Merkkejä pääsetkö haastatteluun/ saatko paikan

Kvhglhglncdyi

Oletteko hakuvaiheessa huomanneet jotakin merkkejä, joista voi päätellä ettei haastatteluun tule kutsua. Tai haastattelussa olette arvanneet, ettei paikkaa irtoa.

Tuntuu, että nämä ilmoitukset ennen viimeistä hakupäivää: käymme kaikki hakemukset läpi ja ilmoitamme haastatteluun päässeille jne. tai lyhyt haastattelu ovat esim. usein merkkejä, että voi luopua toivosta.

6

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdgfdgfdhgfhgfhjngdfhn

      Olen soittanut suoraan joihinkin työpaikkoihin vaikkei varsinaista työpaikkailmoitusta olisi ollutkaan. Omalla alalla on vähemmän tulijoita ja jonkin verran satunnaista vaihtuvuutta, joten kannattaa siis kokeilla kepillä jäätä. Sen verran olen huomannut että jos työnantaja ei vaivaudu juurikaan puhelimessa tutustumaan minuun, on kiirettä eikä myöhemminkään jutteluun lämpeä vaan pyytää vain lähettämään sähköpostilla hakemuksen.... tuskin irtoaa paikkaa. Ne jotka todella tarvitsevat työntekijää ja ekat minuutit kuulostavat puhelimessa lupaavalta, niin asiakaspalvelu asenne on silloin paljon parempi.

    • merkkejä

      Liian lyhyt haastattelu, ei kiinnosta työtodistukset, ei kiinnosta suosittelijat, ei varmasti irtoa työpaikkaa

    • 57542

      Minulla haastattelu oli ristiriitainen. Toinen haastattlijoista ilmeisesti selasi sähköpostejaan tms., toinen esitti enemmän kysymyksiä. Haastattelu kesti 45 min. noin, enkä tullut valituksi. Toinen halusi tutustua, toinen oli korrektin kohtelias mutta selvästi ajatus oli toisaalla. Mutta useinhan tuollaisessa tiimityöskentelyssä on vastakkainasettelua(haastattelijoiden suunnalta)
      Ihmettelen kyllä että rekryäjät käyttävät niin paljon psykologisia keskustelutaitojaan. Että ei riitä ihan vaan kohdata ihmistä ihmisenä.

    • Anonyymi

      Pahin on tämä: ei muodollisia pätevyysvaatimuksia. Voivat valita kenet haluavat. Yleistä valtiolla. Yleensä joku siitä verkostosta.

    • Anonyymi

      Jos tulee hakemuksen lähettämisen jälkeen nopeasti kutsu haastatteluun niin on jo valittu.

      • Anonyymi

        Kyseisessä tapauksessani hakuaika päättyi kaksi viikkoa sitten (16.7.) ja mitään ei ole kuulunut. Onko siis oikein vai väärin päätelty, että en pääse hakemaani työhön?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      245
      3333
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      362
      2975
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      18
      1992
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      81
      1854
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1778
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1502
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      484
      1413
    Aihe