Kaipaisin hoito-ohjeita, olen menossa tänään teettämään itselleni lisko tatuoinnin selkään (selkärangan viereen), eli mitä muuta annatte ohjeeksi kuin että sitä pitää rasvata, ei saa hikoilla....?!?
Kiitos kaikille vastanneille.
Kiitos kaikille vastanneille.
Vastaukset 4
Vanhimmat
1) väh.(!) 2vkoa pois saunasta,uimahallin kloorivedestä,... pitää ihokerros sen verran nääs parantua.(itse hoitelin lähemmäs 4 vkoa parantumista-halusin taata onnistumisen.ylisuojelua ehkä,myönnän -mutta hoitaisin yhtä kauan seuraavaakin tatuointiani jos sellaisin ottaisin)
2)hyvä rasvaus a ja o.kuva ei sais periaatteessa pahemmin kuivua,meikäläisellä neuvottiin(tosin itsellä lisko nilkassa,joka on kyllä äärimmäisen kuiva alue)
3)ei saa raapia/kynsiä ( muita itsestään selvyykiä...)
Toivottavasti tatuoitsijasi antoi ohjeet hoitoon, sillä se kuuluu hyvän tekijän ammattitaitoon!!!
HUOM!: älä säikähdä jos kuvaa rasvatessa irtoaa väriä(siis "kuvaa itseään")se kuuluu asiaan,kun iho paranee.Kuva ei katoa mihinkään loppupeleissä=)
PARANEMISIA!
PS. hyvin hoidettu ja tehty tatuointi paranee täysin hyvin(kuten itselläni).On tapauksia,joissa tatuointi tehty jotenkin ihmeellisesti väärin(!?!), jolloin iho rupeaa kupruilemaan kuvan kohdalta tms.
Minulle ainakin on sanottu että ei sitä tatuointia saa kyllä ihan ylettömästi rasvatakkaan että jotain 3-4 kertaa päiväs parin viikon ajan
Asiantuntevasta puljusta kyllä saa mukaan hoito-ohjeet tai ainakin pitäis saada pyydettäessä.
Moro!
Itse olen saanut hoito-ohjeeksi laittaa säännöllisesti HELOSAN-voidetta. Ei saa raapia, rupia ei saisi rapsutella. koska tatuointi tulee epämääräisen näköiseksi.Pese laimennetulla saipuavedellä, älä hankaa. Näillä ohjeilla olen pärjännyt 11 vuotta.
T: Ninni