Pahin virhe on jäädä kotia syrjäytymään ja alkoholisoitumaan sekä keräämään mielenterveysongelmia. Se että yhteiskunta patistaa osallistumaan työntekoon eri työvoimapoliittisten palveluiden kautta on parasta syrjäytymisen ehkäisemistä ja täten käy palkkioksi työnteosta. Avoimet työmarkkinat ja TES:sin määrittelemät palkat on olemassa vain työelämässä oleville ammattilaisille, joiden työkuntoa työttömyys ei ole päässyt rapauttamaan.
Työnteko itsessään on palkka
töihinkuntoutumaan
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ammattilaiset voisivat näyttää esimerkkiä, jos esim. Firman talous on kuralla, olemalla ilmaiseksi siellä.
Toi kans pännii kun pitäisi maksaa suurituloisten eläkkeitä( tai keskituloisten), heidän olisi pitänyt huolehtia työvuosinaan, että talous ei rapautuisi, esim. äänestämällä tai huolehtimalla, että seuraavista sukupolvista löytyy osaavia työntekijöitä tai jotain, mistä minä tiiän, en oo alan asiantuntija, tuntuu, että joka asialle pitäisi löytyä semmoinenkin. Perjaatteessa ne ovatkin huonosta talouskehityksestä vastuussa, eläkkeet pois vaan heiltä, sen rahan voi käyttää järkevämmin kun antamalla niille, esim. niiden pulsusukupolvien elättämiseen joita ei saa töihin tai ole sopeutuvia työelämään. Heille olisi pitänyt opettaa, että jos maan talous sallii niin sitten saavat eläkkeensä, muuten joutuvat tinkimään.
Tässäkin pätee se, että maa on yhtä vahva, kuin heikoin lenkkinsä.
Otin loparit suoraan eläkeputkeen. Voin suositella kaikille jos siihen on mahdollisuus. Ei ole mitään järkeä ravata töissä kun voi lopettaa 57-59 vuotiaana riippuen milloin on syntynyt. 3 kk karenssilla ei ole mitään merkitystä kun voi nauttia n. 4 vuotta vapaudesta ennen 62 vuoden eläkeikää. Ei kannata odottaa, että saa ehkä loparit koska itse lähtemällä voi työpaikasta riippuen vaikuttaa todella paljon päivärahaan.
Missään nimessä ei kannata enää oikeasti hakea töitä, täysin rauhassa saa olla jos on putkessa. Mitkään uudet heikennykset ei koske putkessa olevia, parannukset kylläkin. Oikein huvittaa kaikki TYPit ja työvoimatoimiston palvelut, mitä ne ovat? Vielä enemmän naurattaa puheet syrjäytymisestä, no ehkä sitä on mutta se on positiivista syrjäytymistä palkkatöistä.
Pahin virhe mitä nyt tekee on Kokoomuksen äänestäminen. Konkarit laittaa työttömät kyykkyyn
leikkaamalla työttömyysturvaa. Minua nuo ei onneksi enää koske, kunhan varoitan. Työttömät ja eläkeläiset kärsii eniten jos kokoomus pääsee hallitukseen.
Jokainen yli 12 kk työtön on häiriintynyt ja pelkää ihmisiä. Elää omissa fantasioissaan.
Ainut kontakti muuhun maailmaan on netti ja Feispuuk. Vain TYP voi auttaa.
Masennuin kun olin niin monta vuotta töissä ilman palkkaa. Luulin että ahkeraan kun teen töitä niin alan saamaan arvostusta ja palkkaa. En saanut joten masennuin. Olin varmaan 7-8 eri työpaikassa vähintään puoli vuotta joka paikassa. joskus tein 12-15 tuntisia päiviäkin yömyöhään mutta ei vaan tullut arvostusta joten masennuin ja nyt ei huvita työnteko. Ei vaan kiinnosta enää koska palkkaa ei tule.
Kaleville kunnon bitchslap naamaan, niin että kusi lentää korvista ja työnteko alkaa maistumaan.
Hajota ja hallitse. Tätä tekniikkaahan nytkin käytetään. Halutaan pilata kansan solidaarisuus toinen toistaan kohtaan. Annetaan manipuloijien yllyttää sen kun ehtivät, pidetään me yhtä, me kansa.
Jos työ on työnteon tärkein anti, luulisi, että orjatyötä tekemällä saa edes sen työntekijän statuksen. Koska kerran tekee työtä. Mutta orjatyöläistähän kohdellaan edelleen työttömänä.
Jos työ on työnteosta riittävä palkka, poistetaan sitten rahapalkat kaikilta. Mennään kaikki työn ilosta töihin ja rikastutetaan ökyrikkaita entisestään. Otetaan sitten pankista lainaa, että saadaan tuloveromme maksetuksi ilman tuloja. Rikkailta voidaan sitten veroprosenttia edelleen pienentää. Heidän pitopöydistään kyllä kansalle murusia tippuu, kunhan osaa olla kärkkäänä ja nöyränä sen eväspussin kanssa ja poimia ne tähteet sieltä pöydän alta.
Älä aloittaja puhu soopaa ennen siivoojat sai oikeaa palkkaa nyt saavat puolet siitä
mitä 20 v sitten ja sen takia kukaan suomalainen ei sinne enää menekään työ on silti samaa.Mikä siinä palkan maksussa on vaikeaa.Puhut aina kouluja enemmän
käyneistä he ovat ennenkin tienanneet paremmin.Esim toimittaja mitä hän osaa enemmän kuin 20 v sitten ei mitään jutut vaan huononee usein lainakamaa toisista
julkaisusta.
Se on lahtarifirmojen syytä, että Suomessa ylipäätään on työttömyyttä. Tasan 25 vuotta oli Suomen työttömyysaste 3%, koska päästään takaisin samaan?
Tällaisten firmojen vika (ja ne tähän jamaan ajaneiden suurfirmojen ja poliitikkojen ja virkamiesten ja pankkiirien vika): http://keskustelu.suomi24.fi/t/12203349
Tässä teesi:
Työ on palkka, jos kyseessä on palkkatyö. TES on jumala, ja työsopimus on Jeesus. Tilipäivä on Raamattu, jos työ on palkka.... (aloita litanja uudestaan alusta, niin ymmärrät kohta tarkoituksen sekä sisällön merkityksen!).
homma rupes kusemaan kun lutterin martti maallisti kirkon ja taivaallisti työnteon.
Kuten George Carlin, stand up -koomikko, sanoi: Älkää antako rahojanne kirkoille. Niiden pitäisi jakaa rahansa teille.
Ahneus on syvällä siinäkin organisaatiossa.
Miksi työtön saa 9€, vähempikin riittäisi. Sopiva summa voisi olla 4,50€ päivä. Voitaisiin kuntouttaa useampia samalla rahalla.
Tästä tehtävä kansalaisaloite.