Moi. Oon aloittamassa ratsastuksen, mutta jossain luki että pitää tietää\opiskella hevosen kehon kieltä yms. Ettei se hepo "heitä selästä". Onko tuo totta?
pitääkö olla valmistautunut?
tietämätön
572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kannattaa tietää edes vähän. Ettei käy niin että menet luimivan hevosen luo ja sitten voi käydä ikävästi.
Jos et tiedä vielä lähes yhtään hevosten kehonkielestä, suosittelen lukemaan.
Terveisin heppatyttö 13v. :)
Kiitos. Tiedän jo milloin hevonen on vihainen, milloin se ns sanoo 'mene pois' ja milloin se on pelokas. :)
Hevosten kanssa kannattaa aina olla varuillaan, ei saa juosta, huutaa tai tehdä äkkinäisiä liikkeitä. Varmasti sinua autetaan tallilla eikä jätetä yksin hevosen kanssa. Aina kannattaa kysyä muilta apua jos jokin askarruttaa. Kaikki hevoset ei välttämättä ole hirveän kilttejä. Siksi ei kaikkia tuntemattomia kannata mennä silittelemään. Anna hevosen ensin haistella kättäsi kun menet sen luokse! :)
Kaikkien hevoskirjojen lukeminen on plussaa!! :)
Se, ettei yhtään tunne hevosen kehonkieltä, ei silti ole este mennä ratsastamaan. Moni on aloittanut harrastuksen tietämättä hevosista mitään muuta kuin sen miltä ne eläimenä näyttävät, ja hyvin ovat hekin oppineet. Toki on hyvä jos asioista tietää jotakin, mutta ei kannata ottaa paineita itselle vaikka etukäteistietoa ei olisikaan. Kehonkielen ja paljon, paljon muuta oppii kyllä matkan varrella sitä mukaa kun kokemusta tulee lisää.
Olet aloittamassa hienon harrastuksen. Tervetuloa mukaan!
Kiitos. Tuo helpotti. Minulla on heppatyttö ystävänä ja olen oppinut häneltä jo jotain :)