moro.olen hankkimassa pyörää itselleni ja valuutta rajoittaa hankintoja..tarkotus ois hankkia monipuolinen polkupyörä joka soveltuu työmatkan taittamiseen 10km sekä ehkä mahdollisesti tulevan kesän huipentumaan eli noin 400 km maratoniin yms..hobby hall tarjoaa Raleigh
Pro XT pyörää...onko henkilökohtaisia kokemuksia tuosta mallista.onko kokemuksia ehkä sopivammasta pyörästä.
Pro XT pyörää...onko henkilökohtaisia kokemuksia tuosta mallista.onko kokemuksia ehkä sopivammasta pyörästä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Raleighit on todettu niin lehtien testeissä kuin käyttäjien käytössä täysin romuiksi. Sen vähänkin hereillä oleva huomaa jo specseistä ja hinnasta, halvinta romua ja sekasarjoja kaikki osat. Osat on niin huonoja ettei niiden kaikkien merkkiä ja mallia ole kehdattu ilmoittaa.
Pyörää ei ole kuin yhtä kokoa hobby hallilla..
Onnea vaan maratoneille, hyvällä hybridillä voisi juuri ja juuri mennä järjen rajoissa, mutta Raleighilla maratoonaaminen rupeaa olemaan jo itsetuhoista.
okei kiitosta tiedoista..vakavasti alan harkitsemaan toista vaihtoehtoa..tosiaan pääsääntöinen käyttö työmatkaan mutta myös soveltuva pitkänmatkan ajoon.
Sanon heti ja suoraan, että myöskin seuraava mieleesi tuleva vaihtoehto on romulavakamaa. Sorry, mut näin se vaan menee.
voi olla..mikähän se on.???..vähä vaikeeta ostaa tonnin pyörää ku ei pysty sijottaan niin paljon ja muilla ei vissiin tee mitää näin oon vähän ymmärtäny..vielä kysyn että onko sulla kokemuksia siitä pyörästä vai lehdestä lukenu ettei sillä tee mitää,varmaa käyttäjästäki kiinni.
Halpispyöristä usein parhaat arvosanat saa Konan Dew. Se ei suoratankoisena kuitenkaan ole hyvä vaihtoehto pitkille matkoille. Mitä tahansa ostaakin tuollaiseen käyttöön, on sen oltava tismalleen oikean kokoinen.
Etsi mieluiten hyväkuntoista käytettyä. Esim. Fillaritori (www.fillaritori.fi) tarjoaa näin keväällä runsaasti käytettyjä pyöriä joista lähes kaikki ns. "harrastajan" käytössä olleita eli säännöllisesti huollettuja ja korjattuja.
Itse löysin juuri pojalle lenkkipyöräksi hiilikuiturunkoisen maantiepyörän kuudella sadalla. Ja paljon tuota halvempiakin löytyy.
Oleellista fillarissa on, että se sopii käyttötarkoitukseensa ja että se on tismalleen oikean kokoinen. Tsekkaa kokosi jollain laskurilla, ennen kuin jatkat etsiskelyä. Toimivia laskureita on listattu esimerkiksi fillarifoorumissa.
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?22962-LUE-T%C4M%C4-ENSIN-kev%E4%E4n-py%F6r%E4vinkit
(Meniköhän tuo linkki oikein?)
Kymmenen kilometriä maantietä menee ihan mukavasti vielä suoratankoisella fitnesspyörälläkin, mutta tuo pidempi haaste vaatii (joko nojakin tai) droppitangon. Konan Honky Tonk näyttää olevan 899€. Siitä on kuusi kokoa välillä 49 - 61 cm, joten sopiva koko löytyy todennäköisesti.
Tuossa on yhden luotettavan brittimyyjän teräsrunkoisia:
http://www.evanscycles.com/categories/bikes/road-bikes/f/steel#!!price_from=;price_to=3400;on_sale=;sort=asc;
Teräsrunko on yleensä mukavampi kuin alurunko.
Muista näistäkin, että pyörän pitää olla ehdottomasti oikean kokoinen. Itse en ostaisi ihan noita kahta halvinta, mutta se kolmas Sora sarjalla oleva voisi jo toimia. Polkimina on ilmeisesti jotkut parin euron flätit, jotka kannattaa heti vaihtaa lukkopolkimiin ja ostaa samalla kengät.
Jos oikeasti aiot ajaa loppukesästä 400 km, se vaatii muutakin kuin tuota työmatkaa. Nosta kilsat järkevästi ylös, ettei paikat hajoa. Tavoite on ihan mahdollinen. Esimerkiksi tässä kirjassa on hyvät ohjeet siitä, miten kilometrit kannattaa nostaa.
http://readme.fi/product.php?isbn=9789525592771
Linkki näemmä katkesi. Tarkoitus ei ollut tarjota ensimmäisenä kunnollisena sitä 2500€:n pyörää, vaan tätä
http://www.evanscycles.com/products/jamis/quest-comp-2015-road-bike-ec072106
kiitti vinkeistä..onhan tuo aika haastava yritys mutta kyllähä ne 150kg laihduttaa -100kg että sitkeys palkitaan.pyörä hommattu,ei kippurasarvi vaan perus tankomalli ja tottakai panostan ajomukavuuteen sitä pitkäämatkaa ajatellen.
Laita nyt helvetissä pyöräsi merkki ja malli tänne, jotta voidaan miehissä pilkata valintaasi ja opastaa kyseisen romun oikeaan jatkojalostukseen (lue, romulavalle heitto).
Pidemmälle matkalle ei kannat sitten lähteä kovin pystyllä ajoasennolla varustetulla pyörällä. Siihen on parikin syytä. Ensinnäkin vastatuulipäiviä tulee aina ja pysty ajoasento yhdistettynä vastatuuleen on huono yhdistelmä. Se on pelkkää tuskaa.
Toiseksi pystyssä ajoasennossa koko painosi kohdistuu satulaan. Takapuoli ei kestä sitä, eikä se itseasiassa ole kovin terveellistä selällekkään.
Toinen mitä kannattaa hommata ennen pitkää reissua on lukkopolkimet. Pelkkä lukkopolkimien hankkiminen ei riitä, niitä pitää osata käyttää. Pyörittävä liike ja oikea kadenssi (90rpm) rasittaa niveliä vähemmän kun runttaaminen.
Kun tähtäimenä on noinkin pitkä reissu, muista ajaa ainakin puolet siitä ennen lopullista urakkaa. Muutenkin kannattaa tutustua siihen, miten kilometrimäärää kannattaa nostaa nollasta.
Suosittelisin myös varautumaan siihen, että pyörä vaihtuu vielä syyskesällä maantiepyörään. Se on pitkillä matkoilla paljon mukavampi. Nyt ostamasi pyörä on varmaan hyvä lyhyille työmatkoille, joten se ei ole hukkaan heitettyä rahaa, jos se toimii.
Ennen pitkää rypistys
Sano se esim Ray Pokaille ja Chris Rishworthille ettei normaalitangolla kannata ajaa pidempää reissua.. Se mitä ilmanvastuksessa menettää saa moninkertaisesti takaisin ajomukavuudessa, pyörän käsiteltävyydessä ja pyörän monikäyttöisyydessä.
Kippurasarvilla ajaminen on marginaalilaji, siitä ei pääse mihinkään.
https://www.youtube.com/user/mongrel1981/videos
https://www.youtube.com/user/co2friendly/videos?flow=grid&view=0
Kun ajetaan retkiajoa tiestön ulkopuolella, retkipyörä modataan maasturista. Samoin on tehnyt esimerkiksi Salminen. Se on tietoinen valinta, koska asfalttiominaisuudet kärsivät rutkasti.
Pääosa harrastepyöräilijöistä, joihin kuntoilijat pitää laskea, ajavat "kippurasarvisella" Euroopassa. Maantiepyöräily on kertaluokkaa suurempi laji kuin maastopyöräily. Sen vuoksi eurooppalaisissa nettikaupoissa maantiepyöräpuolen kilpailu on kovempaa kuin maasto ja hinnat edullisemmat laatuun nähden.
Kukin ajaa semmosella pyörällä kun ite haluaa. En varmasti maksa polkupyörästä viittäsataa enempää. Sillähän saa jo katsastetun autonkin.
Olen ajanut kymmeniätuhansia kilometrejä polkupyörillä, kallein on nykynen joka maksoi 275e. Silläkin on jo tullut tahkottua 16.000km. Mitään muuta kuin ketjut ja renkaita ei ole tarvinnut pyörälle tehdä. Lukkopolkimet? Mitä ne on?
Kukin ajaa sellaisella pyörällä, joka tuntuu hyvältä, pitää paikkansa, mutta kun on kerran ajnut kunnollisella maantie-, maasto- tai jopa kaupunkipyörällä, ymmärtää, miksi jotkut maksavat enemmän pyörästään kuin autostaan.
noniin nyt on kaks päivää sotkettu töihin pyörällä ja huh huijaa..ei oo tehny eetvarttia 3v. liikunta tauko..etureidet jumittaa mutta sehän on vaan tottumis kysymys.:)..tätä reissua aatellen onko päiväetapeista,atkavauhdista minkäänlaisia kokemuksia..luulen että kunto kasvaa ja kesällä kaikki näyttää paremmalta.
"tätä reissua aatellen onko päiväetapeista,atkavauhdista minkäänlaisia kokemuksia."
Matkavauhti on sellainen että tasaisella poljet ilman hengästymistä. Voi olla kunnosta, kelistä ja pyörästä riippuen mitä vain 10-30km/h. Päiväetappi taas tulee matkavauhdin ja käytetyn ajan mukaan. Jos ajat retkeillen ja katselet maisemia ja nähtävyyksiä, ei päivän ajoaika voi olla kauhean pitkä, ehkä 4-6h. Yleisesti retkeillessä päivämatkat ovat 80-120km mutta se vaatii kyllä jo jonkinlaista pohjaa.
Kunto paranee jonkin verran, mutta pelkällä pyöräilyllä ei ihmeitä tapahdu kolmen vuoden liikuntatauon jälkeen. Pyöräily ei ole kovin tehokasta liikuntaa lihaskunnon parantamiseen ja laihduttamiseen. Reipas käveleminenkin on tehokkaampaa ja monipuolisempaa liikuntaa.
400 km maratonin saa kyllä unohtaa jos takana on liikunnattomia vuosia ja työmatkakin ottaa koville. Kovaa työtä se ainakin edellyttää. Pelkällä pyöräilyllä siihen kuntoon ei pääse, täytyy käydä urheilemassa tai salilla.
Pelkkä tavoite ei riitä, on tehtävä myös pohjatyö tosissaan.
Pyöräily voi kyllä olla hyvä liikuntamuoto varsinkin jos ylipainoa on päässyt kertymään. Silloin jouksu ja jopa pidemmät kävelylenkit voivat olla esim. polville liian raskaita. Silloin pyöräily on hyvä liikuntamuoto jolla päästään helposti riittävän pitkiin matalasykkeisiin harjoituksiin jotka ovat kyllä ihan tehokkaita myös laihduttamisen kannalta.
Mutta monipuolisuus on kyllä aina kaikkein parasta eli pyöräily täydennettynä vaikkapa uinnilla ja lenkkeilyllä sekä saliharjoittelulla antaa jo todella hyviä tuloksia.
kassothan...ikään en oo liikuntaa harrastanu mutta peruskunto ollu yleensä hyvä kaikenlaisesta liikkumisesta..nyt vain satunnaista painon nostelua yms lihaskunnon nostamista. ja tottakai se vaikuttaa peruskuntoon,ylipainoa ei ole että se ei ole rasite..toisaalta tuo työmatka tuntuu ihan ookoolta,se että saa hien pintaa ja sykkeen nousemaan ni uskosin että 4 kk päästä hieman paremmassa hapessa.siihen lisätään pohojanmaalta peräisin oleva peräänantamattouus ni maratonille ollaan lähössä.päivämatka ja vauhti vaan kohalleen ni eiköhän sitä keskisuomeen päästä.:)