Vaalien jälkeen pummituet ovat historiaa. Alkaa työnteko maistumaan, kun loisimisesta ei makseta jatkossa palkkaa.
Tuet katkaistaan
KELA
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Todellisessa maailmassa työttömyyden pääsyy on liian hyvä sosiaaliturva tai työttömän laiskuus, eikä työpaikkojen väheneminen. Suomesta ja koko Länsi-Euroopasta on siirtynyt valtavasti työpaikkoja Aasiaan ja Itä-Eurooppaan ahkeramman, osaavamman ja vastuullisen työvoiman perässä.
Etenkin eläkeikää lähestyvien ihmisten työllistyminen on meillä muita maita vaikeampaa sosiaalitukien vuoksi. Ongelma on työn vastaanottamishalussa
Parantamista olisi myös työnantajien eduissa. Pitäisi olla hyvä syy palkata joku. Nyt ei ole syytä palkata ketään Suomessa. Ja palkkaaminen pitää olla aina maksajalle riskitöntä.
Tasan 25 vuotta sitten vuonna 1990 oli Suomen työttömyysaste 3%, vaikka sosiaaliturva oli ansiotasoon nähden paljon runsaskätisempää, kuin nykyään ja silti eivät ihmiset joukolla heittäytyneet työttömiksi. Mites tämän selität ja koskahan päästään takaisin samoihin lukemiin? Ja miksi kummassa vapaassa markkinataloudessa valtion pitäisi vähentää työnantajan riskejä ja täten vääristää kilpailua, yrittäminenhän on riskinottoa.
Yrittäminen on työntekoa, ei riskiä
Yrittäminen on työntekoa, jota työkkäri ei työttömälle työnhakijalle salli.
Nyt jo näkyy yleisellä teillä se eri laki suus kun ajetaan kuin viimmeistä päivää!.
Alla on mersu, pemari, jakuari, pentley yms ajopelit kiitää uutuuttaan hirmusta vauhtia. Se kaikkialla oleva talvinopeus rajoitus EI KOSKE EDELLÄ MAINITTUJA!, Köyhä karvalakin omistajaa kylläkin,
Heh, todellisessa maailmassa ainoastaan Kokoomuksen äärilaita kannattaa ehdotustasi ja Kokoomus tulee olemaan vaalien häviäjä, joten keep on dreaming :D
Ei katkasistu viime vaalienkaan jälkeen vaikka kokkarit sai murskavoiton, päin vastoin tukia korottettiin. Nyt kun kokkarit saa murskatappion niin tuet kaksinkertaistuvat (sisäpiirin tieto).
Kokoomus ehdottaa työttömysyturvan vimeistä ikääntyneiltä, kuka työllsitää meidät liki 60 vuotiaat, joilla pitkä työura ja potkittu ulos, olisi mahdollisuus työttömyysputkeen kun 500 päivää loppuu ja tänä vuonna tulee 60 v täyteen, mutta voiko Kokoomus jos pääsee hallitukseen viedä sen meiltä heti pois?
Älkää äänestäkö Kokoomusta, ajaa vain rikkaiden asiaa, työttömät ja eläkeläiset ajetaan ahtaalle, isoihin eläkkeisiin ja tuloihin ei kosketa.
Jokaisen kannataa käydä äänestämässä ja Sdp vastustaa työttömysyturvan heikennyksiä
Minä en pidä iseäni pummina, kun tein töitä 43 vuotta yhteensä ja maksoin veroni, työt olivat pienipalkkaisia joten päiväraha pieni, HUUTAVA VÄÄRYYS jos sekin viedään pois Kokoomuksen toimesta.
Kukaan ei meitä vanhoja palkkaa!!!
Turhaa pelkäät. Kokoomus ei oppositiosta käsin pääse enää sotkemaa yhtään mitään. Suomi sai juuri huomautuksen, että etuuksien taso on liian matala. Tukien taso on noussut joka vuosi ja niin käy jatkossakin.
Olen itsekin 60 ja pian lisäpäivillä. Olen tosi tyytyväinen korvausten tasoon. Perusturvan 100€ korotus nosti omaa päivärahaa 214€/kk. Nyt päiväraha olisi laskenut 82€/kk, mutta sekään ei koske meitä
ansioituneita työn sankareita. En ole ikinä äänestänyt kokkareita ja kehoitan kaikkia työttömiä tekemään samoin.
Tutustukaapa vaikka IPU:n vaaliohjelmaan. Siinä ei syyllistetä tavallista kansaa, vaan nähdään suomalaiset paremminkin yhtenäisenä joukkona. He ajavat yhteistä hyvinvointia koko kansalle. Siksdi äänestän Itsenäisyyspuoluetta, IPU:a.
Vaalikone tarjosi itselleni ehdokkaita IPU:lta, PS:ltä, sekä Muutos2011:sta.
PS on jo äänestetty ja nähty. Muutos2011:sta on ihan hyviä ehdokkaita, mutta ovat varmaan liian pieni puolue - mutta IPU:n ehdokasta voisi kyllä äänestää. Ovat minulle sopivin kaikista puolueista vaalikoneen yhteensopivuus-prosenttienkin valossa. :)
Jos miljardiluokan yritystuet lakkautetaan, joutusit sinäkin poika kortistoon.
Verovaroista maksetaan monen suomalaisen palkka. Yritykset eivät tuota palkkatuloja, valtio maksaa. Maataloustuista ei uskalla edes puhua.
Joko aloittaja laukesit?
Perus tuet poikki ja monella menee luottotiedot niin moni ei sen takia enää mene töihin... Kuka voittaa? Vouti vie kaiken!
Kalervolle tämä tapahtumaketju on liian monivaiheinen tajuttava. Kalervo osaa sisäistää asiakokonaisuudessa vain yhden lauseen verran tietoa - ja senkin ilman syyn ja seuraksen ymmärtämistä.