mikä poni minulle?

Tiitiäinen

Oon 32kg ja 134cm niin kuinka korkea pitäs olla säkäkorkeus ponilla jolla ratsastaisin säännöllisesti / joka päivä. Ja mikä ponirotu sopis parhaiten? ite oon miettiny shettistä tai welshmountainia (sec A). Auttakaa :)

6

82

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D-X

      Herrajestas oot läski! Hyi Dx

    • Rosika

      D-X Älä puhu p---aa! Oletpas ilkeä! Tiitiäinen on normaalipainoinen! Millä tallilla hyväksytään noin ilkeästi puhuvaa porukkaa? Toivottavasti olet ainoa laatuasi.

      Ja Tiitiäiselle: Oletan että olet kasvava vielä joten suosittelisin hieman liian isoa ettei heti käy pieneksi. Mutta kuitenkin niin hyvä käsiteltävä että pärjäät sen kanssa.
      Kannattaisi ostaa n. 130 cm:nen poni, rotua en osaa sanoa. Ainakin Tanskalaiset risteytykset ovat hyviä, jos sellaisen löydät. Riippuu ratsastustaidostasi, tavoitteistasi, yms. millainen sinulle sopii.
      Shettistä en suosittele, se jää kohta pieneksi.

      (Vastaan tässä Kasiron puolesta, olen hänen sisarensa)

    • Tiitiäinen

      Joo hei kiitos D-x ! <3 Tulikin hyvä mieli. :)

      Ja Rosika, en kasva enää kun olen lyhytkasvuinen. :D Tottakai kaikki ponit on yksilöitä, että luonne vaikuttaa siihen kuinka hyvin pärjää, mut siis lähinnä mietin sitä kun yleensä puhutaan että ratsukon täytyy näyttää sopusuhtaiselta, niin mikä on se sopiva suhde suunilleen?

    • Rosika

      Aha, sitten sanoisin että ponin säkäkorkeus sinun hartioidesi korkeus. Se on hyvä lähtökohta. Jos olet sirorakenteinen, ota siro poni. Jos olet tanakkaa tyyppiä katso rotevampi poni. Silloin näytätte sopusuhtaiselta parilta. Onnea ponin etsintään.

    • Tiitiäinen

      Okei. Kiitos paljon :)

    • jassujaeve

      Minulla tuli ainakin ensiksi mieleen piensuomenhevonen ja walesinvuoristoponi mut niitä ei oikein saa ihan kaikkialta myös jonkinlainen welsh-poni tai arabiristeytys olisi varmasti sulle sopiva

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10605
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      88
      7491
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7377
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7346
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7321
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7269
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6672
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6506
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      85
      5725
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5515
    Aihe