Apua laihtumiseen

Henr.L

Hei kaikille. Olen 35 vuotias mies ja olen tänä vuonna aloittanut laihduttamisen. Olen laihtunut ~12 kiloa, aloituspainoa en mitannut tarkkaan mutta tiedän sen suunnilleen. Olen syönyt vanhaan malliin sisäfilee pihvejä kastikkeilla, munia ja kalaa, kanaa yms, mutta olen lisännyt ruokavalioon paljon siemeniä, hyviä rasvoja ja paljon vihreätä ja kasviksia/salaattia. Mutta ongelmani on se, että minusta on alkanut nyt tuntumaan että paino ei enää putoa .. mitä siis tehdä.

Liikuntana olen harrastanut tänä vuonna pyöräilyä n. 50 km joka päivä, paitsi keskiviikkona ja sunnuntaina olen pitänyt välipäivän, jolloin olen käynyt kävelyllä.
(välillä on ollut lunta 20 cm tiellä ja pyöräily on jäänyt väkisinkin väliin, mutta eiköhän se kevättä kohden helpota ettei ole mitään tekosyytä jättää lenkkiä väliin)

Olenkin pohtinut, että pitäisikö minun siis pidentää lenkkejäni esimerkiksi 80 kilometriin päivässä? Vai muutanko ruokavaliota?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli.sama.juttu

      Annoskoko, tasaisuus ja unenmäärä ovat tärkeitä. Magnesium, D-3

    • hirveenläski

      Ei noin paljon tarvii polkea. Itse poljen 20-30 minsaa kuntopyöärää, juoksen 10-20 minsaa, ja nostelen puntteja. paino pudonnut 15 kg 3 kk. Salille poljen 10 km edestakas. En syö mitään pihvejä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3956
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1175
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      894
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      881
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    Aihe