Tutkikaapa hänen musaa, jossa yhdistyy kansainvälisyys ja suomalaisuus.
Tyylinä perinteisempi iskelmä, maailman iskelmä ja jazz.
Mestari Lasse Mårtenson, joka arvostettu
9
157
Vastaukset
- joopjaa
Arvostettu? Missäköhän maassa?
Ainoa hyvä kappale on Myrskyluodon Maija ja siinä kaikki.
Mutta toki saa tykätä jos haluaa.- MrJuha82outolintu
Arvostettu pohjoismaissa.
Ei suosio kerro totuutta.
Esim Nightwish on suositumpi kuin Lasse, mutta kyllä Lassen musa on parempaa kuin Nightwishin ihan varmasti.
Biisien rakenteet paremmalla tasolla.
Jazz on tunnetusti älykkömusaa.
Nightwish on hyvin kaupallistettua musaa.
Suuret massat fanittivat sitä sen takia. - MrJuha82outolintu
Mårtenson on tehnyt pääosin jazziskelmää.
- japyh
MrJuha82outolintu kirjoitti:
Arvostettu pohjoismaissa.
Ei suosio kerro totuutta.
Esim Nightwish on suositumpi kuin Lasse, mutta kyllä Lassen musa on parempaa kuin Nightwishin ihan varmasti.
Biisien rakenteet paremmalla tasolla.
Jazz on tunnetusti älykkömusaa.
Nightwish on hyvin kaupallistettua musaa.
Suuret massat fanittivat sitä sen takia.No aika pientä on arvostus Lassella ja eipä ole kovinkaan kummoinen jazz-muusikkona eli kovin pientä on arvostus. Ja kuten todettu, ainoa hyvä kappale on Myrskyluodon Maija ja sekään ei ole Jazzia. Jazzin suhteen ei ole tunnettua musiikkia edes Pohjoismaisella tasolla.
Mutta jost tykkäät niin sehän on pääasia, mutta se ei tarkoita että olis arvostettu tai edes hyvä muusikkona/lauluntekijänä/soittajana. Vain yksi hyvä ja sen Myrskyluodon Maija ja sitäkän ei tunneta kuin Pohjoismaissa. - MrJuha82outolintu
japyh kirjoitti:
No aika pientä on arvostus Lassella ja eipä ole kovinkaan kummoinen jazz-muusikkona eli kovin pientä on arvostus. Ja kuten todettu, ainoa hyvä kappale on Myrskyluodon Maija ja sekään ei ole Jazzia. Jazzin suhteen ei ole tunnettua musiikkia edes Pohjoismaisella tasolla.
Mutta jost tykkäät niin sehän on pääasia, mutta se ei tarkoita että olis arvostettu tai edes hyvä muusikkona/lauluntekijänä/soittajana. Vain yksi hyvä ja sen Myrskyluodon Maija ja sitäkän ei tunneta kuin Pohjoismaissa.Suosio ei kerro totuutta.
Suomenkielisellä musiikilla ei voi tehdä sitäpaitsi kansainvälistä läpimurtoa.
En usko, että kukaan on pystynyt siihen suomenkielellä.
Venäjällä Jukka Kuoppamäki tuli tunnetuksi jonkun verran suomenkielisellä musiikillaan.
Hän voitti yhden ison kilpailun Venäjällä, mut venäläiset sabotoivat Jukan voiton.
Tästä on ollut paljon puhetta. - musaaoliennenkin
japyh kirjoitti:
No aika pientä on arvostus Lassella ja eipä ole kovinkaan kummoinen jazz-muusikkona eli kovin pientä on arvostus. Ja kuten todettu, ainoa hyvä kappale on Myrskyluodon Maija ja sekään ei ole Jazzia. Jazzin suhteen ei ole tunnettua musiikkia edes Pohjoismaisella tasolla.
Mutta jost tykkäät niin sehän on pääasia, mutta se ei tarkoita että olis arvostettu tai edes hyvä muusikkona/lauluntekijänä/soittajana. Vain yksi hyvä ja sen Myrskyluodon Maija ja sitäkän ei tunneta kuin Pohjoismaissa.Jopas on kakaroilla jutut:))))))))))))))))
Lasse Mårtenson on tehnyt aika helvetisti musiikkia, omia levytyksiä sekä muille.
Jazzia, gospelia, iskelmää, ym,ym. - niinvarmaan009
musaaoliennenkin kirjoitti:
Jopas on kakaroilla jutut:))))))))))))))))
Lasse Mårtenson on tehnyt aika helvetisti musiikkia, omia levytyksiä sekä muille.
Jazzia, gospelia, iskelmää, ym,ym.Kakaroista en tiedä mutta kenties sinä olet sellainen kun pitää henkilökohtaisuuksiin mennä.
Se, että Mårtenson on tehnyt aika helvetisti musiikkia jne. ei ole sama asia kuin, että hän olisi arvostettu muusikko isommin. Lasse ei ole tunnettu ja arvostettu isossa maailmassa vaan pelkästään Suomessa ja eikä sekään arvostus ole kovinkaan kummoinen.
Pitää sen verran olla älliä päässä, että osaa erottaa asiat "tehdä paljon musiikkia" "arvostus"
Mutta jos noita kahta ei osaa erottaa niin ehkä se on juuri kakaroiden ominaisuus ;D
Lasse on pienen piirin ja Suomessa olevan piirin muusikko ja joiltain osin tunnettu myös Ruotsissa /ehkä Norjassa) mutta kovin pientä on arvostus ja tietous hänestä maailmalla.
Joka muuta väittää voi mennä vaikka Nykiin tai Pariisiin, tai Lontooseen jne. ja tehdä kysely kadulla sekä musiikki piireissä eritoten Jazz- muusikoista ja kysyä tunteeko ne Lasse Mårtensonia.
Nostakaa ne perseenne sieltä sohvalta ja menkää maailmalle niin tajuatte missä mennään. Ei sieltä kotoa käsin tollaset harrastelijat mitään tiedä.
- gefilius
Onkohan tämä suomenruotsalainen kulttuurihahmo myös pakkoruotsin tyrkytyksen kannalla?..-vaikea uskoa ;ajattelisin Lassen olevan aito liberaali, eikä kuin jokin tympeä RKP, joka vain ajaa omia valtapoliittisia pyrkimyksiään ja painaa suomalaisten tahdon suohon,
- Anonyymi
LASSEN BIISIT ON MAINIOITA JA SYMPAATTISIA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881537
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla101410- 851344
- 691230
- 1151119
- 751001
- 69941
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n255930Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18885- 34856