Kassu Halonen(70 kultalevyä myönnetty hälle)

MrJuha82outolintu

Tehnyt uskomattoman määrän biisejä eri artisteille.
Lahjakas säveltäjä.
Miehen tunnetuimpia teoksia ovat mm tumma sävel, kaduilla tuulee, oot täydellinen, yö on hellä, tähti, surun pyyhit silmistäsi, yön lapsi, olen lapsi auringon, rentunruusu, kaksi karttaa, ota lähellesi, rakkaus ei kuole milloinkaan, suuret surut.

Herkkä mies, herkkä säveltäjä, jolla suuria linjojakin sävellysteoksissaan.
Miehen biisit eivät ole aina kaikkein helpoimpia kevyen musiikin teoksia.

Mielestäni hän teki maailman parhaan biisin eli tummä sävel, joka tehty Kim Lönnholmille.

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Magogo
      • MrJuha82outolintu

        Kiitos linkistä.
        AMEN. BINGO.


      • Anonyymi
        MrJuha82outolintu kirjoitti:

        Kiitos linkistä.
        AMEN. BINGO.

        Kassu on ammattimies harvinaisella ja lahjakkuutta vaativalla alalla.
        Eikä vaikuta paskantärkeltä.


    • Anonyymi

      No kun sannoin että hänen kappale jonka tkei kim lönnholomille eli viittaan nyt tohon biisiin tumma sävel niin ei se nyt oo minusta maailman paras biisi kuitenkaan. On se tosi hyvä kuitenni. Kassuhan teki paljon hyviä biisejä kerran yhdelle tapani kansan levylle. Semmosia tyylikkäitä biisejä ja on mm timo kojon suloinen maria levylle tehnyt sävellyksiä joista erityisestyi yksi nousee tosi lemppariksi mut pahus senthään kun en ny muista sen biisin nimmee. Kassun merkittävä teos jonka sävelsi yhdessä kisu järnströmin kanssa, on kirkalle tehty surun pyyhit silmistäni pois sekä yön lapsi joka ei noussut yhtä isoon suosioon kuin suru pyyhit silmistäni pois. Kassu sävelsi myös kisu järnströmin kanssa musaa kirkalle kasariluvun puolivälissä ja tekivät hänelle heavymetallia jonka kirka tulkitsi uskottavasti. Sieltä löytyy myös pari klassikkoakin. Sillanpään jarille kassu sävelsi mestariluokan biisin nimeltä oot täydellinen. Hän ei ollut suinkaan yhden tyylilajin orja vaan kassu osasi monia eri genrejä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe