Este pelko

P04rPi

Moikka, osaisko joku auttaa? Mua jännittää yleensä aina ennen estetuntia. Olen ollut yhdellä toisella tallilla estetunnilla (mua jännitti sillonkin), mutta nyt vaihdoin tallia ja oon menossa tiistaina estetunnille ja mua jännittää vaan ihan hirveesti (Een tiiä miks?) . Tällä tallilla mua jännittää just ennen kun lähetään kävelemään maneesiin, enkä tiiä miks. Ja hevonen aistii pelon (tai niin ainakine olen käsittänyt). Ja mua pelottaa että se kieltää (edellisellä tallilla hevonen vaan kielti ja mä tipuin esteen päälle, pari kertaa sain sen hyppäämään ja sit se taas rupesin kieltämään yksi asia mua jäi pelottaa: se heppa ensin muka kielti ja sitten yks kaks paikoiltaan hyppäsi sen esteen ja melkein tipuin. ) Niin sitä apua tohon pelkoon? Kiitos, jo tässä vaiheessa!

5

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P04rPi

      Apua!!

    • tallityttö

      No voisithan kysyä yksityistuntia, jossa opettaja voisi sitten vaikka "taluttaa" esteen yli ja sitä kautta pelon yli. Kannattaa myös yrittää ajatella että hevonen ei välttämättä kiellä esteillä ja yrittää vaan rentoutua.

    • Fagge

      Kerro opettajallesi pelostasi. Ja tuo yksityistunti-idea on tosi hyvä. Ja hevonen voi usein kieltää, koska ratsastaja ei ratsasta hevosta kunnolla esteelle, joten ennen estettä, muista pohkeet ja sano vaikka HOP! Ja jatka tuota niin kauan, kunnes olet saanut tarpeeksi itsevarmuutta. Koita rentoutua ja muista turvaliivi ja kypärä aina kun hyppäätte, turvaliivi auttaa melkein jokaisessa tippumisessa. Ja jos nyt sattuu niin käymään, että hevonen pääsee kieltämään, koeta pitää harjasta kiinni. Ja aina jos saat mahdollisuuden päästä rodeohärän kyytiin, mene! Rodeohärät ovat mainiota harjoitusta! :D

    • P04rPi

      Okei, viime tunnilla mentiinkin jostain syystä puomeja(joka oli tietysti helpotus minulle) ja sain vähä lisää itsevarmuutta. Kun sanoin opelle niin se lupas että saan sille tunnille kiltin ratsun ja ei mennä korkeita esteitä.

    • Tallityttö

      Sinulla on siis aika ikäviä tilanteita estetunneilla ymmärrän hyvin miksi sinua on pikkuisen jännittänyt. Kerro aikuiselle pelostasi ja että jos hän voisi auttaa sinua siitä yli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5626
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      96
      4853
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4804
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      391
      2359
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      130
      2266
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1996
    7. 109
      1876
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1607
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1203
    Aihe