Kyläilystä anoppilassa

Anoppi suuttui kun huomautin puolihuolimattomasti että on sen mummin hyvä joskus tutkia omiakin kaappejaan. Ongelmana on ollut liian innokas papereiden ja yleensäkin kaikkien hyllyjen tutkiminen. Jos pyydän anoppia katsomaan lapsia käydessäni asiolla, hän penkoo koko talouden läpi. No, nyt ei ole käynyt pariin kuukauteen... Muilla kokemuksia, anoppien mielipiteitä haluaisin kuulla erityisesti. Oletteko poikanne asunnossa kuten kotonanne?
31478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

lapsenkaitsijaksi. Ei anopilla ole mitään asiaa papereillesi; seuraaavan kerran anoppilassa, rupeappa tutkimaan anopin papereita.

Meillä äidilläni oli sama syndrooma, kunnes mies kirjaimelliseti nosti anoppinsa ulos. Itse olin liian monta kertaa jo huomautellut samasta asiasta. Nyt elellään ihan omassa rauhassamme, suosittelen.

Äänestä
  • Meillä oli anoppi tasan yhden kerran lasta kaitsemassa eikä toista kertaa tule. Hänkin tutki paperit ja paikat ja arvosteli kotiamme ja asioitamme lapsellemme meidän poissaollessa. Kun tulin kotiin anoppi motkotti vähän siitä sun tästä ja arvosteli minullekin meidän juttujamme. Karseaa käytöstä. Eipä enää anoppi pääse meille kun valvotusti kerran vuodessa: poikamme synttäreille.

    Äänestä

  • kerran kokenut kirjoitti:

    Meillä oli anoppi tasan yhden kerran lasta kaitsemassa eikä toista kertaa tule. Hänkin tutki paperit ja paikat ja arvosteli kotiamme ja asioitamme lapsellemme meidän poissaollessa. Kun tulin kotiin anoppi motkotti vähän siitä sun tästä ja arvosteli minullekin meidän juttujamme. Karseaa käytöstä. Eipä enää anoppi pääse meille kun valvotusti kerran vuodessa: poikamme synttäreille.

    sehän on vaan hyvä että ei tarvii olla lapsenpiikana kun hoidatte itse asianne.Lapset kyllä on mukavia,mutta kunnioitusta molemminpuolin.Kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minja70 kirjoitti:

Anoppi suuttui kun huomautin puolihuolimattomasti että on sen mummin hyvä joskus tutkia omiakin kaappejaan. Ongelmana on ollut liian innokas papereiden ja yleensäkin kaikkien hyllyjen tutkiminen. Jos pyydän anoppia katsomaan lapsia käydessäni asiolla, hän penkoo koko talouden läpi. No, nyt ei ole käynyt pariin kuukauteen... Muilla kokemuksia, anoppien mielipiteitä haluaisin kuulla erityisesti. Oletteko poikanne asunnossa kuten kotonanne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu