät anteeksi, että et ymmärtänyt että loukkasit vaimoasi tuolla asialla ja sanot myös että ei ole mukavaa että toinen katsoo kännykkään. En tosin tiedä onko teillä muutenkin tapana avoimesti selata toisen kännyköitä (useilla on) ja jos niin kerro että ei siinä viestittelyssä ollut mitään pahaa joten sitä et suoraan salaillut vaimoltasi. Toisaalta olisit voinut itsekin kertoa. Kertomisesta tulee se luottamus toiseen varsinkin jos tapailut ja yhteydenpidot ja kaveeramiset on toista sukupuolta olevien ihmisten kanssa.
Uskon että ihan järjellä saatte asiat ratkaistua, olettehan noin pitään yhdessä olleet, joten tiedätte kyllä mitä parisuhde vaatii ja työtä sen eteen pitää tehdä. Vielä ei todellakaan ole liian myöhäistä, vaan tämä on vasta ensi merkki ja herätys että nyt teidän pitää tehdä luottamuksen ilmapiiri jälleen toimimaan.
Ja kuten jokainen ihminen tuossa tilanteessa, olettaa hän pahinta. Eikä hän kauhean väärässä ole koska kerta olet toisen naisen kanssa viestitellyt mutta et siittä ole vaimollesi maininnut olet tiennyt tehneesi väärin. Nyt vain kerrot kuinka asia oikeasti on ja vastaat hänen kysymyksiinsä uudestaan ja uudestaan. Jos ei muuta niin anna hänen soittaa kyseiselle naiselle. Tietenkin viisaana miehenä lopetat yhteyden pidon tähän toiseen naiseen.