Arvioikaa ruokavalioni

Amalia007

Yritän saada kiloja pois, tänä vuonna olisi tarkoitus laihtua 10 kg. Olen 22-vuotias 158cm/67kg nainen. Yritän rakentaa itselleni sopivaa ruokavaliota, jota jaksaisin noudattaa pitkäänkin. Syön 3 kertaa päivässä, se tuntuu minulle ihan sopivalta. En vaan kertakaikkiaan osaa syödä viidesti päivässä, olen kyllä yrittänyt.


Eiliset ruoat

Aamupala:
2 vaasan Tumma herkku -ruisleipää
Flora kultaa levitteenä
4 siivua Oltermannia
4 kirsikkatomaattia

Päivällinen
2 (n.180g yhteensä) broilerin fileepihviä (maustamattomia), paistettu rypsiöljyssä
Puoli pakettia pekonia
Pari ruokalusikallista raejuustoa
Salaattia, kurkkua, tomaattia ja paprikaa reilusti
Porkkana

Iltapala
1 prk maitorahkaa
125 g marjasekoitusta
Puolikas banaani
Sokeroimatonta hedelmäkeittoa


Tän päiväset ruoat

Aamupala:
Kaurapuuroa
80g raejuustoa
Jonkin verran mansikoita
Sokeroimatonta mehukeittoa

Päivällinen
Samoja pihvejä kuin eilen 2 kpl
1 kananmuna
Pari rkl raejuustoa
Paprikaa, salaattia, tomaattia reippaasti
Herne-massi-paprikaa 1 dl
1 porkkana

Iltapala tulee olemaan sama kuin eilen. Syönkö liikaa/liian vähän? Väärissä suhteissa? Pitäisikö proteiineja vähentää?
Huomenna ajattelin syödä muuten samoin kuin tänään, paitsi päivällisellä 200 g jauhelihaa salaatin ja raejuuston kanssa.

Käyn lähes päivittäin 5-10 km kävelylenkillä. Sen lisäksi jumppaan kotona 2 kertaa viikossa ilman mitään painoja 30 min- 1 tunnin.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veijo47Puustinen

      Ihan hyvä mutta kannattaa jättää nuo pekonit ja kananmunat pois, liikaa rasvaa, nostaa kolesterolitasoja ja sydänsairauksien riskiä

      • Bacongirl01

        EI MISSÄÄN NIMESSÄ KANANMUNIA POIS!! söin viikon ajan 1 kananmunan päivässä ja laihduin kilon!! ja proteiinia ei saa jättää pois, ja eikä rasvaakaan...hiilihydraatit ne jotka lihottaa eli pullat ja vehnäleivät vittuun!!
        Ei noi pekonit noin isona määränä hyväks oo...


      • eikannata
        Bacongirl01 kirjoitti:

        EI MISSÄÄN NIMESSÄ KANANMUNIA POIS!! söin viikon ajan 1 kananmunan päivässä ja laihduin kilon!! ja proteiinia ei saa jättää pois, ja eikä rasvaakaan...hiilihydraatit ne jotka lihottaa eli pullat ja vehnäleivät vittuun!!
        Ei noi pekonit noin isona määränä hyväks oo...

        Älä ruoki trollia.


      • laihis

        Höpö höpö! Se on jo kumottu, että muna nostaisi kolesterolia.Itse syön 2-4 kpl päivässä, eikä oöe kol. tasot liian korkeat!


      • asiaaseurannut
        laihis kirjoitti:

        Höpö höpö! Se on jo kumottu, että muna nostaisi kolesterolia.Itse syön 2-4 kpl päivässä, eikä oöe kol. tasot liian korkeat!

        Kolesterolitasot on täyttä paskanjauhantaa ylipäätään. Isäni söi nakkeja, munia, pekonia jne.jne. ja oli kolesteroli arvot huipussaan. Äitini taas piti dieettejä ja söi "terveellisesti" ja surkeat kolesterolit..

        Syömisillä ei ollut mitään vaikutusta asiaan. Isäni kuitenkin tykkäsi kävelystä ja teki pitkiä kävelylenkkejä huvikseen. Monesti myöskin kun muut menivät vaikka bussilla mihin oltiin menossa, niin hän mielummin käveli.

        Olisiko liikunnalla sitten vaikutusta,

        mutta ruokavaliolla ei ainakaan ole.


      • muniapitkinpäivää
        laihis kirjoitti:

        Höpö höpö! Se on jo kumottu, että muna nostaisi kolesterolia.Itse syön 2-4 kpl päivässä, eikä oöe kol. tasot liian korkeat!

        Mulla sama juttu, syön päivittäin 4-6kananmunaa ja kolesteroli-arvot ovat hyvät.
        Lihasmassaa ja voimaakin tullut ihan kivasti.


    • läksithus

      Noin nuorelle olisi parempi tavoite laihtua 15 kg. 158 cm pitkänä vajaa 60 kiloa on vielä aika pullukka .. siitä vielä se 5 kg kannattaisi yrittää puristaa pois, että voisit elää terveellisesti ja liikkumisesi olisi luontaista. Ei ihmistä ole luotu olemaan mikään läskikasa.

    • järkikäteen

      Kannattaa tutustua sivustoon nutritionfacts.org

      Et tarvitse noin suuria määriä proteiinia. Korvaa osa kasvisproteiineilla ja lisää ruokavalioon runsaasti hedelmiä ja vihanneksia. Bataatti on yksi parhaista asioista mitä syödä. Kun hiilihydraatit ovat oikeasti puhtaita eivätkä edellä mainittuja vehnäpullia niin ovat ihanteellista ravintoa myös painonpudotuksen kannalta. Kananmunat ja pekoni ehdottomasti pois, älä usko karppaajien pölinöitä vaan käytä maalaisjärkeä. Rasva tukkii suonet!

      • puhdastaruokaa

        Pekonin voi heittää päivittäisestä ruokavaliosta kyllä mäkeen, mutta kananmunissa ei ole mitään vikaa. Loistavaa ravintoa, sisältää hyvää proteiinia ja paljon ravinteita, mutta kuitenkin vain kohtuullisesti energiaa.
        Rasva ei tuki suonia vaan rasva on tärkeä makroravinne elimistön toiminnan kannalta. Ei kannata ylensyödä, eikä stressata, vaan nauttia puhtaasta ruuasta, rentouttavasta liikunnasta ja hyvästä unesta, niin säästyy sydänongelmilta.


      • mikä.kenellekin

        Bataatti on parempi kuin peruna, mutta ei kannata uskoa silti kaikkea. Bataatti pistää väsyttämään .. ja se mikä pistää sinut väsyttämään on taas pois energian kulutuksestasi, jos et jaksa tehdä mitään!

        Eli kannattaa käyttää maalaisjärkeä, eikä uskoa kaikkea höpinää. Sama vaiva kertaantuu myöskin jos ei syö tarpeeksi proteiinia ja ei jaksa. Jos ei jaksa -> ei kulutakkaan!!

        Eli maalaisjärkeä, ja jos huomaat että joku väsyttää tai tuntuu ettet jaksa, niin silloin tuollaiset ohjeet ovat aivan vääriä. Ja itse tiedän itsestäni, että ainakin minulle ne ovat aivan vääriä neuvoja.

        Lisäksi rasva ei tuki suonia kun muistaa juoda punaviiniä.

        Aloittajalle tsemppiä!


    • fitel321
    • tsemeä

      Minun kolestorili on noussut monta yksikköä ruokavaliomuutoksen myötä. Juurikin liikaa pekonia, kananmunia ja eläinpohjaisia rasvoja. Rasvoissa kannattaa suosia kasvisrasvoja.

      Kuulin juurikin parilta lääkäriltä ja sairaanhoitajalta, että joillain karppaajilla kolesterolit ovat nousseet hengenvaaralliselle tasolle. Tämä ei toki tarkoita sitä, että kaikilla karppaajilla ja karppauksella kolesterolit välttämättä nousisivat, koska paha sanoa, miten nämä karppaajat ovat karpanneet. Jos se on ollut sitä "karppausta", että läträtään rasvalla ja pystytäänkin muka juomaan alkoholia, niin eipä se ihme ole.

      Terveyden ja monipuolisen ruokavalion kannalta suosittelen ehdottomasti lääkärien tukemia ravitsemussuosituksia. Suomalaiset ravitsemussuositukset löytyvät tämän linkin takaa http://www.ravitsemusneuvottelukunta.fi/files/attachments/fi/vrn/ravitsemussuositukset_2014_fi_web.3.pdf

      Mutta niin.. jos laihtuminen on tavoitteena niin ihan sama sitten karppasitko, söitä vain hiilareita vai paastositko: kokonaisenergianmäärä ratkaisee

      • timmivyötärö1

        Just. Miksi sitten söit pelkkiä eläinperäisiä rasvoja ja prosessoituja lihatuotteita, kuten pekonia? Ei kai sitä tyhmä tartte olla, vaikka jotkut on?
        Minä suosin ainakin kaikkia rasvoja, toisinsanoen en kyttää pakonomaisesti rasvamäärää enkä käytä kevyttuotteita. Näin tulee suurinpiirtein kolmannes kutakin. Kolesteroliarvot on hyvät, sokeriarvot on normaalit, ja vyötärö on kuosissa.


      • T.carppi

        " kokonaisenergianmäärä ratkaisee"

        Ei ratkaise, vaan kokonaiskulutus ratkaisee.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      52
      3285
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      1003
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      880
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      790
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      18
      787
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      37
      646
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      24
      646
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      600
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      597
    Aihe