Mamu kesätöihin

TöitäTöitäTöitä

Terve!

Onko 95 syntyneellä kurditaustaisella pojalla mitään mahista saada kesätöitä Turun alueella? Kunnollista työkokemusta ei ole (pari kesää puhelinmyyjänä vähän aikaa). Ymmärrän Suomen nykyisen työtilanteen (moni on työttömänä), joten pitäisikö vaan istua kesän kotona ja saada sossulta rahaa? Haluisin kuitenkin kesätöihin koska saisin enemmän rahaa käteen ja työkokemusta kanssa.

Mitä mieltä ihmiset on? Onks mulla mahista saada töitä?

2

156

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MWMWMWMWMWMW

      Mahdollisuus on aina! Kannattaa siis yrittää. Kannattaa kysellä sukulaisilta ja tutuilta, josko tietäisivät mitään paikkoja, jonne tarvitaan kesätyöntekijöitä. Kirjoita asiallinen ja selkeä CV (ei haittaa vaikka työkokemusta vain vähän, sekin on huomattavasti parempi kuin ei mitään!), jossa voit myös kertoa harrastuksista ym.

      Onnea kesätyön hakuun! Eläkä lannistu, vaikka et tänä kesänä töitä saisikaan - mieti sitten joku vaihtoehtoinen tapa viettää mielekäs kesä :)

    • Viiiinkki

      Oletko heittänyt hakemusta Lidliin? Kokemuksesta tiedän, että valinnoissa suositaan miehiä työn kuormittavuuden ja miesten hakijamäärän vähyyden vuoksi. Meidän myymälässä myös noin puolet on ulkomaalaistaustaisia, joten tuskin mikään rasite sekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      73
      1147
    2. 69
      1108
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      66
      906
    4. 95
      849
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      737
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      242
      721
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      639
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      51
      627
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      24
      616
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      590
    Aihe